Првиот албум за првата деценија на „Легато“

Петок, 23 Јануари 2015

Кате, Ристе, Борис, Ристо, Илија и пак Ристо, синоќа во хотел „Студио ИН“, со своите пријатели организираа голема роденденска забава

Кате, Ристе, Борис, Ристо, Илија и пак Ристо, синоќа во хотел „Студио ИН“, со своите пријатели организираа голема роденденска забава, за својот јубилеј - 10 години група „Легато“ на македонската естрада.


„Големо благодарам на сите кои дојдоа на одбележувањето на нашиот 10-годишен јубилеј и промоцијата на нашето првенче, нашиот прв албум насловен „Живи, здрави, весели“. Нашите пријатели, колеги, соработници и фанови, придонесоа оваа забава да биде побогата. Многу ми е драго што слушнавме позитивни критики од нашите гости, а имаше и една „негативна“, а таа беше што сме чекале дури 10 години да издадеме албум. Но, еве ветуваме дека повеќе нема да биде така, нема да чекаме толку години. За брзо време очекувајте уште нешто ново од нас“ - вели Кате од групата „Легато“, по роденденската забава.


Иако оваа им е прво ЦД, фолк групата зад себе, во изминатите 10 години има голем број на снимени македонски новосоздадени, но и традиционални македонски песни, настапи на фестивали и неколку концерти кај Македонците во Европските земји.


„Не сакавме да направиме албум колку да се каже дека го имаме. Така е и со песните. До сега секогаш сме ваделе минимум по една песна годишно, ама да биде квалитетна. На албумот се наоѓаат 12 песни, од кои четири се обработки на стари македонски песни, а осум се новосоздадени. Некои од нив се песни со кои сме настапиле на фестивали, а некои се студиски снимки“- додаде Кате.


Струмичката група „Легато“ брои шест членови, од кои вокал е Кате Ристова, Ристе Гогов - вокал и дувачки инструменти, саксофон, кларинет, гајда, зурла и кавал, Борис Граматиков - тапани, Ристо Попов - клавијатури, Илија Христов - клавијатура и Ристо Митев - гитара.


ФОТОГАЛЕРИЈА од роденденската забава

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Струмица по 10-ти пат одбојка на ветерани во чест на Светите Петнаесет

Во Струмица по 10-ти пат одбојка на ветерани во чест на Свет…

Дек 13, 2019 Вести

Денеска и утре во спортската сала „Партизан“ во Струмица се одржува традиционалниот меѓународен Турнир во одбојка за ветерани, по повод празникот на г...

Општината Струмица во повеќе објекти го заменува начинот на греење со гас

Општината Струмица во повеќе објекти го заменува начинот на …

Дек 13, 2019 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, денеска ја информираше јавноста за активностите коишто се реализираат согласно Планот за чист воз...

Уапсени петмина струмичани поради шверц со мигранти

Уапсени петмина струмичани поради шверц со мигранти

Дек 13, 2019 Вести

Пет лица од струмичките села Муртино и Банско се лишени од слобода под сомневање дека се инволиврани во шверц со мигранти. Како што информират од СВР ...

Вечерва во Струмица Концерт на Intelligent Music project & Vrabevski Super band

Вечерва во Струмица Концерт на Intelligent Music project …

Дек 13, 2019 Магазин

Вечерва од 20:00 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица познатите интернационални музички состави од Бугарија Intelligent Music projec...

Пуштена во употреба Детската градинка во селото Куклиш

Пуштена во употреба Детската градинка во селото Куклиш

Дек 12, 2019 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска во селото Куклиш го пуштија во...

Прес конференција на Александар Донев, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Струмица

Прес конференција на Александар Донев, претседател на ОК на …

Дек 12, 2019 Вести

Претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Александар Донев и денеска одржа прес конференција, упатувајќи неколку прашања до град...

Концерт на Ленче и Горан Кукиќ со Јупитер за градот во чест на Светите Петнаесет

Концерт на Ленче и Горан Кукиќ со Јупитер за градот во чест …

Дек 12, 2019 Магазин

Вечерва завршуваат активностите по повод патрониот празник на градот Струмица, Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици со концерт на Ленче и ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Комплексот „Цареви кули“ ќе прерасне во Дом и Дневен центар за стари лица

ЕКСКЛУЗИВНО: Комплексот „Цареви кули“ ќе прерасне во Дом и Д…

Дек 12, 2019 Вести

Струмица ќе го добие првиот Дом за стари лица. Познатиот угостителски комплекс „Цареви кули“ над Струмица се реновира во Дневен центар за стари лица, ...