Испечатете ја страната

Марија Алексова, Јуниор менаџер во AVON: Можностите околу вас се неограничени

Вторник, 31 Октомври 2017

Марија Алексова, Јуниор менаџер во AVON. Сопруга и мајка на два сина, вработена како наставник по одделенска настава во Виница.

Зошто почнавте да соработувате со AVON?

Алексова: 2005 година во кампања 13 станав Авон претставник. Тогаш бев на породилно боледување и имав можност своето време да го вложам во некое свое хоби. Како љубител на козметиката тогаш одбрав тоа „хоби” да биде Авон.

Што точно претставува позицијата „Јуниор менаџер“ и колку Ве исполнува таа работа?

Алексова: Титулата Јуниор менаџер ми покажа колку вештини и умешности сум поседувала, за кои и не сум знаела дека ги имам. Ме прави горда и наградена за вложениот труд.

Што ве мотивира денес во работата со AVON?

Алексова: Ме мотивираат можностите кои ги нуди AVON, како и опцијата да бидеш сам свој шеф и сам да си одредуваш кога и колку време ќе вложиш во сопствениот бизнис. Секако тука се и примамливите програми и паричните бонуси.

На кој начин компанијата Ви помага во развивањето на сопствениот бизнис?

Алексова: Бесплатни обуки и сè што е потребно за развивање на бизнисот е обезбедено од компанијата: програми за претставници, мотивациски програми, алатки за работа и фактот дека самото име AVON е светски бренд.

Како Ве доживуваат луѓето од вашиот тим, а како Ве доживуваат Вашите пријатели и семејството?

Алексова: Луѓето од мојот тим понекогаш ме нарекуваат „нашата AVON lady”, додека пријателите и семејството ме гледаат како успешна и финансиски независна жена.

Како правите рамнотежа меѓу професионалните и личните обврски?

Алексова: Kога човек  внесува љубов и посветеност кон тоа што го работи, секогаш за сè може да најде време и лесно може да се постигне рамнотежа помеѓу професионалните и личните обврски.

Какви награди и бонуси сте добиле досега во AVON?

Алексова: Од многуте до сега, најдрага награда ми е „Ваучер за патување“ во вредност од 59.000 денари.

Која е Вашата главна стратегија за зголемување на тимот на Претставници и заработувачка?

Алексова: Упорноста, знаењето, тимскиот дух и истрајноста кои ги поседувам се основната алатка за зголемување и обучување на тимот на Лидери и Претставници, а со самото тоа и зголемување на заработувачката.

Што планирате да правите во следните три години, односно дали и понатаму се гледате на оваа позиција во AVON?

Алексова: И понатаму се гледам себеси во семејството на Авон, а времето ќе покаже дали тоа ќе биде истата позиција.

Комерцијална објава

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Борките“ од Струмица дел од хуманитарната манифестација „Напред Розово“

„Борките“ од Струмица дел од хуманитарната манифестација „На…

Сеп 26, 2021 Вести

Здружението „Борка - за секој нов ден“ денеска во Струмица организираше настан „Race for the Cure“, во рамките на 13-то издание на хуманитарната маниф...

Од 1 декември стартува со работа новоформираното Јавното претпријатие за грижа и заштита на бездомните животни

Од 1 декември стартува со работа новоформираното Јавното пре…

Сеп 26, 2021 Вести

Од 1 декември новоформираното Јавното претпријатие „Астра Луна“ во Струмица ќе започне со секојдневни активности за грижа и заштита на бездомните живо...

Гореше нискостеблеста шума кај Вељуса

Гореше нискостеблеста шума кај Вељуса

Сеп 26, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Противпожарната единица на Струмица денеска интервенирала во атарот на селото Ваељуса, каде гореше нискостеблеста шума. Интервенирале 13 пожарникари с...

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и се попишаа на Пописот 2021

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должн…

Сеп 26, 2021 Вести

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската долж...

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...