Васил Гарванлиев на 29 ноември со концерт во Струмица насловен „Мојата улица“

Петок, 22 Ноември 2019

Прв солистички концерт имаше на 10 години, во 1994 година во тогашната дискотека „Кактус“ во Струмица, кога ја промовираше својата прва касета со детски песнички, меѓу кои беше и детскиот хит „Марионка“.

Струмичанецот Васил Гарванлиев по 25 години повторно со солистички концерт во Струмица со промоција на негови македонски песни. Музичко патување низ времето на македонска музика, премиерни изведби на „Ѓердан“, „Дома“ (Колку сакам да сакаш), „Патувам“, промоција на новата песна со видео запис „Мојата улица“, на која музиката тој ја создаде, со текст на Игор Џамбазов, а аранжманот го направи Давор Јордановски.

Концертот ќе се одржи во големата сала на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица на 29 ноември (петок) од 20:00 часот, а сцената ќе ја збогатат и неговите гости музичари: Давор Јордановски – клавир, Горан Алиќ – гитара, Оливер Јосифовски - контрабас, Александар Јовевски - кавал и тамбура, Ратко Даутовски – перкусија, Кеми Асанов – труба, Гудачкиот квартет „Полифонија“, Св. Злата Мегленска - прекрасните девојки на Летка Димовска Полизова, а специјален гостин на концертот ќе му биде Игор Џамбазов.

„Ајде да патуваме заедно под ѕвездите на Струмица“ – е поканата до струмичани од Васил Гарванлиев за неговиот солистички концерт на 29 ноември.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигитален маркетинг

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигит…

Окт 04, 2022 Вести

Во среда, на 5-ти октомври, со почеток во 18:00 часот во малата сала на Дом на АРМ во Струмица ќе се одржи отворен едукативен настан на тема „Кариерни...

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир во Србија

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир в…

Окт 04, 2022 Вести

Струмичкото списание за наука, литература, култура и уметност, „ЗЕНИТ“, викендов имаше своја промоција на Меѓународниот научен собир „Современа српска...

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичка сила врз лице кое е лишено од слобода

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичк…

Окт 03, 2022 Вести

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против полицискиот службеник ...

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реонот околу Дрвош

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реон…

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 4 октомври) планира прекин на електричната енергија од 09:30 до 15:00 часот во реонот околу населеното...

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Две момчиња, едно од струмичко Ново Село, украле туѓи лични податоци и земале брз кредит. Првопријавениот, М.М.(28) од Прилеп, вработен во финанс...

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалидска количка помина 42 километри на „Скопскиот Маратон 2022“

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалид…

Окт 03, 2022 Вести

Вчера се одржа 18-от „Виз Ер Скопски маратон“ на кој трчаа дури 8500 учесници од 47 држави. Меѓу ова голема бројка на учесници беше и 45-годишниот стр...

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Ap…

Окт 02, 2022 Вести

Вчера и денеска Струмица и СОУ „Димитар Влахов“ беа домаќини на најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“. Првото место за најкреатив...

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрира првиот несовесен граѓанин кој пали отпад

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрир…

Окт 01, 2022 Вести

Општина Босилово од неодамна целосно ја огради депонијата кај Босилово, постави соларни камери, порта за влез-излез на возила за складирање на от...