„Вита Хонеста“ одржа едукативна средба со млади струмичани

Четврток, 07 Декември 2017

Здружението „Вита Хонеста“ од Струмица, со поддршка од младите членови на здружението „За среќа, говор на радоста“, организираше настан со мото „Прифати го предизвикот за промена“, каде што присуствуваа повеќе од сто млади луѓе, со цел да споделат искуства со успешни претприемачи, членови на „Vita Honesta“.

Меѓу нив беа Душко Кончалиев, сопственик на „Sun Wireless“, Дарко Ѓеорѓиев, сопственик на „ТехноИнг“, Митко Андонов, сопственик на „Jumping Clay Makedonija“ и Дарко Лековски од Битола, млад IT професионалец. Модератор на настанот беше Дејан Трендов.

Присутните беа воодушевени од овој тип на настан, каде може да разменуваат искуства, но и да ги прошират своите видици и познанства, со квалитетен нетворкинг.

Публиката будно ја следеше дискусијата и беше активно вклучена со прашања и забелешки. Сепак времето беше кратко за да се дискутиираат сите пожелни теми, но организаторите најавуваат дека вакви едукативни средби ќе има и во иднина и ќе прераснат во традиција. Така и младите ќе бидат поинволвирани и помотивирани, прифакајќи го предизвикот за промена.

ФОТОГАЛЕРИЈА

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Реп…

Сеп 25, 2020 Вести

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“. Општината Струмица најпрво ги започна градежните активности за решавање на пробле...

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови случаи

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови с…

Сеп 25, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 1504 тестирања, регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19, меѓу кои ...

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку Филтер станицата ќе имат прекин на водоснабдувањето од 6 до 17 часот

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека утре (петок, 25 септември), поради чистење на резервоарите на Филтер станицата „Иловица“, ќе има преки...

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на Буџетот за тековната 2020 година

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на …

Сеп 24, 2020 Вести

Денеска се одржа 39-та седница на Советот на општина Струмица на која што беше усвоена предлог-одлуката за измена и дополнување на Буџетот на општина ...

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во Струмица, денеска 14 нови случаи

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 58 лица, па следува Струмица со 1...

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна презентација

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна …

Сеп 24, 2020 Вести

Јавното претпријатие за државни патишта ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, спој со А1 во должина од 25 километри. Во петок, 25 септември, с...

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира во Уметничка галерија

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира в…

Сеп 23, 2020 Вести

Започна со реализација проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се врши на просторот под градскиот плош...

Утре од 09:30 до 12:00 часот прекин на електричната енергија во Добрејци

Утре од 09:30 до 12:00 часот прекин на електричната енергија…

Сеп 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 24 септември), од 09:30 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат жителите и...