Марија Алексова, Јуниор менаџер во AVON: Можностите околу вас се неограничени

Вторник, 31 Октомври 2017

Марија Алексова, Јуниор менаџер во AVON. Сопруга и мајка на два сина, вработена како наставник по одделенска настава во Виница.

Зошто почнавте да соработувате со AVON?

Алексова: 2005 година во кампања 13 станав Авон претставник. Тогаш бев на породилно боледување и имав можност своето време да го вложам во некое свое хоби. Како љубител на козметиката тогаш одбрав тоа „хоби” да биде Авон.

Што точно претставува позицијата „Јуниор менаџер“ и колку Ве исполнува таа работа?

Алексова: Титулата Јуниор менаџер ми покажа колку вештини и умешности сум поседувала, за кои и не сум знаела дека ги имам. Ме прави горда и наградена за вложениот труд.

Што ве мотивира денес во работата со AVON?

Алексова: Ме мотивираат можностите кои ги нуди AVON, како и опцијата да бидеш сам свој шеф и сам да си одредуваш кога и колку време ќе вложиш во сопствениот бизнис. Секако тука се и примамливите програми и паричните бонуси.

На кој начин компанијата Ви помага во развивањето на сопствениот бизнис?

Алексова: Бесплатни обуки и сè што е потребно за развивање на бизнисот е обезбедено од компанијата: програми за претставници, мотивациски програми, алатки за работа и фактот дека самото име AVON е светски бренд.

Како Ве доживуваат луѓето од вашиот тим, а како Ве доживуваат Вашите пријатели и семејството?

Алексова: Луѓето од мојот тим понекогаш ме нарекуваат „нашата AVON lady”, додека пријателите и семејството ме гледаат како успешна и финансиски независна жена.

Како правите рамнотежа меѓу професионалните и личните обврски?

Алексова: Kога човек  внесува љубов и посветеност кон тоа што го работи, секогаш за сè може да најде време и лесно може да се постигне рамнотежа помеѓу професионалните и личните обврски.

Какви награди и бонуси сте добиле досега во AVON?

Алексова: Од многуте до сега, најдрага награда ми е „Ваучер за патување“ во вредност од 59.000 денари.

Која е Вашата главна стратегија за зголемување на тимот на Претставници и заработувачка?

Алексова: Упорноста, знаењето, тимскиот дух и истрајноста кои ги поседувам се основната алатка за зголемување и обучување на тимот на Лидери и Претставници, а со самото тоа и зголемување на заработувачката.

Што планирате да правите во следните три години, односно дали и понатаму се гледате на оваа позиција во AVON?

Алексова: И понатаму се гледам себеси во семејството на Авон, а времето ќе покаже дали тоа ќе биде истата позиција.

Комерцијална објава

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавадарци, Куманово и Скопје - Ти си на ред! Излези, гласај!

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавада…

Окт 15, 2021 Вести

Оваа недела во рамките на едукативната и информативна кампања „Ти си на ред! Излези, гласај!“, караванот на Државна изборна комисија ги посети градови...

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласајте за бројот 12, гласајте за најдобрите

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласај…

Окт 15, 2021 Избори 2021

Носителот на листата за членови на Советот на општина Струмица на СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Марјан Даскаловски на последниот ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, закани од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, з…

Окт 15, 2021 Вести

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција до медиумите. Според нивното соопштение, сакат да ја информираат струмичката јавност за „...

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Окт 14, 2021 Вести

УХМР информира дека во текот на денешниот ден, односно од 08:00 до 17:00 часот во Струмица наврнало најмногу дожд - 18 л/м². Од југоисточниот регион в...

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во …

Окт 14, 2021 Вести

Во рамките на Манифестацијата „Струмица – град на културата 2021“, денеска во НУ Завод и Музеј во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики за ли...

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов најави изградба на велосипедска патека

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 14, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ, Костадин Костадинов во денешното сво...

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички пат, во Старо и Ново Добрејци и дел во Василево

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички …

Окт 14, 2021 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 15 октомври) од 11:30 до 13:30 часот без електрична енергија ќе бидат: „Роко 2000“, „На...

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата во Струмица

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата…

Окт 13, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од СДСМ и Коалицијата, Костадин Костадинов, денеска ги презентираше постигнувањата во културата и наја...