За 50-те години на естрадата Перо Христов одржа концерт и во Скопје, го слушаше и премиерот, а си доби и снаа

Петок, 22 Ноември 2019

По концертот во Струмица, музичката легенда Перо Христов за својот 50-годишен јубилеј на македонската естрада одржа концерт и во Скопје во големата сала на Домот на армијата.

Како и во Струмица и во Скопје, исполнета сала со луѓе од различни генерации, се разбира повеќето од малку постарата генерација кои го следат Перо уште од неговите почетоци, кога својата кариера ја започна како пејач на забавни мелодии.

Покрај скопјани и на овој концерт можеа да се видат и струмичани, кои живеат и работат во Скопје, меѓу нив беше и премиерот Зоран Заев со сопругата Зорица, кои уживаа во прекрасните интерпретации на својот сограѓанин Перо Христов.

И на овој концерт со него пееја повторно колегите од естрадата, Маргица Антевска, Благица Калева, Игор Ангелов, Кате од „Нели ти реков“, дуото Маротови, групите „Интервали“ и „Арија“, а голем број негови колеги од естрадата можеше да се забележат и во публиката кои го следеа двочасовниот концерт.

Перо на концерот доби и еден убав подарок, кој секој родител би го посакал од својот син, си има снаа, сега е свекор, синот Илија на сцената клекна и со прстен ја побара за сопруга својата девојка, струмичанката Верица Петковска. Солзи радосници на сцената, во публиката, радост, но и емоции. А за прекрасниот концерт, прекрасното изненадувањето од синот и сега веќе снаата се славеше и во скопскиот хотел „Холидеј ИН“, каде имаше свечен коктел, се разбира пак со песна, оние најдобрите од Перо Христов.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Едно лице во Струмица е регистриран како новозаразен со коронавирус, и денеска Скопје со најмногу заболени 64 лица

Едно лице во Струмица е регистриран како новозаразен со коро…

Јул 04, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19. Во Скопје 64, Тетово 16, Гостивар 9, Куманово 8, Стр...

Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домаш…

Јул 04, 2020 Вести

Со цел стимулирање на купување домашни производи, а со тоа и поддршка на македонското стопанство во услови на COVID-19 кризата, домашната платежна кар...

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевски, носители на режимот, вели кандидатот за пратеник од СДСМ, Костадин Костадинов

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевс…

Јул 04, 2020 Избори 2020

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, Костадин Костадинов вели дека сите носители на листите на В...

Заев од Иловица: Рудник нема да има

Заев од Иловица: Рудник нема да има

Јул 03, 2020 Избори 2020

„Кога во 2016 на Парламентарните избори и во 2017 на Локалните избори ја баравме Вашата поддршка, дадовме збор дека рудници овде нема да има. Денеска ...

Почина Томе Начевски, хармоникашот кој целиот свој живот го посвети на музиката

Почина Томе Начевски, хармоникашот кој целиот свој живот го …

Јул 03, 2020 Вести

Денеска по кратко боледување на 64 години почина познатиот музичар од Струмица, Томе Начевски. Томе со својата хармоника целиот својот живот го посве...

Се проширува Кванташки пазар во Струмица

Се проширува Кванташки пазар во Струмица

Јул 03, 2020 Вести

ЈПКД „Комуналец“ започна со реконструкција на Кванташкиот пазар во Струмица. Се проширува за 11.600 м². Како што информираше Митко Костов, раководите...

Костадинов: Градежната офанзива продолжува и во новата нормала

Костадинов: Градежната офанзива продолжува и во новата норма…

Јул 03, 2020 Избори 2020

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, Костадин Костадинов вели дека се гради низ целата држава, и...

Струмичката компанија „НИПРОМ“ бара работници

Струмичката компанија „НИПРОМ“ бара работници

Јул 02, 2020 Веб Билборд

Струмичката компанија „НИПРОМ“ има потреба од општи работници за работа во погон, со или без работно искуство. Заинтересираните кандидати можат да се ...