Одбојкарите на „ЏИО Струмица“ денеска на гости го загубија натпреварот со скопски „Вардар“ во рамките на второто коло од Втора фаза-1 на нашата најсилна машка одбојкарска конкуренција со 3:2 во сетови (25:14, 20:25, 25:21, 20:25, 15:6).

За разлика од есенската пресметка во Струмица, актуелниот првак денеска во малата сала на СРЦ „Кале” во Скопје беше рамноправен противник, двапати израмнуваше по водството на противникот, но немаше сили во решавачкиот, петти сет.

ОК „Вардар“ имаше подобра одбрана и поорганизиран и поефикасен напад во воведот, а ОК „ЏИО Струмица“ подобар блок и сервис во сетовите коишто ги добиваше, но и грешеше повеќе во решавачкиот моменти на третиот и на петтиот сет, па црвено-црните го задржаа максималниот биланс.

Претендентот на двојната круна има десет победи, сега две повеќе од актуелниот шампион. ОК „Универзитет Тетово“ и ОК „Лирија“ се на третото и на четвртото место коешто обезбедува настап во разигрувањето за титулата.

И ловџиите од општина Босилово ја завршија ловната сезона со традиционалната Ловечка вечер која се одржа викендот во хотелот „Цар Самуил“ во Банско.

За пријатната атмосфера на 650-те гости, ловџии на Ловното друштво „Гоце Делчев“ од Босилово и нивни пријатели, се погрижија членовите на групата „Болеро“ со вокалниот солист Кико. А гостите покрај забавата и вкусната храна од кујната на „Цар Самуил“, имаа можност да учествуваа и во наградната игра, лотарија со над 100 награди во кои како главни беа 5 ловџиски пушки.

Ловџиите и гостите ги поздравија градоначалникот на општина Босилово, Зоран Зимбаков и претседателот на Ловното друштво „Гоце Делчев“, Војо Прцевски, кој истакна дека изминатата ловна сезона беше доста успешна, а потенцираше дека во последниот период голем број млади ловџии се приклучија на членството во нивното ловечко друштво.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Се подигнува степенот на подготвеност за превенција од и справување со евентуални заболени од корона вирусот. Заради новонастаната состојба со корона вирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово Комисијата за заразни болести констатираше дека степенот на подготвеност се подигнува на повисоко ниво.

Комисијата донесе нови, зајакнати мерки за превенција од и справување со евентуални заболени, кои дополнително ќе бидат координирани на денешниот состанок со Центарот за управување со кризи (ЦУК) во Министерството за внатрешни работи, закажан за 17:00 часот. Првичните заклучоци од состанокот на Комисијата за заразни болести се дека се засилува контролата на сите гранични премини и на двата аеродроми во земјата.

На граничните премини се отстапуваат посебни простории каде ќе бидат интервјуирани сите патници кои доаѓаат од ризичните дестинации и ќе се врши првичен скрининг на нивната здравствена состојба. На Скопскиот аеродром, термалната камера се поставува на локација од која ќе се следат сите патници кои пристигнуваат, а не како досега само патниците од Дубаи и Истанбул. Со безконтактен пиштол за мерење на телесната температура ќе се прави скрининг на патниците кои ќе пристигнат од ризични дестинации и на аеродромот во Охрид.

Доколку се јави потреба, Инфективната клиника во Штип ќе функционира како објект за изолација. Тестирањата на сомнителни случаи ќе се вршат на Инфективните клиники во Скопје и во Куманово. Во земјава има доволно реагенси за тестирање на корона вирусот.

Се апелира до граѓаните во целост да ги почитуваат превентивните мерки за заштита:

• Да се воведе дополнителна заштита на храната – да не се консумира храна направена од болни животни;
• Да се воведе дополнителна заштита при подготовка на храната – да се користат различни садови и ножеви за подготовка и сечкање на сирова и да се мијат задолжително рацете после секоја подготовка на храна. При подготовка на месо и јајца истите убаво термички да се обработат;
• Да се воведе посебна заштита при работа на отворени пазари – задолжително носење заштитни опрема, ракавици, маски и мантили, додека се извршуваат работи со животни или производи од животинско потекло, по употребата целата опрема да се извади и да се пере секојдневно. Да се внимава да се заштити семејството од неиспрана работна опрема;
• Да се штити населението од настинки – да се избегнува незаштитен контакт со болни (вклучувајќи и допир на уста, нос и очи), како и незаштитен контакт со домашни или диви животни.
• Задолжително и често миење на раце – и кога не се видливо нечисти да се мијат рацете со сапун и вода или да се користи чистач за раце кој содржи алкохол;
• Заштита на останатите од заболување – при кашлање или кивање да се заштити устата и носот со марамче или со дланката. По употреба марамчињата да се фрлаат во затворени канти. При кашлање или кивање, како и при грижа за болни задолжително да се мијат рацете.

СВР Струмица денеска информираше дека вчера во 16:20 часот 28-годишната Е.К. од село Ангелци, општина Василево, пријавила дека нејзиниот сопруг Т.К. излегол од дома и се уште не се вратил.

СВР Струмица презема мерки за пронаоѓање на лицето.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во рамките на „Обнова за Македонија“ денеска ги посети населените места во Струмичкиот регион: Вељуса, Добрејци, Дабиље, Муртино, Банско и Куклиш.

„Денеска сме во посета на целиот Струмички регион, ова е дел од редовните активности коишто ги имааме во рамки на акцијата за Обнова на Македонија, да поразговараме со луѓето да се видиме, да видиме што се нивните потреби, барања. Од секаде доаѓаат истите пораки, тоа се пораки дека неопходна е промена во Македонија затоа што оваа ситуација во којашто се наоѓа државата е неодржлива, многу луѓе заминуваат особен од овој крај, пред се младите“ - кажа потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Николоски, потенцирајќи дека мора да запре тоа, мора да застане затоа што доколку не застане ќе останеме празна држава.

„Имаме избор помеѓу две понуди, две алтернативи, од едната страна криминалците да останат на власт, а чесните луѓе да си заминат од државата или од втората страна чесните луѓе да продолжат да ја градат државата, криминалците да одат во затвор. Тоа е разликата којашто ја правиме, и којашто ќе ја правиме во кампањата којашто следува“ - додаде Николоски.

„Речиси една деценија пазарите ни беа затворени, моите родители се соочува со проблеми при пласман на производите. Или производите остануваа непродадени или се продаваа по екстремно ниски цени. Се доделуваа квази субвенции, кои не ги добиваа вистинските земјоделци“ – вели проф. Сања Митева, која потекнува од земјоделско семејство, правејќи споредба за бенефитите кои ги имаат земјоделците од Струмичкиот регион денес и во изминатите години, на трибината „МЛАДИ 20-24“ на тема „Земјоделство“, во организација на СДММ, што се одржа денеска во хотелот „Вила Парк“ во Струмица.

Митева вели дека за прв пат после 11 години имаме навремена и фер исплата на субцвенциите. Од 1-ви јуни 2017 година, па до сега се исплатени долговите од 2013, 2014 и 2015 година кои минатата власт не ги сервисирала навремено и ги пренаменувала кон непродуктивни трошоци.

На трибината говореа и претседателот на Локалниот Клуб на СДММ во Струмица, Столе Коциров, Гоце Георгиевски, член на Комисијата за земјоделство на СДСМ и Слободанка Коцева, млада земјоделка.

„Над 340 милиони евра се исплатени кон земјоделците во изминатите 2 и пол години. Состојбата во која го затекнавме секторот земјоделство беше катастрофална, како пример Програмата за директни плаќања ја наследивме со 40 милиони евра долг кон земјоделците, решававме и наследени проблеми и неисплатени обврски кон земјоделците од страна на откупувачите и дополнително ги сервисиравме тековните обврски“ - кажа Гоце Георгиевски член на Комисијата за земјоделство на СДСМ.

За поддршката и позитивното искуство преку мерката „Млад земјоделец“, каде сумата е зголемата од 10.000 на 20.000 евра, говореше младата земјоделка Слободанка Коцева.

„Кога слушнавме дека постои можност за дополнителна поддршка од државата, ја поднесов потребната документација и ме известија дека ги исполнувам условите и дека имам добиено средства во форма на грант. Вкупната сума на средствата кои ги добивме беше 10.000 евра. Овие средства ги искористивме за набавување на приклучна механизација, плуг, приколка, прскалка и друго. Нашето семејство се занимава со производство на млеко, произведуваме 300 литри дневно, а тоа е околу 9 тони млеко месечно. Со поддршката обезбедивме дополнителна механизација и го зголемивме обемот на производство“ – кажа Коцева, порачувајќи им на сите млади кои се од овој регион и кои доаѓаат од земјоделски семејства, да ги искористат овие можности и да поднесат документи и да добијат поддршка од државата до 20.000 евра.

25 години во Струмица, Салон за бела техника „МИЛД“...

По повод јубилејот „МИЛД“ со попуст од 25% на специјално одбрани производи, но и ПОПУСТ од 5%, 10%, 15% на целиот асортиман. Од вторник (25 февруари), до сабота (29 февруари)...

Повелете во „МИЛД“ на улицата „Младинска“ број 34 во Струмица и купувајте со голем роденденски попуст...

Комерцијална објава

Комична ситуација се случила во второто полувреме на денешниот натпреварот меѓу фудбалерите на „Македонија Ѓорче Петров“ и „Академија Пандев“ од Струмица – објави спортскиот портал www.gol.mk

Имено, фудбалер на „Академија Пандев“ со втора топка во рацете спречи контра напад на домашната екипа и заработи црвен картон од судијата Ралевски. Стефан Костов беше исклучен и неговиот потег ќе биде дополнително санкциониран.

„Рок симфонија“ се слушаше синоќа од Центарот за култура во Струмица, интерпретирана од 25-те врвни музичари, под диригентска палка на Владимир Димовски, испеани од прекрасниот вокал Дани Димитровска.

Публиката уживаше во прекрасните изведби на најголемите светски хитови што се слушаа во изминатите 50-тина и повеќе години. Скоро два часа Дани не прошета низ времето кога различни генерации ги слушаа најдобрите рок рефрени, а публиката веднаш ги препознаваше уште со првите тактови, ги наградуваа музичарите со бурно ракоплескање.

Популарната Дани Димитровска, која 21 година е на македонската музичка сцена, несомнено го заслужи овој прекрасен концерт, покажувајќи голема пејачка зрелост. Од Струмица таа ја најави турнејата низ Македонија со Симфонискиот оркестар. Организатор на овој концерт беше Агенцијата „ЕВЕНТУМ“ од Струмица.

ФОТО: Сречко Гунчев

Комплетна услуга за вашиот паркет… Редење, стругање, фугирање, лакирање и полирање… Корнење/прередување на стариот паркет и комплетна обработка… Во Струмица и струмичкиот регион

Контакт: 078 888 430

Комерцијална објава

Покажаа дека и тие можат како и сите други, покажаа дека можат да танцуваат, да пејат. Покажаа дека и тие се со желби и соништа, дека сакаат да победуваат, да ги преместуваат пречките, сакаат да ги избришат разликите меѓу едните и другите. „Пепелашка“ прва инклузивна балетска претстава синоќа на сцената на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица.

Над 200 учесници од различна возраст на сцената, а во главните улоги лица со попреченост. Четворицата херои на вечерта, Марија Савеска како Пепелашка, Мики Стојановски како принц, и Дени Жерновска и Јована Јовановска, пријателки на Пепелашка. Иако се движеа на сцената со своите инвалидски колички, дадоа се од себе, па и многу повеќе, за да бидат вистински актери.

Долги громогласни аплаузи од публиката се слушаа по секоја точка, имаше и по некоја солза, кога Марија, Мики, Дени и Јована со невиден напор се трудеа да ги направат сите движења што се очекуваа од нив. Можеше да се забележи и радост на некои лица во публиката. И Британската амбасадорка, Рејчел Галовеј ја следеше претставата, во друштво на струмичкиот градоначалник, Коста Јаневски. Излегоа на сцената, ги поздравија учесниците и публиката.

Творец на овој уникатен мегапроект е Катерина Јолакоска. Таа е авторка на сценариото, на кореографијата и уметничка директорка на претставата „Пепелашка“, што ја изведе балетското студио „Еурека“ од Скопје.

Струмички карневал 2020! Возбудата расте НАГОРЕ. За прв пат годинава маскенбал, ГОРЕ. Освен многу маски, супер МУЗИЧКА програма за сите кои сакаат да возат НАГОРЕ. Артистите задолжени за карневалските денови:

►28.02. Петок

DJ FEY ни доаѓа од соседна Бугарија. За дел од вас, познат по одличниот настап кој го имаше на минатогодишните карневалски денови. Активен е по клубовите во Софија и секогаш во тек со најновите музички движења, благодарение на платформата за видео Face’s control. Возиме до крај со Boyan Hadji.

►29.02. Сабота

Саботниот карневалски ден ќе започне со денската забава. Задолжени за одлична журка ќе бидат веќе докажаните Denny Trajkov и Firma од Mosaik Kolektiff, кои  ќе не раздвижат со пријатен  хаус и тек ритам. Зад пултот на главната саботна карневалска вечер ќе биде еден од најчесто слушаните имиња кога станува збор за deep tech  во Македонија, Dejan Dex. Тој заедно со Daut ќе ни го претстават звукот на добро познатата Pirka.

Карневалот НАГОРЕ не завршува во Сабота вечер. Продолжуваме да возиме добра музика и во Недела.

►01.03. Недела

Верни на традицијата продолжуваме со маски и одлична музика која ќе ни ја пружи докажаниот, а наш Nick fay. За загревање со Progressive House ќе биде задолжен Hristov. Изненадувањата не завршуваат тука. НАГОРЕ ќе избере и најдобра маска која ќе биде наградена.

►02.03. Понеделник

Конечно малку одмор после традиционалниот ручек или познат мегу струмичани „Бел фасуљ“. НАГОРЕ продолжува со карневалскиот ритам и во Вторник.

►03.03. Вторник

За оние кои не слушнале, Вторник беше денот за струмичкиот карневал. Во таков ритам ќе продолжиме и годинава. Маскирани и подготвени за уште една незаборавна журка ве очекуваме да го одбележиме Струмичкиот карневал. Задолжени за мучичкото возење НАГОРЕ, ќе бидат DJ Cobe и Boyan Hadji.

Да уживаме и раскажуваме... Ве чекаме НАГОРЕ!!!

Информации и резервации на ► 071 307 779

Синоќа околу 21:00 часот на излезот од Банско кон селото Свидовица – струмичко, полициски службеници од СВР Струмица и Регионален центар за гранични работи „Исток“ откриле 47 мигранти кои биле сместени во товарно моторно возило „Фиат Дукато“ со скопски регистарски ознаки – информираат од СВР Струмица.

При контрола на возилото кое било паркирано на патниот правец, полицијата не го пронашла возачот кој го напуштил местото на настанот. Во товарното возило биле сместени мигранти од Авганистан, Пакистан и Ирак.

За настанот е запознаен јавен обвинител, а мигрантите се сместени во Прифатен центар за странци во Скопје и Привремениот транзитен центар во Гевгелија. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Струмица и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Пред десеттина дена на овој патен правец беше уапсен жител од Дорломбос кој управувал камион, а во кој имало 53 мигранти.

Петнаесеттина планинари тргнаа од Струмица кон вечното почивалиште на поранешниот претседател Борис Трајковски, во Скопје.

Во наредните четири дена, планинари од Струмица, Радовиш, Штип и Гевгелија, пеш ќе поминат околу 200 километри, за да бидат присутни на одбележувањето на годишнината од смртта на претседателот Трајковски на гробиштата „Бутел“, во среда на 26 февруари, денот кога во авионската несреќа загина претседателот и негови соработници.

„Меѓу учесниците годинава имаме и млади планинари, кои ќе ја продолжат оваа традиција и се надевам дека уште многу години ќе го одбележуваме овој настан во чест на претседателот Борис Трајковски“ - кажа Никола Ристов од ПАОК „Ентузијаст“ од Струмица, кои пред тргнување положија свеже цвеќе пред споменикот на претседателот во големиот Градски парк.

Во чест на претседателот Борис Трајковски денеска и утре шеесеттина планинари од Македонија и Бугарија ќе пешачат и по падините на планината Беласица во должина од 35 километри до врвот „БоТра“, кој е на надморска височина од 1880 метри. /Р.Ѓ./

Денеска се навршуваат 20 години од смртта на една од македонските актерски легенди, струмичанецот Игор Маџиров.

Маџиров остана запаметен по многубројните улоги одиграни во Театарот за деца и младинци, по легендарната серија „Во светот на бајките“ и по неколкуте улоги во „Македонските народни приказни“.

Сепак најмногу го поистоветуваа и препознаваа по улогата на Могли – детето од џунглата.

Пред 7 години на официјалната Фејсбук страна направена во негова чест е објавен документарниот филм „Интервју за Игор“ – (детето со црвена коса), кој е инспириран од неговиот живот и дело, а е направен во соработка со неговите колеги, пријатели и семејството.

Игор имаше само 30 години кога во се уште нејасни околности си го одзеде животот, скокајќи од балконот на стан во Скопје, а единствен сведок на тој немил настан остана неговата тогашна девојка.

Околу смртта на актерот кружеа многу гласини, вистини и невистини, но случајот никогаш не се расветли до крај.

Игор е брат на светскиот, а наш познат македонски музичар Зоран Маџиров, кој по тешка сообраќајна несреќа во коматозна состојба почина на 9 мај 2017 година.

Привршуваат финалните работи околу адаптирањето на поранешниот комплекс „Цареви кули“ над Струмица во приватен Дом за стари лица и Дневен центар – „Отворено срце“.

Освен поранешниот ресторан, кој ќе се користи како простор за дневен престој и служење храна и пијалоци, изграден е дополнителен простор со 16 соби и исто толку тоалети (WC) со туш кабини. Собите се со различни димензии и број на лица за живеење, односно еднокреветни, двокреветни и трокреветни, креветите се електрични со прегради и 4 нивоа на подигнување, изработени по Швајцарска лиценца, а секоја соба е со ТВ приемник и интернет врска.

„Дневниот центар за стари лица, со капацитет до 30 лица, ќе започне со работа од 2 март (понеделник), каде во текот на денот, односно од 09:00 до 17:00 часот ќе можат да престојуваат постарите наши сограѓани. Тимот веќе е комплетиран и е составен од 20-тина луѓе, лекари, медицински сестри, физеотерапефти и помошен персонал“ – информираат од Домот за стари лица „Отворено срце“.

За лицата кои ќе престојуваат таму обезбеден е превоз од својот дом во градот до објектот над Струмица, опкружен со природни убавини и чист воздух на надморска висина од 600 метри, а располага и со мала зоолошка градина.

Во текот на денот на престој обезбеден е ручок, пијалоци, разновидни друштвени игри, ТВ приемници, но и интернет конекција, а корисниците во текот на денот ќе имаат и можност неколку часа да отспијат доколку ја имаат таа потреба.

Од „Отворено срце“ најавуваат дека многу наскоро ќе биде пуштен во употреба и Домот за стари лица со капацитет до 20 лица, кои ќе имаат 24-часовна услуга со постојано присуство на медицински сестри и овластени лица кои ќе дават грижа во текот на денот и ноќта.

Заинтересираните граѓани за престој во Дневниот центар за стари лица можат да закажат престој преку телефонскиот број: 075/499-188  /Р.Ѓ./