Васил Гарванлиев на Евровизија ќе ја претставува Македонија со песната „You“ на авторката Невенка Нешкоска

Сабота, 15 Февруари 2020

Избрана е песната со која Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на „Песна на Евровизија 2020“ во Ротердам, Холандија.

„You“ е насловена песната за која музиката ја напиша Невенка Нешкоска, на текст од нејзината сестра Калина, заедно со Алис Шредер.

Невенка Нешкоска е позната во јавноста и по музичкиот цртан филм Дарко Биберко. По потекло е од Охрид, а долги години живее и твори во Чикаго, САД. „You” ќе биде промовирана пред јавноста откако ќе се заврши со продукциското оформување, а ќе следи и видео спот со која ќе се претстави Македонија пред широкиот аудиториум до финалето на Евровизијата.

„Многу сум среќна што сум дел од македонскиот тим кој стои зад Васил Гарванлиев годинава во Ротердам на „Eurovision Song Contest“. Се познаваме долго време и супер е што музиката уште еднаш не спои за овој голем настан. Исто така имам многу среќа што ги имав сестра ми Калина и нашиот драг пријател Алис Шредер за мои коавтори. Останете со нас и подгответе се за „You“ - напиша Невенка на својот Фејсбук профил по соопштувањето дека нејзината песна е избрана да ја претставува Македонија на годинашното издание на Песна на Евровизија, а во изведба на Васил Гарванлиев.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од Струмица ќе бидат испратени прехранбени пакети за сиромашни семејства во кризните подрачја Куманово и Дебар

Од Струмица ќе бидат испратени прехранбени пакети за сиромаш…

Апр 06, 2020 Вести

Волонтери на Општинскиот кризен штаб при Општина Струмица подготвуваат 700 прехранбени пакети за сиромашни семејства во кризните подрачја, односно опш...

„Комуналец“ направи целосна дезинфекција на затворениот пазар во Трговскиот центар „Глобал“

„Комуналец“ направи целосна дезинфекција на затворениот паза…

Апр 06, 2020 Вести

ЈПКД „Комуналец“ во соработка со специјализирана фирма за дезинфекција од Скопје изврши целосно чистење и дезинфекција и на Трговскиот центар „Глобал“...

Починаа три лица заболени со коронавирус, денеска 15 нови позитивни случаи

Починаа три лица заболени со коронавирус, денеска 15 нови по…

Апр 06, 2020 Вести

Регистрирани се 15 нови случаи на коронавирус во земјава, по градови: Скопје – 4, Куманово – 8, Тетово – 1, Струга – 1 и Штип – 1. Со ова, вкупната бр...

Полицијата поднесе кривични пријави против 15 струмичани за непочитување полициски час

Полицијата поднесе кривични пријави против 15 струмичани за …

Апр 06, 2020 Вести

СВР Струмица вчера до Основно јавно обвинителство во Струмица има поднесено кривични пријави против 15 лица, кои во претходниот период ја прекршиле за...

СВР Струмица ги повикува фирмите кои работат во 3-та и 4-та смена да си обезбедат дозволи за движење на своите вработени

СВР Струмица ги повикува фирмите кои работат во 3-та и 4-та …

Апр 06, 2020 Вести

Секторот за внатрешни работи Струмица, апелира до сите правни лица и компании на подрачјето кои работат во 3-та и 4-та смена на своите вработени да им...

Од среда полицискиот час започнува во 16:00 часот, викендот целосна забрана на движење

Од среда полицискиот час започнува во 16:00 часот, викендот …

Апр 06, 2020 Вести

Владата на Република Северна Македонија на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб...

Објавена нова сликовница од струмичанецот Ване Костуранов

Објавена нова сликовница од струмичанецот Ване Костуранов

Апр 06, 2020 Вести

Новата книга за деца од познатиот македонски илустратор и уметник од Струмица, Ване Костуранов, насловена „Девојчето и градот“, излезе од печат во изд...

ИЈЗ со корекција на бројките: Две лица од карантин во околината на Гостивар и Тетово се со место на живеење во Струмица и Радовиш

ИЈЗ со корекција на бројките: Две лица од карантин во околин…

Апр 05, 2020 Вести

Според најновите информации од Институтот за јавно здравје, по направената епидемиолошка анкета на двете лица пријавени во Гостивар е утврдено дека ед...