Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), утре (вторник, 19 ноември), со почеток во 11:00 часот, во хотел „Есперанто“ во Струмица организира дебата „За медиумската саморегулација – предности, предизвици и состојби“.

Претставниците на Советот за етика во медиумите кои ќе присуствуваат на дебатата ќе зборуваат за значењето и перспективите на саморегулацијата, како и за досегашните искуства и практики на ова тело.

Настанот ќе биде искористен и за дискусија за најчестите тенденции на прекршување на стандардите во известувањето, како и за начините на кои дејствува СЕММ во врска со случаите на непрофесионално и неетичко новинарство. Исто така, граѓаните ќе бидат запознаени со механизмот за поднесување жалба до Комисијата за жалби при СЕММ.

СЕММ е здружение на граѓани формирано од повеќе медиуми во 2014 година, а функционално започна со работа во текот на 2015 година. Главната цел на СЕММ е поголем степен на почитување на етичките стандарди во новинарството, како и поедноставен пристап на јавноста (граѓани, институции и правни лица) до медиумите кога ќе се утврди повреда на стандардите на професионално и објективно известување.

Полицијата поднесе кривична пријава против С.Р. (37) од Струмица поради постоење основи на сомнение за обид за силување.

„Вчера во раните утрински часови, околу 04:00 часот, на улицата „Кукушка“ во Струмица, пријавениот нападнал и допирал 29-годишна девојка од Струмица“ - информираат од СВР Струмица.

Набргу потоа тој бил пронајден и приведен во Полициската станица во Струмица.

Со присуството на градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски и раководителот на ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица, Александар Трлин, денеска во Струмица беше пуштен во употреба „Парк за миленици“, кој е во рамките на Градскиот парк и се наоѓа на тревниот простор помеѓу стадионот „Благој Истатов“ и Амфитеатарот.

Паркот е ограден, а внатре содржи повеќе видови на реквизити и предмети за забава и дресирање на домашни миленици, како и клупи за седење за сопственици на милениците. За неговото одржување ќе се грижи општината, а градоначалникот истакна дека очекува помош од граѓаните кои ќе го користат паркот, како и здруженијата за заштита на животните во градот.

Реализацијата на проектот ја направија вработени во ЕВН Македонија со волонтерска работа, преку проектот на компанијата „ЕВН Волонтира“, користејќи се со минимални финансиски средства и искористувајќи материјали од секојдневното работење на компанијата. Ова е прв „Парк за миленици“ во Македонија направен од страна на ЕВН Македонија.

„ЕВН Волонтира е проект на ЕВН кој трае повеќе од две години. Спроведени се околу 50 разновидни активности, а денеска за прв пат во склоп на програмата се реализираше идеја за градење на парк за миленичиња. Човечки е да се направи добро дело, а од особена важност е да се направи добро дело за оние на кои им е неопходна човечка рака. Се надевам дека овој парк ќе им послужи на миленичињата и на жителите на Струмица и околината да се забавуваат и да уживаат во секојдневните активности“ – кажа Александар Трлин, раководител на ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица.

Градоначалникот Коста Јаневски истакна дека паркот е плод на успешната соработка со ЕВН и дека овој проект повеќе пати бил баран од граѓаните, односно љубителите на домашни миленици, за да се реализира.

„Тоа е проект кој надополнува уште едно парче во мозаикот на една урбано уредена општина. Ова е еден проект кој што и нашите сограѓани го бараа во повеќе наврати, посебно љубителите на домашни миленичиња бараа еден простор кој ќе им овозможи да поминат убави моменти со своите миленичиња“ - кажа градоначалникот Јаневски.

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (вторник, 19 ноември), во периодот од 09:30 до 13:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците на улицата „11-ти Октомври“ во Струмица, односно објектите околу „ДИАМЕД“.

Прекинот е поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија.

Синоќа во хотелот „Цар Самуил“ во Банско, кај Струмица по 22-ри пат се одржа манифестацијата „Тортијада 2019“ на лицата со телесен инвалидитет од Македонија.

Единаесет здруженија од единаесет градови во нашата држава, членки на „Мобилност“ на симболичен начин, преку подготовка на торти уште еднаш ја покажаа својата креативност, испраќајки ја пораката дека и тие се вешти, креативни и способни.

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски ја отвори Манифестацијата „Тортијада 2019“, потенцирајќи дека една ваква манифестација заслужува почит, внимание и поддршка од општината, честитајќи им на организаторите за вложениот труд, а на учесниците кои повторно ја покажуваат на дело својата инвентивност, креативност и слаткарска мајсторија, им честиташе за убавите торти.

„Убеден сум дека и овој пат прекрасниот изглед на тортите е во хармонија со неодоливиот вкус“ – им кажа Јаневски.

На настанот традиционално присуствуваше и сопругата на премиерот Зоран Заев, Зорица, а премиерот, кој годинава поради обврски не успеа да присуствува, а ја следи манифестацијата уште од 2005 година кога стана градоначалник на Струмица, на Фејсбук упати порака:

„Во струмичко Банско, уште пред многу години, со Зорица се заложивме дека ќе помагаме и ќе поддржуваме, затоа што само среќа околу нас значи и среќа во секој од нас. Со Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ создадовме традиција од „Тортијадата“ како настан за средби, но и како начин на изразување. Оваа искрена дружба, 22 години по ред е можност да разговараме и за иницијативите со кои го олеснуваме секојдневието и вклучувањето на лицата со пречки во нашето општество“ – напиша Заев.

Велешани годинава направиле највкусна и најубава торта, така одлучи жирито составено од Анче Туфекчиева, Офелија Коџабашија и Босица Крстева. Тортата на Здружението „Мобилност Велес“ беше насловена „Титаник“. Второто место ја освои тортата на Здружението „Мобилност Скопје“, насловена „Вино, музика и љубов“, а третото место за тортата „Буре вино“ на Здружението „Мобилност Гевгелија“. Тортата на Здружението „Мобилност Струмица“, беше прогласена за торта со најубава порака: „И ние можеме да бидеме родители“.

Лицата со телесен инвалидитет потврдувајќи ги своите слаткарски вештини, преку оваа манифестација упатија заедничка порака дека и тие можат и умеат, како и останатите членови на заедницата.

Струмичкиот бренд во трговијата „РАЗНОПРОМЕТ АС“, кој годинава го одбележува сребрениот јубилеј, 25 години од основањето на компанијата, синоќа организираше роденденско дружење со своите деловни партнери, потрошувачи, пријатели, но и сите вработени во продажниот центар, сега проширен на површина од 2500 м².

Компанијата „РАЗНОПРОМЕТ АС“ од Струмица е меѓу ретките семејни бизниси во Македонија која може да се пофали со 25 години опстојување на пазарот. Сопствениците, Елена и Никола Трајкови, горди на овој јубилеј и 25-годишното успешно работење.

Нивната приказна започнува во 1994 година со само двајца вработени, како мал трговски дуќан, за денес на 25-годишниот јубилеј да не пречекат 25 вработени, кои работат тимски, како еден спортски клуб. A рамо до рамо со нив е и „газдарицата“ Елена, која, ако не ја познавате ќе мислите дека е само една од работничките на „РАЗНОПРОМЕТ АС“. Ова им дава мотивација на вработените да бидат успешни и одговорни.

Инаку „РАЗНОПРОМЕТ АС“, кој е добитник на многу награди и признанија, важи за една од компаниите чии фокус се потребите на потрошувачите и во продажниот центар, кој се наоѓа на излезот од Струмица кон Дабиле, може да се најде буквално се за вашиот дом, како за изградба така и за опремување. Градежни матријали, водоводни и канализациони елементи, се за домаќинствата, но и разновиден алат, огромна палетата на производи за греење на пелети, дрва, радијатори за систем на парно греење, електрични уреди за греење. Застапник е на повеќе познати брендови, а многу често е прогласуван за најдобар трговец во Македонија на компанијата за производство на керамиди „Брамак“.

Паралелно ова фирма во интерес на празниците и сезоните воведува и дополнителни артикли со семејни цени, а викендот по повод јубилејот и реотворањето на проширениот продажен центар сите над 30.000 артикли беа намалени со различен попуст, почнувајќи од 5% до 70%.

„РАЗНОПРОМЕТ АС“ ќе биде секогаш со Вас и во наредните 25 години, на златниот јубилеј.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Девојките на Хари Наковски славеа победа на синоќешниот против девојките од ОК „Бами Кор“ од Тетово со 3:0.

Ова е петта победа на ОК „Наковски Волеј“ од Струмица од стартот на сезоната, а откако го искористија дербито на „Работнички Скопје“ и на „Вардар жени“ од минатото коло, и го презедоа првото место на табелата, со синоќешната победа и 15-те бода остануваат на лидерската позиција.

Тренерот Хари Наковски беше посебно горд на оваа победа, бидејќи вчера го одбележуваше својот роденден, а по натпреварот во Спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“, одбојкарките му направија изненадување, подарувајќи му роденденска торта.

СВР Струмица информира дека на 15.11.2019 во Полициска станица Струмица, Д.А. (60) од село Дабиле пријавил дека од домот се одалечила неговата ќерка С.А. (34), лице со здравствени проблеми, која и претходно во неколку наврати се оддалечувала од домот и била враќана назад.

По преземени мерки од полициските службеници од СВР Струмица, С.А. е пронајдена во селото Водоча и е однесена во Медицински центар Струмица.

Од утрово е исчезната 34-годишната струмичанка С.А. Според информациите од нејзиното семејство последен пат е видена околу 9 часот на плоштадот во Струмица.

Од СВР Струмица потврдија дека лицето С.А. е пријавено за исчезнато и се превземаат мерки за нејзино пронаоѓање.

Нејзиното семејство бара помош и од граѓаните, доколку ја виделе или имат било какви информации да се јават на: 070/347-684.

Првата специјализирана продавница за здрава и органска храна во Струмица - „ВИОНА“, која се наоѓа во зградата до Основниот суд, утре ја одбележува 6-тата годишнина од отворањето на оваа специјализирана продавница. Својата дејност од пред две години ја прошири и со отворање на сопствена работилница за производство на слатки и солени производи од органски состојки, а од неодамна „ВИОНА“ на уште една локација, на самиот плоштад во Струмица.

По повод 6-от роденден на специјализирана продавница за здрава и органска храна „ВИОНА“, разговаравме со сопственичката, Виолета Врешкова Накова.

СтрумицаНет: Како се роди идејата за Виона?

Виолета: Се започна во јануари 2013 година, само што ја напуштив мојата претходна работа и немав никаква намера да започнам сопствен бизнис. Во тој период моја најдобра другарка се бореше со една од најтешките болести. Бев со неа секојдневно, бев сведок колку таа имаше желба да се избори, колку помош и поддршка имаше од семејството. Сите сакавме да помогнеме, таа веруваше во алтернативно лекување, во здрава исхрана. Ме убиваше мислата дека не можам да и помогнам па почнав да пишувам книга, да купувам литература за природно лекување, разговарав со секој што може на било кој начин да помогне. Така од ден на ден се повеќе верував дека храната е клучна за нашето здравје. Почнав да ја менувам исхраната на моето семејство, но се соочував со недостаток на намирници што сакав секојдневно да ги користам, а немаше од каде да ги набавам во Струмица, па нарачував од Скопје, а тоа не беше баш толку едноставно. Во еден момент станав свесна дека имам толку многу информации кои сакам да ги споделам со некој, да помогнам некому, да се промени размислувањето за храната. Така, дојдов до идејата за продавница за здрава храна, идејата ја прифати моето семејство, а најголема поддршка имав од мојот сопруг. Почнавме со истражување на пазарот, се беше толку сложено, да се одберат производи, да се најдат добавувачи, да се најде простор, да собереме информации за бенефитите од производите. Но, ништо не можеше да ме поколеба, некоја внатрешна сила ме водеше напред, да направам нешто корисно за сите. Уште поголем поттик ми беше што мојата другарка, иако веќе ја губеше битката со болеста, ме поддржуваше и ја радуваше сознанието што токму таа ми беше инспирација за почеток на оваа работа. За жал мојата Ели почина само три дена по отворањето на продавницата.

СтрумицаНет: Што следуваше понатаму, дали работите се одвиваа како што сте очекувале?

Виолета: Искрено да ви кажам, баш ништо не очекував, најважно ни беше да се започне со работа, а тоа значеше бескрајни разговори, објаснувања за производите, мелење семиња, мерење, пакување… Интерес имаше голем, бројни посети, прашања многу, и сфативме набргу дека еден човек не може сам, па се приклучи и сопругот.

СтрумицаНет: Дали бевте задоволни?

Виолета: Да, задоволни од сознанието дека многу од нашите сограѓани станаа наши редовни посетители и потрошувачи. Најважно беше што кај нас не се продаваа само производите, несебично се делеа совети за користење на производите, бенефити, рецепти… Сите оние кои ќе се сетат на тој период знаат колку беше убава атмосферата во „Виона“, колкави интересни дискусии се водеа, секогаш беше полно со позитивни луѓе.

СтрумицаНет: Што следуваше понатаму?

Виолета: Умеат луѓето да препознаат кога нешто се работи со љубов, кога сакаш да им помогнеш без да гледаш финансиски интерес, па почнаа да се доверуваат со здравствени проблеми, заеднички да бараме начин како да се помогне преку исхраната.

СтрумицаНет: Дали имаше резултати?

Виолета: Фалба би било, а тоа не го сакам, но мора да кажам, голема е бројката на луѓе кои слушајќи ги нашите совети надминаа здравствени проблеми. Со многу од нив станавме пријатели за цел живот. Како што се ширеа добрите вести за нашето работење ,така и нашите потрошувачи стануваа се побројни. Асортиманот на производи беше се поголем: Органски производи, безглутенски производи, супер храни, семиња, апетисани, брашна, житарки, чаеви, додатоци во исхраната, органска козметика, сите со проверен квалитет.

СтрумицаНет: После „Виона“ се отворија уште неколку пордавници за здрава храна кои набргу се затворија. Што мислите, зошто се случува тоа?

Виолета: Работата со храна сама по себе е многу одговорна, а уште посложено е кога се работи со здрава храна. Се уште има луѓе кои сметаат дека здравата храна е за болни луѓе, па сметајќи се себе за здрави, не сакаат ни да погледнат, не пак да купат „здрава храна“. Затоа, сметам дека ако се нема посебна љубов за тој тип на работа тешко е да се издржи на пазар од храна кој е преплавен со разни, не толку здрави производи, но толку добро пакувани што привлекуваат да бидат одбрани од луѓе на кои не им е многу важно што јадат.

СтрумицаНет: Значи ли тоа дека љубовта кон работата е клучот за успех на „Виона“?

Виолета: Мора да ви потенцирам, „Виона“ е семеен бизнис, цело семејство сме вклучени, посветено работиме деноноќно и веруваме во тоа што го работиме. Не секогаш финансиската надокнада е адекватна на нашиот вложен труд, но во тешки моменти ќе ви повторам дека само љубовта кон работата е пресудна да продолжиме.

СтрумицаНет: Имате сопствено производство, што опфаќа тоа?

Виолета: Од февруари 2016 година започнавме со сопствено производство. Тоа беше моментот кога сфативме дека време е и практично да покажеме колку прекрасни и вкусни производи може да се прават со здрави намирници. Имаме сопствена работилница со стандардизирани услови за работа во која се прават производи од одбрани, квалитетни суровини без бели брашна, бел шеќер, без конзерванси, адитиви, бои и без подобрувачи на вкусови. Започнавме со неколку производи, а сега имаме преку 30 производи од сопствена рецептура.

СтрумицаНет: Дали се има потрошувачи за вакви производи?

Виолета: Мора да признаам дека се поголем е интересот за нашите производи. Сите оние кои сакаат здрав и вкусен доручок знаат каде да го побарат.

СтрумицаНет: Отворивте уше една продавница оваа година, што ќе кажете за неа?

Виолета: „Viona Healthy Food To Go“ е отворена со друг концепт, да одговори на брзиот ритам на живот. Производите да им бидат достапни на нашите потрошувачи на уште една локација, на најубавото место во градот, на плоштадот во Струмица. Овде освен за јадење, може да добиете свежо цедени сокови, топло чоколадо, органско какао, чаеви, квалитетно кафе од италијанскиот бренд Oro Cafe со 25-годишна традиција. Се на се замислено ни е како едно топло катче каде што секој кој сака може да проба нешто вкусно и здраво или да си го понесе за дома или на работа.

СтрумицаНет: Дали здравите производи се поскапи во однос на белите пецива?

Виолета: Ние за нашите производи секогаш се стремиме да имаме прифатливи цени. Само оние луѓе кои дома си имаат подготвувано слични производи знаат дека цените на нашите производи се многу реални, а не се ни повисоки од цените на белите пецива чија цена на чинење е далеку пониска.

СтрумицаНет: Како конкуренцијата на пазарот влијае на вашето работење?

Виолета: Конкуренцијата е голема, бидејќи во секој голем маркет има дел со здрава храна што не беше случај пред некоја година. Разликата е што таму нема некој што е заинтересиран и обучен да даде објаснување за производите, за што служат, како се приготвуваат, користат и слично. Додека, во нашата продавница освен производот ќе добиете информации за се што ве интересира околу него. Тоа е за конкуренцијата во трговскиот дел, што се однесува за производите што сами ги подготвуваме нескромно ќе ви кажам - немаме вистинска конкуренција. Би можеле да зборуваме за вистинска конкуренција ако сите работиме со исти квалитетни суровини со исти набавни цени. Тие суровини ние што ги користиме барем кај нас во Струмица, никој не ги користи. Ние во производствениот процес користиме хелдино, спелтино брашно, мед, рогач, цејлонски цимет, хималајска сол, киноа, просо, лешници, бадеми, ореви, маслиново масло, кокосово масло, какаово масло, кокосов шеќер. Секој што ги знае цените на овие продукти знае какви се трошоците и цената чинење на нашите производи. Не е исто да пробате производи од брашно кое чини 20 денари од килограм и брашно од 220 денари колиграм. Голема е разлигата, нели. Не е само во цената, уште поголема е разликата во квалитетот и бенефитот по здравјето на оној кој користи такви производи, но сепак секој сам одлучува за иста цена каков производ ќе одбере да јаде. Мене лично најмногу ме радуваше коментарот на луѓе кои доаѓаат од други градови, па и од други држави. Кога ќе слушнеме дека таков асортиман на здрави производи со таков состав нема ни во поголемите градови, знаеме дека сме на вистинскиот пат.

СтрумицаНет: А дали струмичани сакаат повеќе бели или здрави пецива?

Виолета: По мое мислење повеќето се љубители на бели пецива, но се повеќе ги има тие што предност дават на здравите производи. Јас лично немам некакви предрасуди околу тоа кој како се храни. Во мојот дом бел шеќер, бело брашно, бел ориз, бела сол, маргарин, паштети не се користат, но тоа не значи дека ако некаде на гости ме понудат со домашна кифличка од бело брашно ќе одбијам, сепак тоа е ретко.

СтрумицаНет: Што ќе им порачате на струмичани?

Виолета: Прво би сакала да им се заблагодарам од се срце на сите оние што се секојдневно со нас, на сите оние што веруваат во нас и нашето работење, што ги сакаат нашите производи. Верувајте, без нив и нивната поддршка немаше да издржиме, само тие ни дават поттик и желба уште повеќе да се трудиме и нема да ги изневериме, им ветувам. Би им препорачала на сите да внимаваат повеќе на здравјето. Можеби се раѓаме со добро здравје, но ако не се грижиме доволно за него ќе се соочиме со здравствени проблеми, кои не се пријатни и не секогаш завршуваат добро. Сакам да кажам дека здравата исхрана не е моден тренд кој ќе помине, здравата исхрана е стил на живеење, се гради постепено, но тоа е единствен начин да бидеме здрави, да мислиме и делуваме позитивно, а со тоа и бидеме среќни, бидејќи само здрав човек е среќен човек.

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради настанат дефект на водоводна цефка, од утрово во прекин е водоснабдувањето на улицата „Елка Јанкова“ до потег со улицата „Маршал Тито“, како и улицата „Епименонда Поп Андонов“ до потег со улицата „Ристоман Попчевски“ во градот Струмица.

Екипи на јавното комунално претпријатие се на терен и работат на отстранување на дефектот. Нормализирање на водоснабдувањето се очекува денеска до 12:00 часот.

Ученици од струмичките средни училишта оваа недела по трет пат ја претставуваа Македонија на финалето од Светскиот ученички куп, кој се одржува на Универзитетот Јеил во Њујорк, САД.

Струмичките средношколци во конкуренција на околу 60.000 ученици од целиот свет, освоија 5 златни и 3 сребрени медали на оваа натпреварување, кое се одржува на англиски јазик, а кој бара пишување на есеи, познавања за општи теми, дебатирање и добри ораторски способности.

Од Струмица годинава на финалето заминаа пет ученици од трите средни општински училишта, Сара Заева и Светлана Иванова од СОУ „Јане Сандански“, Симона Крстева и Лилјана Бокан од СОУУД „Димитар Влахов“ и Михаил Шумаров од СОУ „Никола Карев“. Тие беа придружувани од професорката Верица Јанкова од СОУ „Јане Сандански“.

Инаку, струмичките средношколци овој турнир минатата година успееја да го донесат и во својот град, така што во месец април од страна на СОУ „Јане Сандански“ беше организирана локална рунда за турнирот, која беше посетена од околу 400 ученици, а преку која најдобрите се пласираа на глобалната рунда во Барселона, Шпанија.

Средношколци, професори по македонски јазик и новинари од Струмица на синоќешната интерактивна средба се запознаа со идните активности кои ќе бидат клучни за имплементација на проектот „Јутјуберска платформа за медиумска реформа“.

За лажните вести кои секојдневно ги среќаваме во медиумите, особено на „онлајн“ медиуми, како тие да се препознаат, говореа новинарите Ване Трајков и Сузана Мицева.

Во наредните шест месеци ќе бидат спроведени обуки во средните училишта од југоистокот, ќе се анкетираат околу 600 ученици на основа медиумска писменост, а од нив само 30 ученици ќе бидат дел од реализаторите на 30-те „јутјуб“ видеа чија содржина ќе биде медиумската писменост.

Како што кажа Стојне Митева, претседател на Здружението „Скај Плус“, основната цел на проектот е, заедно со средношколците да изградат платформа која ќе ги направи видеата достапни за нив, а ќе се однесуваат токму за медиумската писменост и како полесно да откријат лажни вести. Се надеваат дека ќе има видливи резултати кои преку видеата ќе овозможат полесен пристап до медиумско описменување на сите граѓани.

На овој настан, некои од средношколците имаа можност да бидат во улога на новинари, а новинарите нивни соговорници на кои им поставуваа прашања со микрофон пред камера.

Здружението на граѓани „Скај Плус“ од Струмица овој проект го доби како суб-грантист на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска писменост“, финансиран од Европската унија, а спроведен во земјава од Фондација Метаморфозис и Еуротинк - Центар за Европски стратегии.

Традиционално во дворот на Струмичката болница, лекарите и медицинскиот персонал го одбележуваат празникот Св. Козма и Дамјан - вечните лекари на болните и сиромашните.

Денеска на празникот на овие светци, пред темелите на малата црква која со години чека да се изгради, во кругот на ЈЗУ „Општа Болница“ во Струмица, се одржа празнична литургија за здравје на сите.

Годинашното, по осми пат одбележување, го организираше персоналот на Интерното одделение при оваа здравствена установа, предавајќи го кумството - славата на вработените во Одделението за неврологија и психијатрија, односно на началничката д-р Лиле Танева, која, како што ни рече, со надеж во оваа година на „нашето кумство“ за овој празник на двата светци, Одделението за неврологија и психијатрија се префрли во подобри услови, односно во главната болница на ЈЗУ „Општа болница“ Струмица.

Инаку, Свети Козма и Дамјан се многу познати во народот. Многу цркви им се посветени во Македонија, па и некои лекарски друштва го носат нивното име. Овој празник меѓу народот е познат како Свети врачи или едноставно како Световрача. Зборот врач (враж) и денес во некои словенски јазици (на пр. во рускиот јазик) значи лекар. Овие господови лекари наречени и Свети бесребреници имаат два празника на 1 јули (Свети врачи – летни) и на 1 ноември (според стариот календар).

ФОТОГАЛЕРИЈА

Ретко се прави ваков јубилеј, во бракот се вели „златна свадба“, во естрадните води да бидеш 50 години е успешна кариера со трајни вредности. Перо Христов, синоќа на големата сцена во Центарот за култура во Струмица одржа прекрасен концерт за 50-те години на естрадата, кои струмичани, оние што беа, ќе ја паметат два и пол часовната музичка приказна на Перо, збогатена се многу гости, колеги од естрадата.

На естрадната сцена стапна во далечната 1969 година, а веќе во 1972 година ја сними првата песна, „Капка среќа“, македонска забавна мелодија. Пееше забавно во тогашните ЈУ простори, во 1986-та зачекори и на фолк сцената, од тогаш пее народни и новосоздадени песни.

Неговиот музички израз, неговиот глас, цели 50 години го држат на македонската естрадна сцена, а притоа да се остане доследен на стилот, на секогаш добро одбрана песна што ќе ја пее тој, а да ја пее и публиката со години и години, не само генерациите од времето на создавањето на песната, тука и поновата генерација.

Во салата, на сцената, пееше тој, но и публиката со него, „Во црно вино утеха нема“, „Една ѕвезда, една солза“, „Ангелина“, „Заборави ме“, „Судбина било“ „Не можам љубов да кријам“, „Плачи срце, исплачи се“, „Ивона“, „Евридика“, но со него пееја и Благица Калева, Маргица Антевска, Кате од „Нели ти реков“, Игор Ангелов, Баже Моротов, Љубен Делев Бубата, Мирчо и Снежана од „Интервали“ и „Арија“, кои со своите инструменти ги придружуваа пејачите.

За концертот, беше издадено музичко ЦД со десетте најубави песни, како трајна вредност, насловено: „За многу години со моите најубави песни“.

„Во изминатите две години Општина Струмица потроши два буџета од по 19 милиони евра, или вкупно за овие две години нешто над 38 милиони евра. Дилемите на граѓаните оправдано се: Дали по две години или вкупно 14 години раководење на СДСМ со општината, локалната власт ги има реализирано ветените мерки и проекти што значат подобар и поквалитетен живот за сите граѓани“ – кажа Митко Дрвошанов на денешната прес конференција на советниците од Коалицијата „За подобра Македонија“.

Тие прашуваат дали по две години, се дише почист воздух во Струмица, како што се ветуваше, или станува збор повторно за уште едно паушално ветување.

Дрвошанов вели дека и ним, на советниците од неговата партија на секоја седница на која го отвораат оваа прашање им е дадено ветување дека се преземаат мерки.

„Но, изгледа или не се преземаат, или не се соодветни мерките, бидејќи со почетокот на грејната сезона се видоа и резултатите. Резултати кои покажуваат дека Струмица е еден од водечките градови по загаденост на воздухот во Европа“ – додаде Дрвошанов.

Тој го спомна и проблемот со кучињата-скитници по улиците, плоштадот, паркот, тврди дека и по две години ветување за решавање на овој проблем бездомните кучиња секојдневно напаѓаат граѓани и деца.

Говореше и за проектот на градоначалникот на Струмица од предизборната кампања, а кој неодамна беше воведен во основните училишта „Ужинка за секое дете“.

„Дали ветувањето пред две години во предизборната кампања, за ужинка за секое дете, по две години се претвори во проект „јаболко за секое дете“, секој ден, и тоа јаболка кои децата треба сами да ги измијат и излупат. За овој проект не постои родител кој се согласува или не го критикува“ – кажа Дрвошанов.

На денешната прес конференција на советничката група од Коалицијата „За подобра Македонија“, беше кажано дека вакви примери на неисполнети ветувања, нереализирани или лошо реализирани проекти, можат да се набројат многу.

Тие велат дека советниците од нивната коалиција делуваат како конструктивна опозиција. На сите седници за овие две години постојано се укажувало и давале предлози и решенија за сите проблеми, но по укинувањето на преносот на седниците, кој во изминатите години одеа во живо на телевизија, нивната работа не била толку визибилна за сите граѓани.

„Сакам да ве информирам дека работиме на изнаоѓање решенија како да имате увид сите граѓани што точно се дискутира на секоја седница. Конечниот одговор на прашањето: дали реализацијата на овие два буџета, односно потрошените 38 милиони евра, ги задоволуваат потребите и очекувањата, оставаме да го дадете самите Вие, почитувани граѓани“ – заврши Дрвошанов.