Денеска се празнува Тримери - женски празник за љубовта и среќа на младите

Среда, 04 Март 2020

Денеска е Тримери. Трет ден по Прочка и трет ден од почетокот на големите Велигденски пости. Денеска е „женски“ празник. Посветен на мајките, ќерките, на новите поколенија.

Тримери со тоа име постои официјално, ама секоја жена знае за што станува збор.

Адетите, како што е редот, се пренесуваат од поколение на поколение, низ вековите, a во делови од Македонија, посебно во струмичкиот регион празникот опстојува до ден денешен.

Како што е редот, на гости на Тримери се доаѓа со подарок. Пожелно е да се донесе боза, овошје, посен специјалитет. На трпезата има од сѐ по нешто посно. Сарма со ореви, посен грав, чурек, леблебија, зерде, алва, боза, локум, компот. Посебно место има пченицата со конопни зрна.

Атмосферата, весела, распеана. Традицијата вели дека на овој ден се пеат еротски песни, кои претставуваат еден вид на запознавање на младите со идниот брачен живот.

Домаќинката, мајка на млада невеста или на „армасана“ девојка на струмички, по правило држела „тримир“. Тоа значи од полноќ на Прочка кога почнуваат постите, три дена ниту јадела, ниту пиела.

Адетите за Тримери се пренесувале од баба на мајка, од мајка на ќерка.

Пораката за прославата на Тримери е едноставна: Љубов, среќа за младите, успех во животот.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со струмичките бизнисмени

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со стру…

Јул 10, 2020 Избори 2020

„Ја зајакнуваме директната поддршка на македонските компании. Нашата цел е да создадеме амбиент за динамичен и конкурентен бизнис, ослободен од полити...

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓу кои и во Струмица

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓ…

Јул 10, 2020 Вести

Градоначалниците на 16 општини го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-...

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земјава регистрирани дури 205 нови случаи

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земј…

Јул 10, 2020 Вести

Во последните 24 часа во земјава се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19, информираат од Министерството за здравств...

Донација за новото крило на струмичката болница од ИГМ „Еленица“

Донација за новото крило на струмичката болница од ИГМ „Елен…

Јул 10, 2020 Вести

Електрични кревети, отомани за преглед, натказни и друг медицински инвентар и опрема денеска беа донирани во новото крило на ЈЗУ „Општата болница“ во ...

Приведено 24-годишно момче кај кого е пронајдено марихуана

Приведено 24-годишно момче кај кого е пронајдено марихуана

Јул 10, 2020 Вести

Вчера во 10:30 часот, врз основа на Наредба на Основен суд Струмица, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица извршиле претрес во...

Обраќање на Костадин Костадинов, кандидат за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“

Обраќање на Костадин Костадинов, кандидат за пратеник во Изб…

Јул 10, 2020 Избори 2020

Обраќање на Костадин Костадинов, кандидат за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ. На 15 јули одлучуваме за ...

Костадинов на предизборна трибина со здравствените работници од Струмица: Држава со европски здравствен систем посветен на потребите на граѓаните

Костадинов на предизборна трибина со здравствените работници…

Јул 10, 2020 Избори 2020

„Пандемијата на КОВИД-19 беше најсериозниот тест за нашиот здравствен систем. Во услови на најтешка светска криза, покажавме како треба да се работи и...

Шест години од трагичната хеликоптерска несреќа кај Струмица

Шест години од трагичната хеликоптерска несреќа кај Струмица

Јул 10, 2020 Вести

На денешен ден 2014-та година, ноќта околу 22 часот на периферијата од градот Струмица, се случи трагичната хеликоптерска несреќа, во која загинаа чет...