Маслото за јадење БИСЕР со својот квалитет ќе го освојува Катар и арапскиот пазар

Сабота, 04 Ноември 2017

Маслото за јадење „Бисер“ на струмичката компанија „АЛ-МАКС“, добитник на повеќе признанија и награди за квалитет, ќе го освојува арапскиот пазар.

Според информациите, најпродаваното масло за јадење во Македонија „Бисер“, кое досега се извезуваше на пазарите во Србија, Косово и Албанија, почна да се извезува и во Катар. Ова вест ја потврдија и од компанијата „АЛ-МАКС“, која функционира веќе 19 години и според нив, ова е одлична можност да се пробива и освојува арапскиот пазар со брендот „Бисер“.

Маслото за јадење „Бисер“ кое со своите каректеристики е признаено од голем број кулинари и гастрономи, беше дел и од вториот интернационален гастрономски натпревар што се одржа во Струмица, а на кој присуствуваа над 300 готвачи од целиот свет. Сите тие готвеа со маслото „Бисер“ и го потврдија квалитетот, како при подготовка на готвените јадења, така и за свежи салати.

„Ова масло му дава посебен вкус на секое јадење, што говори за  одличниот квалитет“ - коментираа не само готвачите, туку и судиите кои ги оценуваа специјалитетите подготвени со „Бисер“.

Инаку, според информациите во наредниот период маслото за јадење „Бисер“ на Рафинеријата за масло „АЛ-МАКС“ Струмица, ќе се продава и на пазарот во соседна Грција, за што се преговара со одредени дистрибутери.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционирање на возачи кои брзо возат

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционира…

Јул 29, 2021 Вести

Секторот за внатрешни работи Струмица синоќа во периодот од 21:00 до 01.00 часот по полноќ презеде засилени мерки за санкционирање на возачи кои управ...

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (морски ѕвезди)

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (м…

Јул 29, 2021 Најава

Во петок (30 јули) од 19:00 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, младата дизајнерка Данче Лазарова за прв пат ќе постави Изложба на...

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и…

Јул 29, 2021 Веб Билборд

Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понеделник до петок од 08:00 до 16:00 ч...

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

Јул 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради зголемените температури на воздухот ЈПКД „Комуналец“ Струмица апелира до сите граѓани за совесно и рационално користење на водата за пиење. Вод...

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на селото Куклиш

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на се…

Јул 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 јули), од 07:00 до 19:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците во на...

Во Струмица ќе биде поставена „pop-up продавница“ со понуда на био-базирани производи од цела Европа

Во Струмица ќе биде поставена „pop-up продавница“ со понуда …

Јул 27, 2021 Вести

Во петок (30 јули), од 14:00 часот на просторот кај Дом на АРМ во Струмица ќе биде отворена „pop-up продавница“, каде граѓаните ќе имат можност да вид...

Горан Пандев денеска го слави 38-от роденден

Горан Пандев денеска го слави 38-от роденден

Јул 27, 2021 Магазин

Македонската интернационална фудбалска ѕвезда, струмичанецот Горан Пандев, денеска го слави својот 38 роденден. Пандев е еден од најдобрите фудбалери...

Ова седмица високи температури со над 40 степени

Ова седмица високи температури со над 40 степени

Јул 26, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од денеска до крајот на ова седмица под влијание на топла воздушна маса од југ, времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период ...