ВИДЕО: Дечињата од „ЈОЈО“ ве поздравуваат – Помислете на нас децата

Понеделник, 13 Април 2020

Постојано слушаме колку тешко го минуваат времето во карантин возрасните. Кои се нивните проблеми, стравови, недостатокот од  социјализација. Но, се чини многу помалку се помислува на децата. А тие, бездруго се најпогодени во целата новонастаната состојба. Наеднаш се прекина нивната секојдневна рутина, ги нема часовите, трчањето по улиците, игрите во дворовите. А пак, имаат еден куп обврски и една нова атмосфера што не е сосема неразбирлива за нив. 

Токму во вакво несигурно време, но секако време на надеж за посреќни денови, најмалите ни испраќаат пораки за среќа. Низ песна, низ насмевки. Ѕвездичките од ЈОЈО велат дека во секоја од нив тлее желба за среќен свет. Ви порачуваат да бидете дома, умни како што се тие. Бидете и вие ЈОЈО херои. Прекрасните пораки стигнуваат од нивните домови, целосната идеја и реализација е на тимот на ЈОЈО. 

Ова е седма година на ЈОЈО фестивалот. Фестивалот промовираше околу 80 песнички за деца.

Во оваа видео порака ни пеат: Тина Русева, Вања Лазарова, Јулија Ангелова, Рони Манчева, Викторија Колева, Зорица Ѓоргиева, Ива Спасова, Марија Панчурева, Теодора Сретеновиќ, Ангела Крстева, Анастасија Цамбулева, Александра Тошева, Драгана Костова, Славица Томова.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

На 16 и 17 јуни е уписот на новите средношколци во трите средни училишта во Струмица, влез во училишта со маска и без родителите

На 16 и 17 јуни е уписот на новите средношколци во трите сре…

Јун 02, 2020 Вести

Во трите средни општински училишта во Струмица планирано е да се запишат 1292 нови средношколци, од кои по 374 во СОУ „Јане Сандански“ и СОУ „Димитар ...

Утре прекин на електричната енергија во Нова Маала, Висока Маала, Добрашинци, Муртино, Дрвош и Рудник „Огражден“ Хамзали

Утре прекин на електричната енергија во Нова Маала, Висока М…

Јун 02, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 3 јуни), во периодот од 09:00 до 15:00 часот ќе има прекин на електричната енергија во ...

За само два дена струмичани купиле 208 велосипеди кои ќе добијат субвенција до 4.000 денари

За само два дена струмичани купиле 208 велосипеди кои ќе доб…

Јун 02, 2020 Вести

Од општина Струмица информираат дека денеска до 16:00 часот, 208 граѓани поднеле барање за субвенционирање на нов велосипед, по вчерашниот објавен јав...

Денеска 76 новозаразени, еден починат

Денеска 76 новозаразени, еден починат

Јун 02, 2020 Вести

Во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на Ковид-19. Најмногу во Скопје 52, во Тетово 14, по двајца во Кума...

Хуманитарна помош од  Здружението „Сите заедно можеме“ за граѓаните во Казнено-поправните домови

Хуманитарна помош од Здружението „Сите заедно можеме“ за гр…

Јун 02, 2020 Вести

Граѓанското здружение „Сите заедно можеме“ од Струмица после акциите за донација на хуманитарни пакети за ранливите групи граѓани почна со реализација...

Прекин на електричната енергија во Ново Село, Самоилово, Ново Коњарево, Бајково и Граничен премин

Прекин на електричната енергија во Ново Село, Самоилово, Нов…

Јун 02, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека денеска (вторник, 2 јуни), од 09:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците во н...

Даскаловски: На 1 јуни 2017 година, Владата на Илинденска се ослободи од режимските пранги на ДПМНЕ

Даскаловски: На 1 јуни 2017 година, Владата на Илинденска се…

Јун 01, 2020 Вести

Претседателот на Општинската организација на СДСМ во Струмица, Марјан Даскаловски на прес конференција потсети дека се навршија три години откако СДСМ...

Со 800.000 денари општина Струмица ќе ги субвенционира граѓаните за купување нов велосипед, по објавата на повикот за само неколку часа 52 струмичани си купиле велосипед

Со 800.000 денари општина Струмица ќе ги субвенционира граѓа…

Јун 01, 2020 Вести

Градоначалникот Коста Јаневски на прес конференција информираше дека од општинскиот буџет се одвоени 800.000 денари за субвенционирање на граѓаните ко...