Хајленд - нов Центар за странски јазици во Струмица

Недела, 05 Октомври 2014

Синоќа со мала свеченост беше обележано започнувањето со работа на новиот Центар за интелектуални услуги, образование и советување „Хајленд“ во Струмица.
Иако центарот започна со бесплатните ориентациони часови уште пред неколку недели, јазичните курсеви официјално започнуваат оваа седмица.

Синоќа со мала свеченост беше обележано започнувањето со работа на новиот Центар за интелектуални услуги, образование и советување „Хајленд“ во Струмица.

Иако центарот започна со бесплатните ориентациони часови уште пред неколку недели, јазичните курсеви официјално започнуваат оваа седмица. Она што Хајленд ќе го понуди не се само класични курсеви, туку и помош во секакви ситуации каде што граѓаните се среќаваат со јазични бариери (помош при истражување и избор странски универзитет, аплицирање и кореспонденција со универзитетот, помош при пишување CV и мотивационо писмо, преводи), како и подготовки за полагање државна матура, специјализирани курсеви, судски преводи.

Интересно е тоа што од ноември под водство на академски уметник во Центарот ќе се одржуваат и креативни работилници, во кои деца на возраст од 4 до 12 години ќе можат да го развијат својот креативен потенцијал и да создадат свои уметнички изработки во различни стандардни техники, но врз несекојдневни материли за работа како на ткаенини, облека, платнени торбички, фолии и слично.

Целта на овие работилници ќе биде да допринесат за развојот на детската имагинација, слободна експерсија, креативност, сензитивност кон бои и форми, зајакнување на детската самодоверба. За малите креативци суштинско не е совладувањето на одредена техника или ликовна дисциплина, туку развивање на природните психофизички способности како апстрактно мислење, креативност, мануелни способности и визуелно-моторичка координација - велат професорите од „Хајленд“. Центарот за интелектуални услуги, образование и советување „Хајленд“ се наоѓа во централното градско подрачје, на Булеварот „Гоце Делчев“ 30, веднаш над „Киндерленд“.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Изборот на 15 јули е помеѓу силна економија – шанса за младите или шанса за ново богатење на ВМРО-ДПМНЕ и бркање на младите, вели Костадинов

Изборот на 15 јули е помеѓу силна економија – шанса за млади…

Јул 06, 2020 Избори 2020

Во изминатите три години реализиравме голем број на мерки и политики со кои ја зголемивме понудата на работни места и го олеснивме патот до прво врабо...

Ново име на македонска поп сцена – струмичанката Сања Димова со своето првенче „Знам да кажам не“

Ново име на македонска поп сцена – струмичанката Сања Димова…

Јул 05, 2020 Магазин

На македонската забавна музичка сцена се појавува ново име, 19-годишната струмичанка Сања Димова. Иако уште од мало дете е со музиката, живее во музич...

Се издава стан во центарот на Струмица

Се издава стан во центарот на Струмица

Јул 05, 2020 Веб Билборд

Се издава стан од 60 м² во центарот на Струмица, спроти малиот Градски парк. Подетални информации на: 072/250-200...

Заев: Покажавме дека можеме многу подобро од ВМРО-ДПМНЕ, кои знаат само да земаат од граѓаните

Заев: Покажавме дека можеме многу подобро од ВМРО-ДПМНЕ, кои…

Јул 05, 2020 Избори 2020

Време е за нови инвестиции, време е за нови иницијативи, за нови успеси на кои се обврзуваме и пред граѓаните и пред нашата економија, порача на прес-...

Актерот Стојан Велков Трн со молк протестира на плоштадот во Струмица, гневен на институциите околу изградба на рудникот кај Иловица

Актерот Стојан Велков Трн со молк протестира на плоштадот во…

Јул 05, 2020 Вести

Еден час, со транспарент во раката, со залепена уста, на плоштадот во Струмица, познатиот актер и еден од најгласните говорници против отворањето на р...

Едно лице во Струмица е регистриран како новозаразен со коронавирус, и денеска Скопје со најмногу заболени 64 лица

Едно лице во Струмица е регистриран како новозаразен со коро…

Јул 04, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19. Во Скопје 64, Тетово 16, Гостивар 9, Куманово 8, Стр...

Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домаш…

Јул 04, 2020 Вести

Со цел стимулирање на купување домашни производи, а со тоа и поддршка на македонското стопанство во услови на COVID-19 кризата, домашната платежна кар...

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевски, носители на режимот, вели кандидатот за пратеник од СДСМ, Костадин Костадинов

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевс…

Јул 04, 2020 Избори 2020

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, Костадин Костадинов вели дека сите носители на листите на В...