Првиот албум за првата деценија на „Легато“

Петок, 23 Јануари 2015

Кате, Ристе, Борис, Ристо, Илија и пак Ристо, синоќа во хотел „Студио ИН“, со своите пријатели организираа голема роденденска забава

Кате, Ристе, Борис, Ристо, Илија и пак Ристо, синоќа во хотел „Студио ИН“, со своите пријатели организираа голема роденденска забава, за својот јубилеј - 10 години група „Легато“ на македонската естрада.


„Големо благодарам на сите кои дојдоа на одбележувањето на нашиот 10-годишен јубилеј и промоцијата на нашето првенче, нашиот прв албум насловен „Живи, здрави, весели“. Нашите пријатели, колеги, соработници и фанови, придонесоа оваа забава да биде побогата. Многу ми е драго што слушнавме позитивни критики од нашите гости, а имаше и една „негативна“, а таа беше што сме чекале дури 10 години да издадеме албум. Но, еве ветуваме дека повеќе нема да биде така, нема да чекаме толку години. За брзо време очекувајте уште нешто ново од нас“ - вели Кате од групата „Легато“, по роденденската забава.


Иако оваа им е прво ЦД, фолк групата зад себе, во изминатите 10 години има голем број на снимени македонски новосоздадени, но и традиционални македонски песни, настапи на фестивали и неколку концерти кај Македонците во Европските земји.


„Не сакавме да направиме албум колку да се каже дека го имаме. Така е и со песните. До сега секогаш сме ваделе минимум по една песна годишно, ама да биде квалитетна. На албумот се наоѓаат 12 песни, од кои четири се обработки на стари македонски песни, а осум се новосоздадени. Некои од нив се песни со кои сме настапиле на фестивали, а некои се студиски снимки“- додаде Кате.


Струмичката група „Легато“ брои шест членови, од кои вокал е Кате Ристова, Ристе Гогов - вокал и дувачки инструменти, саксофон, кларинет, гајда, зурла и кавал, Борис Граматиков - тапани, Ристо Попов - клавијатури, Илија Христов - клавијатура и Ристо Митев - гитара.


ФОТОГАЛЕРИЈА од роденденската забава

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Изборот на 15 јули е помеѓу силна економија – шанса за младите или шанса за ново богатење на ВМРО-ДПМНЕ и бркање на младите, вели Костадинов

Изборот на 15 јули е помеѓу силна економија – шанса за млади…

Јул 06, 2020 Избори 2020

Во изминатите три години реализиравме голем број на мерки и политики со кои ја зголемивме понудата на работни места и го олеснивме патот до прво врабо...

Ново име на македонска поп сцена – струмичанката Сања Димова со своето првенче „Знам да кажам не“

Ново име на македонска поп сцена – струмичанката Сања Димова…

Јул 05, 2020 Магазин

На македонската забавна музичка сцена се појавува ново име, 19-годишната струмичанка Сања Димова. Иако уште од мало дете е со музиката, живее во музич...

Се издава стан во центарот на Струмица

Се издава стан во центарот на Струмица

Јул 05, 2020 Веб Билборд

Се издава стан од 60 м² во центарот на Струмица, спроти малиот Градски парк. Подетални информации на: 072/250-200...

Заев: Покажавме дека можеме многу подобро од ВМРО-ДПМНЕ, кои знаат само да земаат од граѓаните

Заев: Покажавме дека можеме многу подобро од ВМРО-ДПМНЕ, кои…

Јул 05, 2020 Избори 2020

Време е за нови инвестиции, време е за нови иницијативи, за нови успеси на кои се обврзуваме и пред граѓаните и пред нашата економија, порача на прес-...

Актерот Стојан Велков Трн со молк протестира на плоштадот во Струмица, гневен на институциите околу изградба на рудникот кај Иловица

Актерот Стојан Велков Трн со молк протестира на плоштадот во…

Јул 05, 2020 Вести

Еден час, со транспарент во раката, со залепена уста, на плоштадот во Струмица, познатиот актер и еден од најгласните говорници против отворањето на р...

Едно лице во Струмица е регистриран како новозаразен со коронавирус, и денеска Скопје со најмногу заболени 64 лица

Едно лице во Струмица е регистриран како новозаразен со коро…

Јул 04, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19. Во Скопје 64, Тетово 16, Гостивар 9, Куманово 8, Стр...

Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домаш…

Јул 04, 2020 Вести

Со цел стимулирање на купување домашни производи, а со тоа и поддршка на македонското стопанство во услови на COVID-19 кризата, домашната платежна кар...

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевски, носители на режимот, вели кандидатот за пратеник од СДСМ, Костадин Костадинов

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевс…

Јул 04, 2020 Избори 2020

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, Костадин Костадинов вели дека сите носители на листите на В...