За 50-те години на естрадата Перо Христов одржа концерт и во Скопје, го слушаше и премиерот, а си доби и снаа

Петок, 22 Ноември 2019

По концертот во Струмица, музичката легенда Перо Христов за својот 50-годишен јубилеј на македонската естрада одржа концерт и во Скопје во големата сала на Домот на армијата.

Како и во Струмица и во Скопје, исполнета сала со луѓе од различни генерации, се разбира повеќето од малку постарата генерација кои го следат Перо уште од неговите почетоци, кога својата кариера ја започна како пејач на забавни мелодии.

Покрај скопјани и на овој концерт можеа да се видат и струмичани, кои живеат и работат во Скопје, меѓу нив беше и премиерот Зоран Заев со сопругата Зорица, кои уживаа во прекрасните интерпретации на својот сограѓанин Перо Христов.

И на овој концерт со него пееја повторно колегите од естрадата, Маргица Антевска, Благица Калева, Игор Ангелов, Кате од „Нели ти реков“, дуото Маротови, групите „Интервали“ и „Арија“, а голем број негови колеги од естрадата можеше да се забележат и во публиката кои го следеа двочасовниот концерт.

Перо на концерот доби и еден убав подарок, кој секој родител би го посакал од својот син, си има снаа, сега е свекор, синот Илија на сцената клекна и со прстен ја побара за сопруга својата девојка, струмичанката Верица Петковска. Солзи радосници на сцената, во публиката, радост, но и емоции. А за прекрасниот концерт, прекрасното изненадувањето од синот и сега веќе снаата се славеше и во скопскиот хотел „Холидеј ИН“, каде имаше свечен коктел, се разбира пак со песна, оние најдобрите од Перо Христов.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигитален маркетинг

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигит…

Окт 04, 2022 Вести

Во среда, на 5-ти октомври, со почеток во 18:00 часот во малата сала на Дом на АРМ во Струмица ќе се одржи отворен едукативен настан на тема „Кариерни...

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир во Србија

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир в…

Окт 04, 2022 Вести

Струмичкото списание за наука, литература, култура и уметност, „ЗЕНИТ“, викендов имаше своја промоција на Меѓународниот научен собир „Современа српска...

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичка сила врз лице кое е лишено од слобода

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичк…

Окт 03, 2022 Вести

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против полицискиот службеник ...

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реонот околу Дрвош

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реон…

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 4 октомври) планира прекин на електричната енергија од 09:30 до 15:00 часот во реонот околу населеното...

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Две момчиња, едно од струмичко Ново Село, украле туѓи лични податоци и земале брз кредит. Првопријавениот, М.М.(28) од Прилеп, вработен во финанс...

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалидска количка помина 42 километри на „Скопскиот Маратон 2022“

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалид…

Окт 03, 2022 Вести

Вчера се одржа 18-от „Виз Ер Скопски маратон“ на кој трчаа дури 8500 учесници од 47 држави. Меѓу ова голема бројка на учесници беше и 45-годишниот стр...

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Ap…

Окт 02, 2022 Вести

Вчера и денеска Струмица и СОУ „Димитар Влахов“ беа домаќини на најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“. Првото место за најкреатив...

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрира првиот несовесен граѓанин кој пали отпад

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрир…

Окт 01, 2022 Вести

Општина Босилово од неодамна целосно ја огради депонијата кај Босилово, постави соларни камери, порта за влез-излез на возила за складирање на от...