Васил Гарванлиев на 29 ноември со концерт во Струмица насловен „Мојата улица“

Петок, 22 Ноември 2019

Прв солистички концерт имаше на 10 години, во 1994 година во тогашната дискотека „Кактус“ во Струмица, кога ја промовираше својата прва касета со детски песнички, меѓу кои беше и детскиот хит „Марионка“.

Струмичанецот Васил Гарванлиев по 25 години повторно со солистички концерт во Струмица со промоција на негови македонски песни. Музичко патување низ времето на македонска музика, премиерни изведби на „Ѓердан“, „Дома“ (Колку сакам да сакаш), „Патувам“, промоција на новата песна со видео запис „Мојата улица“, на која музиката тој ја создаде, со текст на Игор Џамбазов, а аранжманот го направи Давор Јордановски.

Концертот ќе се одржи во големата сала на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица на 29 ноември (петок) од 20:00 часот, а сцената ќе ја збогатат и неговите гости музичари: Давор Јордановски – клавир, Горан Алиќ – гитара, Оливер Јосифовски - контрабас, Александар Јовевски - кавал и тамбура, Ратко Даутовски – перкусија, Кеми Асанов – труба, Гудачкиот квартет „Полифонија“, Св. Злата Мегленска - прекрасните девојки на Летка Димовска Полизова, а специјален гостин на концертот ќе му биде Игор Џамбазов.

„Ајде да патуваме заедно под ѕвездите на Струмица“ – е поканата до струмичани од Васил Гарванлиев за неговиот солистички концерт на 29 ноември.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Едно лице во Струмица е регистриран како новозаразен со коронавирус, и денеска Скопје со најмногу заболени 64 лица

Едно лице во Струмица е регистриран како новозаразен со коро…

Јул 04, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19. Во Скопје 64, Тетово 16, Гостивар 9, Куманово 8, Стр...

Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домаш…

Јул 04, 2020 Вести

Со цел стимулирање на купување домашни производи, а со тоа и поддршка на македонското стопанство во услови на COVID-19 кризата, домашната платежна кар...

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевски, носители на режимот, вели кандидатот за пратеник од СДСМ, Костадин Костадинов

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевс…

Јул 04, 2020 Избори 2020

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, Костадин Костадинов вели дека сите носители на листите на В...

Заев од Иловица: Рудник нема да има

Заев од Иловица: Рудник нема да има

Јул 03, 2020 Избори 2020

„Кога во 2016 на Парламентарните избори и во 2017 на Локалните избори ја баравме Вашата поддршка, дадовме збор дека рудници овде нема да има. Денеска ...

Почина Томе Начевски, хармоникашот кој целиот свој живот го посвети на музиката

Почина Томе Начевски, хармоникашот кој целиот свој живот го …

Јул 03, 2020 Вести

Денеска по кратко боледување на 64 години почина познатиот музичар од Струмица, Томе Начевски. Томе со својата хармоника целиот својот живот го посве...

Се проширува Кванташки пазар во Струмица

Се проширува Кванташки пазар во Струмица

Јул 03, 2020 Вести

ЈПКД „Комуналец“ започна со реконструкција на Кванташкиот пазар во Струмица. Се проширува за 11.600 м². Како што информираше Митко Костов, раководите...

Костадинов: Градежната офанзива продолжува и во новата нормала

Костадинов: Градежната офанзива продолжува и во новата норма…

Јул 03, 2020 Избори 2020

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, Костадин Костадинов вели дека се гради низ целата држава, и...

Струмичката компанија „НИПРОМ“ бара работници

Струмичката компанија „НИПРОМ“ бара работници

Јул 02, 2020 Веб Билборд

Струмичката компанија „НИПРОМ“ има потреба од општи работници за работа во погон, со или без работно искуство. Заинтересираните кандидати можат да се ...