По повод светскиот Ден на театарот - 27 март, во вторник Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица ќе го одбележи денот со изведба на претставата „Царот Владислав“, по текст на Борис Јанков, во режија на Бранко Ставрев, а во која учествува речиси целокупниот ансамбл на Струмичкиот театар.

Пред изведбата на претставата ќе биде прочитана македонската порака по повод светскиот Ден на театарот, како и фрагменти од пораките, напишани од театарски творци од други континенти од светот.

Влезот за претставата е слободен, а ќе биде изведена на големата сцена во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица со почеток во 20:00 часот.

Покрај ученици од СОУ „Никола Карев“ и тројца ученици од СОУ „Јане Сандански“ од Струмица со награди се вратија од Државен натпревар по математика.

Имено, учениците Симона Златанова од I година освоија трета награда, ученикот Дмитар Звонимир Митев од III година освои втора награда, а ученичката Сара Карачанакова од IV година се здоби со трета награда.

Преку постигнувањата на овој натпревар, ученикот Дмитар Звонимир Митев се здоби со право да учествува на Македонската Математичка Олимпијада на 13 април во Скопје.

На 61-от Државен натпревар по математика за средните училишта, кој се одржа викендот на Машинскиот факултет во Скопје, ученикот Мартин Динев од трета година при СОУ „Никола Карев“ од Струмица го освои второто место, а ученикот Дарко Милев, исто така трета година, го освои третото место, под менторство на професор Гонце Ивановска.

Второнаградениот Мартин Динев се здоби со право да учествува на Македонска Математичка Олимпијата, која ќе се одржи во Скопје на 13-ти април.

Денес поп-пејачката Александра Јанева стана втор струмичанец со 1.000.000 прегледи на музичката платформа YouTube. Претходно, тоа му успеа само на трубачот Џамбо Агушев.

„Еве ме пак“ е издадена во февруари 2016 година и е комплетно авторско дело на Ѓорги Крстевски. Овој сингл, како и макфестовските победнички „Врати ми го сонцето“ и „За сто години“, во текот на изминатите две години беа препејувани од многу млади таленти на локални, национални и интернационални музички натпревари и шоуа.

„Ми се допадна од прво слушање, но бев далеку од сигурна дека ќе биде хит и дека ќе биде првата моја, која ќе го лапне МИЛИОНОТ. На многу артисти милионите им се секојдневие, но првиот, верувам го памети секој“, напиша Александра на нејзиниот фан-пејџ.

Поп-пејачката најави нова песна која треба да излезе наредниот месец.

Освен тоа, утре од 19:00 часот во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, заедно со својот бенд ќе ја отвори свечената седница по повод 10-годишнината од постоењето на Младински совет.

Општините, јавните институции, Центрите за регионален развој, граѓанските здруженија, малите и средни претпријатија, туристичките агенции, имаат на располагање 14,3 милиони евра за проекти наменети за развој на туризмот преку ИПА 2 програмата на ЕУ. Објавен е повикот за изразување на интерес. Ова денеска го изјави Антонија Пијак, директор на проектот „локална и регионална конкурентност“ на информативната сесија што се одржа во хотелот „Глигоров“ во Струмица.

Општините, јаните институции и центрите за регионален развој  доколку настапуваат самостојно може да добијат максимално по 1 милион евра, но доколку работат партнерски и до 3 милиони евра. Поединечно, проект на граѓанските организации би се финансирал до 50.000 евра, а партнерски и до 150.000 евра. Приватниот сектор, односно малите и средни претпријатија може да добијат до 100.000 евра за поединечен или до 300.000 евра за партнерски проект.

Развојната цел на програмата е да го зајакне придонесот на туризмот во локалниот економски развој и да ги унапреди капацитетите на институциите со цел да се поттикне развојот на туризмот и да се олесни управувањето со дестинациите.

По првиот повик, четири општини кои аплицирале со проекти добиле вкупно 2 милиони евра, меѓу кои и Општина Босилово за проектот „Унапредување на условите за развој на алтернативниот туризам во Моноспитовско блато“, преку реализација на повеќе проектни активности, а вкупната сума за реализација на овој проект изнесува околу 4 милиони денари и ќе се реализира во рок од една година.

„Со реализација на овој проект се надевам дека ќе се врати повторно животот во Моноспитовско блато, бидејќи навистина овој проект, кој го реализиравме од порано, немаше финансиска одржливост, односно на некој начин беше запуштен и ни претставуваше голема финансиска потешкотија за негово одржување“ - вели градоначалникот на општина Босилово, Зоран Зимбаков.

Во Центарот за интелектуални услуги, образование и советување „ХАЈЛЕНД ЕДУ“ во Струмица, веќе пет години работи, единственото во градот Струмица Арт студио за деца и млади „АРТ СМАРТ”.

„Арт Смарт“ е всушност простор во кој сите граници на дозволено и недозволено сонување се бришат, а богатата фантазија се претвара во вистински полигон за творење и размена.

Токму активното учество во креативните работилници за деца над 4 години и млади на училишна возраст во „Арт Смарт“ се можност за реализирање на често потиснатата, но неизмерно богата детска имагинација. Различните форми на имагинација се поттикнуваат и развиваат преку цртање, сликање, моделирање, историја на уметноста, но и преку поновите и иновативни форми на креирање: реупотреба и рециклирање во уметноста...

Ослободени од вообичаените училишни и семејни обврски, преку размена и дружење, децата добиваат поддршка потребна за да творат и да се реализираат во креативна и инспиративна атмосфера.

Работилниците ги менторира академска ликовна уметничка со долгогодишно искуство на работа како во формално, така и во неформално образование, Љупка Галазка Василев.

Центарот за инителектуални услуги, образование и советување „ХАЈЛЕНД ЕДУ“ веќе ефективно спроведува јазични обуки за најмалите (4-6 год), курсеви за деца и возрасни по германски, англиски, италијански и француски јазик, како и советувања за матуранти за полагање државна матура. Обуките се водени од дипломирани професори со повеќегодишно искуство, со посебен акцент на комуникацијата заради совладување на говорните вештини. „Хајленд“ се наоѓа во централното градско подрачје во Струмица, на Булеварот „Гоце Делчев“  број 65.

За дополнителни информации за Арт студиото за деца и млади „АРТ СМАРТ”и јазичните курсеви, обратете се во просториите на „Хајленд” Струмица или на: 078/239-175 и 075/454-383.

Во сабота, 24 март во НУЦК „Антон Панов“, Младински совет на општина Струмица ќе го прослави својот јубилеј - една деценија постоење и градење општина по мерка на младите.

Со почеток од 19:00 часот во големата сала ќе започне Свечената седница на Младински совет по повод 10 години активно работење. Настанот е од отворен карактер за сите граѓани.

„На седницата во роденденски и младешки дух ќе бидат доделени признанија, благодарници и плакети на најголемите соработници на организацијата. На настанот ќе се потсетиме на минатогодишните проекти со една ретроспектива и ќе прославиме за нашите заеднички весели мигови“ - велат од Младински совет.

Овој совет на млади, изминатите 10 години создаде реална младински платформа од која произлегоа многу активности, волонтери, настани и случувања за подобри услови на секој млад човек во Струмица и пошироко. Од фомирањето во 2007 година, па сè до 2018 во Младински совет членувале над 2.500 волонтери, а се реализирале повеќе од 150 проекти од повеќе области кои ги засегаат младите и општеството.

СВР Струмица поднесе кривична пријава против 24-годишниот К.А. од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „задоволување на полови страсти пред друг“.

Имено, пријавениот на 9-ти, минатиот месец, околу 12:00 часот во големиот Градски парк во Струмица, извршувал полово дејствие пред лицето Н.Д. од Струмица.

СВР Струмица го потврди синоќешниот настан што се случи во казиното „Сенатор“ во Струмица, информирајќи дека лицето е приведено.

Станува збор за 49-годишен жител на Василево, кој синоќа околу 17:30 часот влегол со секира во казиното, кое се наоѓа на улицата „Маршал Тито“ и оштетил 45 апарати за игра на среќа и два рулета, причинувајќи материјална штета од околу 1.500.000 денари.

СВР Струмица по целосното расчистување и документирање на случајот против него ќе поднесе соодветен поднесок. Нема информација за причината што го натерало лицето да ги уништува апаратите во казиното и да направи толкава штета. 

Општина Струмица како еден од потенцијалните корисници на подгрантовата шема на Проектот за локална и регионална конкурентност,  кој се финансира со грант од Европската унија (ИПА 2), денеска организира Инфо-сесија со заинтересирани граѓани, институции, туристички агенции и работници, како и бизнис сектор во општината, на која потенцијалните апликанти подетално ќе се запознаат со целите на повикот како и со самиот процес на аплицирање.

Настанот ќе се одржи во Хотел „Глигоров“, денеска (четврток, 22 март), со почеток во 10:00 часот.

Вкупната вредност на грантовата шема изнесува над 21 милиони евра, од кои 18 милиони се обезбедени преку компонентата ИПА 2, додека 3,2 милиони евра изнесува учеството на македонската Влада.

Овие средства ќе се доделуваат на проекти од општините, туристичките здруженија и асоцијации, како и од мали и средни претпријатија, во насока на поттикнување на туризмот, сектор кој има голем потенцијал за развој.

Неговата развојна цел е да го зајакне придонесот на туризмот во локалниот економски развој и да ги унапреди капацитетите на институциите со цел да се поттикне развојот на туризмот и да се олесни управувањето со дестинациите.

На првиот ден од пролетта, Струмица осамна со снежна покривка. Од утрово врнежни од дожд и снег, така е низ целата држава. УХМР уште викендот најави дека денеска целата држава ќе биде покриена со снег, а на планините снежната покривка ќе достигне и до 50 сантиметри. Во моментот во Струмица паѓа снег, а температурата изнесува 1 степен.

Утре (петок), сеуште ќе има повремени врнежи од дожд и снег, но кон крајот на денот ќе престануваат. Во сабота ќе биде променливо облачно со провејување на слаб снег.

Во сабота и недела во утринските часови на повеќе места температурите ќе бидат под и околу нула, и ќе се движи од -4 до 1 степен.

Постепено затоплување ќе има од недела во текот на денот, кога ќе има локални врнежи од дожд  - информираат од УХРМ.

Вечерва на социјалните мрежи се појави видео во кое се гледа како е демолирано казино на „Сенатор“ во Струмица. Според тоа што се зборува во видеото, непознат човек со копач демолирал 50 слот апарати и неколку рулет машини. Повеќе детали од Струмичката полиција во текот на утрешниот ден. 

Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека во петок, 23 март, ќе има прекини на електричната енергија во неколку населени места во струмичкиот регион, и тоа:

- од 08:30 до 11:30 часот: дел од село Моноспитово во правец на гробиштата, во правец на село Муртино, во правец на село Банско и место викано Чифлик.

- од 09:00 до 16:00 часот: Рудник Огражден, предаватели на Телеком, ОНЕ/ВИП и МВР, краток прекин во Дрвош.

- од 11:00 до 12:00 часот: дел од село Ново Коњарево.

- од 12:00 до 15:00 часот дел од село Мокриево кон Ново Село, дел кон село Борисово и дел кон село Мокрино.

Прекинот е поради реализација на инвестициони зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија.

Девојките на ОК „Наковски Волеј“ по денешната победа во Тетово над одбојкарките на „Универзитет Тетово“ се на чекор до КУП финалето.

Тие на гости во Тетово ги победија „фаворитките“ во женскиот одбојкарски КУП со 2:3 во сетови (18:25, 23:25, 25:16, 15:16, 15:17) и пласманот во финалето за струмичкиот тим ќе биде историски успех.

Реваш дуелот помеѓу струмичанките и тетовчанките е следната среда (28 март) во спортската сала на СОУ „Димитар Валхов“ во Струмица.

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, денеска одржа работна средба со Драган Николиќ, државен секретар во Министерството за одбрана и неговите соработници - информираат од општината.

На средбата се разговарало за предавање на сите објекти во поранешната касарна од Министерството за одбрана на Општина Струмица. Првиот објект во трајно користење, Општина Струмица го доби во декември 2017 година.

Инаку, Струмица е последната општина од вкупно десет, која од Министерството за одбрана ги добива на трајно користење објектите од старата касарна во рамките на проектот „Старите касарни за нов локален развој“, а кој започна да се реализира во 2010 година.

Учениците и наставниците од општинското основно училиште „Сандо Масев“ во Струмица, го одбележаа 21 март, Ден на лицата со Даунов синдром, ден на пролетта и Ден на водата, под мотото „Вода, сонце, љубов“.

По повод светскиот Ден на лицата со Даунов синдром, учениците од четврто одделение, заедно со ученици од ликовната секција под менторство на наставникот Љубомир Арнаудов, сликаа елементи со кои покажаа дека сме сите дел од еден „мозаик“, наречено општество и дека, како надвор така и внатре она што може да не сплоти е љубовта, која треба меѓусебно да си ја подаруваме и шириме за полесно сите да егзистираме.

Светскиот Ден на водата го одбележаа со организирање работилница со најмалите ученици кои цртаа мотиви поврзани со водата, а цртежите беа изложени во холот на училиштето.

За Денот на пролетта засадија цвеќиња, ставајќи акцент на тоа како треба да се обновува, негува и одржува природата пред влезот и во холот на училиштето „Сандо Масев“.