Испечатете ја страната

За 50-те години на естрадата Перо Христов одржа концерт и во Скопје, го слушаше и премиерот, а си доби и снаа

Петок, 22 Ноември 2019

По концертот во Струмица, музичката легенда Перо Христов за својот 50-годишен јубилеј на македонската естрада одржа концерт и во Скопје во големата сала на Домот на армијата.

Како и во Струмица и во Скопје, исполнета сала со луѓе од различни генерации, се разбира повеќето од малку постарата генерација кои го следат Перо уште од неговите почетоци, кога својата кариера ја започна како пејач на забавни мелодии.

Покрај скопјани и на овој концерт можеа да се видат и струмичани, кои живеат и работат во Скопје, меѓу нив беше и премиерот Зоран Заев со сопругата Зорица, кои уживаа во прекрасните интерпретации на својот сограѓанин Перо Христов.

И на овој концерт со него пееја повторно колегите од естрадата, Маргица Антевска, Благица Калева, Игор Ангелов, Кате од „Нели ти реков“, дуото Маротови, групите „Интервали“ и „Арија“, а голем број негови колеги од естрадата можеше да се забележат и во публиката кои го следеа двочасовниот концерт.

Перо на концерот доби и еден убав подарок, кој секој родител би го посакал од својот син, си има снаа, сега е свекор, синот Илија на сцената клекна и со прстен ја побара за сопруга својата девојка, струмичанката Верица Петковска. Солзи радосници на сцената, во публиката, радост, но и емоции. А за прекрасниот концерт, прекрасното изненадувањето од синот и сега веќе снаата се славеше и во скопскиот хотел „Холидеј ИН“, каде имаше свечен коктел, се разбира пак со песна, оние најдобрите од Перо Христов.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Новозаболен со ковид-19 во Струмица, во последните 24 часа 200 новозаболени во државата

Новозаболен со ковид-19 во Струмица, во последните 24 часа 2…

Авг 08, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа во Македонија, од направените 1828 тестирања, регистрирани се 200 нови лица позитивни на ковид-19, меѓу кои и едно лице во Струм...

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше опожарена куќа и земјоделска површина

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше о…

Авг 07, 2020 Вести

СВР Струмица денеска информираше за пожарот кој во средата попладне се случи во селото Гечерлија. Според информацијата, опожарена била куќа во изград...

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна колонија, но без странски уметници

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна коло…

Авг 07, 2020 Вести

Традиционалната меѓународна Струмичка ликовна колонија и годинава ќе се одржи, но без странските уметници, поради ситуацијата со пандемијата. Ќе учест...

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, 62 л/м², попладне невреме со силен ветер и појава на град

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, …

Авг 07, 2020 Вести

Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнало во Струмица, 62 л/м², во Прилеп 54, Скопје 50, П...

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струмица“

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струм…

Авг 07, 2020 Вести

Најдобриот тренер во македонската одбојкарска лига, струмичанецот Кире Ричлиев го продолжи договорот за соработка со ОК „ЏИО Струмица“. По потпишув...

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква приказна

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква прика…

Авг 06, 2020 Вести

Во недела започнува деветтото издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“ и ќе трае до 3 септември. Ќе се реализираат 20 бесплатни настани распоредени во...

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски кампањи за подигање на свеста кај струмичани за одредени проблеми

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски …

Авг 06, 2020 Вести

Центарот за истражување и анализи НОВУС од Струмица во рамките на проектот „Волонтерство – надеж за иднината“, кој е финансиран од Цивика Мобилитас, о...

Васил Гарванлиев објави „ПриКазна“, нова македонска песна со видео спот

Васил Гарванлиев објави „ПриКазна“, нова македонска песна со…

Авг 06, 2020 Магазин

Струмичанецот Васил Гарванлиев синоќа на неговиот официјален YouTube канал ја објави најновата песна и видеозапис за „ПриКазна“. Ова е негов втор про...