Испечатете ја страната

Васил Гарванлиев на Евровизија ќе ја претставува Македонија со песната „You“ на авторката Невенка Нешкоска

Сабота, 15 Февруари 2020

Избрана е песната со која Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на „Песна на Евровизија 2020“ во Ротердам, Холандија.

„You“ е насловена песната за која музиката ја напиша Невенка Нешкоска, на текст од нејзината сестра Калина, заедно со Алис Шредер.

Невенка Нешкоска е позната во јавноста и по музичкиот цртан филм Дарко Биберко. По потекло е од Охрид, а долги години живее и твори во Чикаго, САД. „You” ќе биде промовирана пред јавноста откако ќе се заврши со продукциското оформување, а ќе следи и видео спот со која ќе се претстави Македонија пред широкиот аудиториум до финалето на Евровизијата.

„Многу сум среќна што сум дел од македонскиот тим кој стои зад Васил Гарванлиев годинава во Ротердам на „Eurovision Song Contest“. Се познаваме долго време и супер е што музиката уште еднаш не спои за овој голем настан. Исто така имам многу среќа што ги имав сестра ми Калина и нашиот драг пријател Алис Шредер за мои коавтори. Останете со нас и подгответе се за „You“ - напиша Невенка на својот Фејсбук профил по соопштувањето дека нејзината песна е избрана да ја претставува Македонија на годинашното издание на Песна на Евровизија, а во изведба на Васил Гарванлиев.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Прекинато е водоснабдувањето во реонот кај транзитниот пат

Прекинато е водоснабдувањето во реонот кај транзитниот пат

Мај 28, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека денеска (четврток, 28 мај), до 13.00 часот, поради изведба на водоводната мрежа без водоснабдување ќе би...

Во денешната крводарителска акција под покровителство на „АЛ-МАКС“ собрани 40 единици крв

Во денешната крводарителска акција под покровителство на „АЛ…

Мај 27, 2020 Вести

Денеска во Службата за трансфузиона медицина во Струмица се организираше крводарителска акција под покровителство на Рафинеријата за масло „АЛ-МАКС“ о...

Утре се отвораат кафетериите и рестораните со работно време до 22:00 часот, на маса по двајца, четворица ако се семејство

Утре се отвораат кафетериите и рестораните со работно време …

Мај 27, 2020 Вести

Од утре, четврток, 28 мај може да отпочнат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие објекти (тераси)...

Тројца почината од Ковид-19, 25 новозаразени и 17 оздравени пациенти

Тројца почината од Ковид-19, 25 новозаразени и 17 оздравени …

Мај 27, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа тројца пациенти со Ковид-19 починале. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

Се проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица за дополнителни 7 километри

Се проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Стру…

Мај 27, 2020 Вести

Деновиве започна проширувањето на дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица во должина од 7 километри, во рамките на проектот за подобрување...

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток се отвораат угостителските објекти

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток се отвораат …

Мај 26, 2020 Вести

Премиерот Оливер Спасовски соопшти дека од утре, среда, 27 мај се укинува полицискиот час во државата, а угостителските објекти од четврток, 28 мај ќе...

И бројот на пожарната не е во функција, за итност барајте ги на 076/483-338

И бројот на пожарната не е во функција, за итност барајте ги…

Мај 26, 2020 Вести

Бројот на Противпожарната единица во Струмица - 193 не е во функција поради дефект. Од таму информираат дека за итни случаи, пожар или друга непогода...

Телефонскиот број на Брзата помош 194 не функционира, за итни случаи користете го мобилниот број 076/290-160

Телефонскиот број на Брзата помош 194 не функционира, за итн…

Мај 26, 2020 Вести

Посебниот број на Итната медицинска помош 194 во моментот не функциониа поради дефект и не се знае кога ќе биде ставен во функција, информира директор...