„Добровечер струмичане и струмичанки, добровечер убави човеци, добри човеци, мои човеци. И саа ак ве питам, кој за декаа... Струмица е за Европската унија и НАТО“ - вака на струмички дијалект премиерот Зоран Заев, пред голем број сограѓани го започна своето обраќање на Граѓанскиот собир во Струмица на кој ги повика да излезат и да гласаат за европска Македонија на претстојниот референдум.
„Ова време пред кое сме исправени е време на историски момент и ни треба одлучност, не ни треба калкулантство, треба да се има изграден став, затоа што во ова време се носат историски одлуки и оваа шанса не смееме да дозволиме да ја пропуштиме“ - рече Заев.
Ја повика и опозицијата да се придружи и притоа рече дека може да се бијат меѓу себе партиите по многу прашања, но заедно треба да застанат заради Македонија, заради децата, заради иднината на земјата.
„Гледам напредок во ставовите на опозицијата. Јас разбирам да оставите граѓаните слободно да гласаат. Да, демократија е. Но, не може најголемите партии да останат без став. Овие денови слушам позитивни сигнали. Денеска од Охрид претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека неговата партија никогаш немало и нема план за бојкот. Ајде заедно да изградиме план за европска Македонија, за наша Македонија, за заедничка Македонија, затоа што нема план Б, нема алтернатива, ако има ајде да ја слушнеме и да разговараме за неа“ - ја повика опозицијата вечерва од родната Струмица, премиерот Заев.
Тој пред граѓаните ги цитираше зборовите на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски, дека „сите споделуваме една иста судбина наречена Македонија“. Затоа, додаде Заев, 30 септември е нов датум од модерната македонска историја и затоа заслужуваме да бидеме заедно сите.
Им порача на тие што го обвинуваат дека го продал името, дека не продал ништо, туку Заев продавал љубов, пријателство, заедништво и добивал за возврат љубов, пријателство, заедништво, но притоа како што рече „Заев купува безбедност, прогрес, европска иднина“.
На крајот од своето обраќање ги повика граѓаните да излезат рано наутро на 30 септември и да гласат.
„Работа мора да завршиме за Македонија, за нашите деца, за генерациите што доаѓаат по нас. А јас, ќе излезам рано и ќе гласам за европска Македонија и ќе одам горе на тромеѓето и ќе ги видам трите дела од историска Македонија под исто европско небо, под заедничка Европа“ - порача на крајот од вечерашниот граѓански собир на Коалицијата за европска Македонија, премиерот Зоран Заев.
ФОТОГАЛЕРИЈА

Во Струмица на некогашниот полигон за полагање возачки испит на АМД Стрела, се одржа првата авто слалом трка за шампионатот на Македонија, на кој учествуваа 24 натпреварувачи од Македонија.

Во категоријата на сериски автомобили со зафатнина на моторот од 1.600 кубика најбрз беше Христиан Давитковски, а во категоријата над 1.600 кубика првото место го освои Александар Ангеловски.

Кај спортските автомобили со зафатнина на моторот до 1.600 кубни сантиметри најбрза беше Маја Милошевска, а над оваа кубикажа Мики Тодоров.

Авто слалом трката ја организираше АКК „Примо авј“ од Скопје, а под контрола на стручна комисија на АФМ.

На најдобрите возачи признанијата и наградите им беа врачени на свеченост што се организираше попладнево на плоштадот во Струмица.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Двајца параглајдери со рекламното лого на „Излези ЗА европска Македонија“, денеска напладне летаа низ струмичко, повикувајќи ги граѓаните да излезат на претстојниот референдум закажан за следната недела на 30 септември, а во пресрет на вечерашниот Граѓански собир на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица на кој ќе се обрати претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев.

И годинава струмички „Грозд“ со злато и сребро на AWC натпреварот за дегустација на вино во Виена, Австрија, привлекувајќи го вниманието на светските винарии.

АД „Грозд“ во силна конкуренција, со виното „Grozd Cabernet Sauvignon“ го освои златниот медел на овој престижен натпревар, како и три сребрени медали и тоа со брендираните вина „Grozd Merlot“, „Grozd Vranec и „Grozd Syrah“, произведени од истоимените сорти винско грозје од плантажите на „Струмичко поле“.

По втор пат сме на овој натпревар и по втор пат го потврдуваме нашиот квалитет во конкуренција на над 12.000 вина од 40 земји од светот. Овие медали се само потврда за долгогодишниот труд и работа на „Грозд“, кој секогаш сме на страната на потрошувачите за да ги задоволиме нивните потреби и вкусови“ - вели директорот на АД „Грозд“ Струмица, Васе Митев.

AWC натпреварот во Виена е светски Саем на вина, каде дегустаторите по принципот „слеп“ систем ги дегустираат вината и одлучуваат според највисоките стандарди за квалитет, базирајќи се на арома, вкус, мирис, чистота и јачина на самото вино.

Токму врз основа на овие критериуми, вината на струмички „Грозд“ ги посочија како најдобри и беа предложени за консумација за љубителите на вина.

Ова компанија заедно со винарската визба „Струмичко поле“, секогаш работат на квалитетно свое производство на вински сорти грозје, од кое пак произведува одлични и квалитетни вина и тоа се во интерес на своите потрошувачи.

Инаку вината на струмички „Грозд“ се добитници на повеќе награди и медали во земјава и странство и со својот квалитет се доста барани не само на европските пазари, туку и во прекуокеанските земји. Следното претставување на струмичките вина ќе биде на Белградскиот саем за вино во месец декември. /Р.Ѓ./

Овој вторник во фоајето на НУЦК „Антон Панов“ - Струмица со почеток во 20:00 часот ќе бидат промовирани двете поетски збирки, „Прашинки“ (2017) и реобјавената „Вечен збор“ (1992, 2018) на струмичанецот Ристо Маџунков.

Организатор на настанот е издавачката куќа „Антолог“ од Скопје, а на промоцијата свое обраќање ќе имаат Жарко Кујунџиски, главен уредник во „Антолог“, Иван Котев, проследувач на книжевноста и културен деец, Ацо Гогов, драматург и книжевен критичар и Трајче Бјадов, рецензент и промотор на поезијата, а стихови ќе читаат Наташа Василевска Трајчевска, Мариета Дукиќ и Сузана Мицева.

Познатото момче од Струмица, оперскиот пејач од Торонто, Чикаго, Лондон, Милано, Васил Гарванлиев, кој постарите струмичани и Македонците го знаат по детскиот евергрин „Марионка“, сними песна на македонски, насловена „Ѓердан“.

Од вчера, кога и го сретнавме Васил на празникот Мала Богородица во манастирот во Вељуса, на YouTube објави и видео спот за песната со убавините на Македонија.

Песната, во која доминираат вокалните способности на Васил е напишана од Саша Драгиќ, на текст од Весна Малинова, а аранжманот го направи Диран Тавитијан.

Видео спотот, кој е снимен на повеќе локации во Македонија е изработен од Бојан Стоилковски, Коста Јованов, Столе Ангелов и Ѓорги Вацев.

Утре и во недела Струмица ќе биде домаќин на Авто слалом трки во организација на АКК „Примо авј“ од Скопје, а под контрола на стручна комисија на АФМ.

Првиот ден, сабота (22 септември), од 08:30 до 10:00 часот на плоштадот во Струмица, ќе се врши технички преглед на пријавените возила, а од 12:00 часот на полигонот спроти хотелот „Сириус“, некогашниот полигон за полагање возачки испит, ќе се организира неофицијален и официјален тренинг.

Официјалниот старт на трките, односно натпреварувачкиот дел е во недела (23 септември) во 12:00 часот, а претходно во 11:00 часот е свеченото отворање на полигонот спроти хотелот „Сириус“.

Возилата ќе бидат поделени во четири класи од кои две за стандардни возила со зафатнина на маторот до 1600 кубика и над 1600 кубика и две класи за тркачки возила до 1600 и над 1600 кубика. Учесниците во сите четири класи ќе имаат по две возења со три круга на патеката во должина од 1000 метри.

Поранешниот фудбалер на ФК „Беласица“, струмичанецот Илија Николов, меѓу постарите струмичани и спортисти познат како Моторетката, денеска полни 100 години од неговиот живот. Неговите му организираа роденденско славје со торта и бројката 100.

Тој во далечната 1937 година започнал да игра за ФК „Беласица“ се до 1951 година. Во тој период фудбал се играше без пари за чест и слава за градот, вели Моторетката на 90-годишнината од основањето на ФК „Беласица“.

ФОТО: Сречко Гунчев >>>

ВИДЕО: Радио СтрумицаНет

Погледнете го видеото од Струмичката котлина снимено од дрон на eppstudio“ со една порака на авторот: „Да го чуваме и негуваме ова парче земја кое не храни, напојува, внедрува, трпи“.

Драги пријатели. Во последно време многу често го спомнуваме полето наше струмичко, низ мрежите и медиумите, низ разни коментари, дебати, конференции, протести, разговори, монолози... Мислевме дека ќе биде добро и да го покажеме. Сакавме Струмичката котлина да стане визуелно присутна помеѓу сите нас, или барем само овој овде мал дел, од ова кратко видео... И се надеваме дека целото ова прекрасно поле, со целиот тој живот во него, нема да се претвори во само едно далечно сеќавање. Да го чуваме и негуваме ова парче земја кое не храни, напојува, внедрува ...трпи!

Општина Струмица ја заврши реконструкцијата на Домовите на културата во пет населени места, Костурино, Дабиле, Попчево, Просениково и Добрејци.

Градоначалникот Коста Јаневски, денеска ги посети реконстриураните домови во Костурино, Попчево и Дабиле и клучевите од домовите им ги предаде на претседателите на Месните заедници, со што тие и официјално од денеска се во служба на граѓаните.

На предавањето на клучевите на Бончо Божиков, претседател на Месната заедница во Дабиле, градоначалникот Јаневски потенцираше дека Општина Струмица ќе продолжи и понатаму со реализација на проекти со цел приближување на квалитетот на животот во населените места до градската средина, посакувајќи им на жителите од овие населени места оваа установа да ја исполнат со содржини.

Градоначалникот го информираше претседателот на Месната заедница во Дабиле дека наскоро жителите ќе добијат канализационен систем.

Со задоволство сакам да ви најавам дека напорно работевме населеното место Дабиле да добие канализационен систем, кој многу брзо и ќе се оствари, се надевам дека во текот на наредните денови ќе дојдеме и свечено ќе означиме почеток на уште еден многу позначаен проект“ - рече Јаневски.

Претседателот на месната заедница на Дабиле, Бончо Божиков му се заблагодари на градоначалникот Јаневски и на Советот на општина Струмица за извршената реконструкција на домот кој има големо значење за жителите на ова населено место.

Изразувам една голема благодарност како од мое лично име така и од граѓаните на село Дабиле за добрата соработка меѓу Месната заедница и градоначалникот Јаневски и Советот на општина Струмица. Долги години нашиот културен дом се соочуваше со проблеми, но дојде денот кога како месна заедница аплициравме во програмата во буџетот за локален економски развој со што добивме реконструкција на едниот крак од културниот дом и еве сега гледате тоа е фантастично“ - рече Божиков.

Во реконструкцијата на Домот на културата во Дабиле вложени се 20.000 евра со кои е извршена санација на кровот со нова дрвена конструкција и керамиди, сменети се дрвените прозорци и поставени нови 12 алуминиумски прозорци, нова електрична инсталација.

Во пресрет на утрешниот меѓународен Ден без автомобили стотина млади струмичани, пред се ученици од основните и средните училишта, во придружба на активисти од ЗСК „Југоисток“, ВК „Струмица“ и ВК „Актив“, симболично направија „круг“ со велосипеди низ улиците во централно градско подрачје, упатувајќи апел, пред се до возачите, за што помалку користење на автомобилите, посебно во градските урбани средини.

Од советниците единствено Јосиф Христов ги поддржа младите со возење велосипед, иако организатор на оваа дефиле беше Општина Струмица.

Јас се надевам, дека со тоа ќе ја поткренеме свеста кај сите граѓани за промена на нашите секојдневни навики, за да можеме еден ден да се пофалиме дека Струмица е позитивен пример и на тоа поле. Со уверување дека секоја преземена акција за намалување на последиците од климатските промени, ќе ги даде посакуваните резултати“ - рече Христов, кој го означи стартот на велосипедското дефиле низ улиците на Струмица.

Овој ден традиционално се одбележува во рамките на Европската недела на мобилност, која трае од 16 до 22 септември, а годинава се одржува под мотото „Комбинирај и движи се“.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Вчера во 10:00 часот на улица „Мито Хаџивасилев Јасмин“ во Струмица, по преземени мерки и активности, поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе кривични дела тешки кражби и тешки кражби во обид во станови во повеќе градови во државата, како и едно кривично дело убиство во обид, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода лицето И.С.(37) од Кавадарци, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција.

Притоа, бил извршен личен претрес и кај лицето биле пронајдени и одземени мобилен телефон, клучеви и фолии за отворање на блиндор врати, француски клуч за кршење на цилиндер брави, пари и други предмети. И.С. ги извршил делата во периодот од мај до септември во повеќе градови од државата. На ист начин, со кршење на цилиндри на брави од влезните врати, влегувал во станови и најчесто одземал пари и златен накит, но и други предмети“ - рече Ангеловски.

На подрачјето на СВР Струмица, И.С. извршил 10 кривични дела, седум тешки кражби во Струмица и три тешки кражби во Радовиш. На подрачјето на СВР Штип, извршил 12 тешки кражби - седум во Штип и пет во Кочани. И.С. извршил и четири кривични дела во Куманово.

На подрачјето на СВР Битола И.С. извршил 31 кривично дело, од кои 16 во Битола, пет тешки кражби во Ресен, десет во Прилеп. На подрачјето на СВР Велес, во Велес извршил осум кривични дела и две во Кавадарци. Во Охрид извршил 31 кривично дело, а во Кичево 10. Во Скопје, пак, извршил 19 кривични дела.

Вкупно 127 кривични дела, од кои 110 тешки кражби, 15 тешки кражби во обид, една кражба и една разбојничка кражба.

Извршен е и претрес во куќата во Прилеп во која привремено престојувал И.С. и биле пронајдени голем број предмети кои потекнуваат од кривични дела. Украденото злато И.С: го продавал во златарски дуќани во Охрид и Прилеп“ - рече Ангеловски.

И.С. се сомничи и за сторено кривично дело „убиство во обид“.

Полициската станица Кавадарци поднесе кривична пријава против И.С. поради основано сомнение дека сторил кривично дело „убиство во обид“. И.С. на 06.06.2018 година околу 11:00 часот по телефон и се јавил на неговата пријателка Р.А., која била во село Сопот и со такси возило ја земал и ја однел во село Бегниште. Кога заминале кон гробиштата во Бегниште, Р.А. му кажала дека е бремена, по што И.С. извадил нож и ја прободел во стомакот“ - рече Ангеловски.

Во текот на денот И.С. ќе биде изведен пред судија на претходна постапка во судот во Велес.

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници сепак тој почнал да се празнува многу подоцна.

Рождество на Пресвета Богородица или Мала Богородица е еден од 12 големи празници во православието кој го слави раѓањето на Богородица. Богородица е родена во Назарет од стари и бездетни родители, благочестиви Јоаким и Ана како одговор на нивните молитви. Се слави на 8 септември според јулијанскиот календар или на 21 септември според грегоријанскиот календар.

Од попладне сите патишта водат кон манастирот во Вељуса

Жителите од Струмичкиот регион од вчера попладне го посетуваат Манастирот „Пресвета Богородица Милостива“ во Вељуса, кој денеска го слави својот патрон.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Колона од возила кон Вељуса, река од народ низ селото, манастирскиот двор преполн со верници.
Утре е Рождество на Пресвета Богородица, еден од големите празници на Светата православна црква.
Жителите од Струмичкиот регион уште од денеска попладне го посетуваат Манастирот „Пресвета Богородица Милостива“ во Вељуса, кој утре го слави својот патрон.
Манастирот е вреднуван како еден од најмаркантните културно - историски споменици на почвата на Македонија. Се карактеризира со раскошноста на фрескоживописот на којшто се појавуваат голем број иконографски новитети – дело на непознати и мошне талентирани сликари. Во архитектурата се забележуваат елементи на поврзаност со архитектурните традиции од времето на св. Климент и св. Наум Охридски. Црквата е значајна по својата изворно зачувана архитектура, живопис, мозаичен под и мермерен иконостас.
Манастирот во Вељуса постои од 1080 година кога тивериополскиот епископ Мануил подигнал црква која ја посветил на Богородица. Според кажувањата од манастирот оваа црква е единствената од тој период во државата која е целосно сочувана без никакви доградби. Во земјата постојат и постари цркви од неа, но сите тие во одреден период биле урнати, а потоа доградувани.
ФОТОГАЛЕРИЈА

Во салата на Советот на општина Струмица, денеска се одржа презентација на проектот „Зајакнување на општинските совети“, на која што присуствуваа градоначалникот Коста Јаневски, секретарот на општината и членови на Советот, амбасадорката на Швајцарија во Македонија, Сибил Зутер Техада и постојаната претставничка на УНДП, Луиза Винтон.

Пријателски библиотеки за сите граѓани, реконструкција на библиотеката „Благој Јанков Мучето“, помош при вработување на млади невработени лица, ангажирање лични асистенти за лица со посебни потреби, проекти во делот на аграрот, заштитата на животната средина на водите на реката Струмица, заштита од поплави, се само дел од многуте проекти поддржани и реализирани заедно Општина Струмица и УНДП.

Тука се и проектите финансирани од Швајцарската агенција за развој, како што се: „Покров“, изградбата на летниот амфитеатар во градскиот парк, „Образование за вработување“, „Форуми во заедницата“, „Обука на земјоделски производители – кандидати за грантови за воведување агротехнички мерки од струмичкиот микро регион“, „Управување со сливот на реката Струмица“ и други.

Ја користам можноста на високите гостинки, да им се заблагодарам за досегашната плодна соработка, со надеж дека и нашата иднина ќе ја одбележат продукти од таа соработка, која треба да се негува и продлабочува, на взаемно задоволство, а пред се на задоволство на граѓаните на општина Струмица. Се надевам дека и проектот „Зајакнување на општинските совети“, ќе биде од драгоцена полза, како за членовите на Советите, така и за општините во целост“ - рече во своето обраќање градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски.

Од денеска градско возење во Струмица на една релација наместо 50 денари чини 60 денари. Ова синоќа го договориле такси компаниите од Струмица на состанокот на Здружението на такси превозници од општина Струмица – дознава Радио СтрумицаНет. Некои такси компании тоа ќе го направат од утре, но договорено е сите членки да ја почитуваат утврдената цена. Поскапување на такси превозот ќе има и на локалните правци во регионот.