Адријана Поповски: Желбата за сопствен бизнис стана реалност со AVON

Понеделник, 06 Ноември 2017

Адријана Поповски по професија дипломиран машински инжинер, вработена во СОУ „Коле Нехтенин“ во Штип, како предметен наставник. Паралелно работи како претставник во интернационалната компанија AVON веќе 8 години, додека на позиција Јуниор менаџер работи две години.

- Зошто почнавте да соработувате со Авон?

Поповски: Од секогаш мечтаев да имам свој личен бизнис, да бидам сама свој шеф и успешна жена-менаџер. Ја сакам многу козметиката и ги почитувам убаво средените жени. Па така ми се роди идеја да почнам нешто дополнително и атрактивно да заработувам и да уживам во продажба со козметика. Се спријателив со AVON од 2009 година и ете уште сме верни пријатели.

- Што точно претставува позицијата Јуниор менаџер и колку ве исполнува таа работа?

Поповски: Многу одговорна позиција која менаџира структура од минимум 70 луѓе, истата бара комуникација и работа по околу 2 часа дневно. Самата работа опфаќа соработка со сопствениот тим, мотивација на истиот, назначување и тренирање на нови претставници и лидери, информирање за настани и програми, присуство на состаноци, обуки, конференции, забави и слично. Оваа работа ме исполнува максимално.

- Што ве мотивира денес во работата со Авон?

Поповски: Најмногу ме мотивираат сезонските бонуси и мотивационите програми, како и наградите и признанијата.

- На кој начин компанијата Ви помага во развивањето на сопствениот бизнис?

Поповски: Во развивањето на сопствениот бизнис компанијата ми помага преку бесплатните обуки и материјали, организирани настани, атрактивни брошури на секои три недели исполнети со премногу нови производи, тука ќе ги споменам и Зоналните менаџери кои ни помагаат во начинот на работа и нашиот развој преку одредени процеси.

- Како Ве доживуваат луѓето од вашиот тим, а како Ве доживуваат вашите пријатели и семејството?

Поповски: Па како нормална, комуникативна и успешна бизнис жена.

- Како правите рамнотежа меѓу професионалните обврски и личните обврски?

Поповски: Постои една поговорка која вели „Кога се сака се се може“. Кој сака дополнително да заработува и да биде успешен на секое поле си наоѓа време, начин и место.

- Какви награди и бонуси сте добиле до сега во AVON?

Поповски: На секои две кампањи т.е шест недели, добивам подароци како и сезонски бонуси кои ме мотивираат максимално, најголем бонус кој го имам добиено е 24.000 денари.

- Која е вашата главна стратегија за зголемување на тимот на претставници и заработувачка?

Поповски: Ако поседуваш позитивна енергија и ако знаеш и умееш да ја пренесеш на луѓето, паралелно им служиш како репер за и тие да бидат како Ти. Заработувачката потоа си доаѓа сама по себе.

- Што планираш да правиш во следните 3 години, односно дали и понатаму се гледаш на оваа позиција во AVON?

Поповски: Па во следните години планирам да си го зголемам својот состав и се гледам на повисока позиција. Најмалку Сениор менаџер, а најмногу Бизнис менаџер. Знам дека умеам и можам да го постигнам тоа. Верувам во себе!

Комерцијална објава

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционирање на возачи кои брзо возат

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционира…

Јул 29, 2021 Вести

Секторот за внатрешни работи Струмица синоќа во периодот од 21:00 до 01.00 часот по полноќ презеде засилени мерки за санкционирање на возачи кои управ...

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (морски ѕвезди)

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (м…

Јул 29, 2021 Најава

Во петок (30 јули) од 19:00 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, младата дизајнерка Данче Лазарова за прв пат ќе постави Изложба на...

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и…

Јул 29, 2021 Веб Билборд

Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понеделник до петок од 08:00 до 16:00 ч...

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

Јул 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради зголемените температури на воздухот ЈПКД „Комуналец“ Струмица апелира до сите граѓани за совесно и рационално користење на водата за пиење. Вод...

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на селото Куклиш

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на се…

Јул 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 јули), од 07:00 до 19:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците во на...

Во Струмица ќе биде поставена „pop-up продавница“ со понуда на био-базирани производи од цела Европа

Во Струмица ќе биде поставена „pop-up продавница“ со понуда …

Јул 27, 2021 Вести

Во петок (30 јули), од 14:00 часот на просторот кај Дом на АРМ во Струмица ќе биде отворена „pop-up продавница“, каде граѓаните ќе имат можност да вид...

Горан Пандев денеска го слави 38-от роденден

Горан Пандев денеска го слави 38-от роденден

Јул 27, 2021 Магазин

Македонската интернационална фудбалска ѕвезда, струмичанецот Горан Пандев, денеска го слави својот 38 роденден. Пандев е еден од најдобрите фудбалери...

Ова седмица високи температури со над 40 степени

Ова седмица високи температури со над 40 степени

Јул 26, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од денеска до крајот на ова седмица под влијание на топла воздушна маса од југ, времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период ...