ВИДЕО: Горан Пандев со два гола ја однесе Џенова во осминафиналето

Четврток, 01 Декември 2016

Пандев беше стрелец на два прекрасни гола, само потврдувајќи дека заслужува и повеќе минутажа во клубот и на натпреварите од Серија А

Капитенот на македонската репрезентација, струмичанецот Горан Пандев, е човек на одлука за Џенова на натпреварот од 1/16 финалето од Купот на Италија против Перуџа. Струмичанецот беше стрелец на два погодоци во победата по продолженија од 4:3, со кои ја однесе Џенова во осминафиналето од ова натпреварување.

 

Пандев беше стрелец на два прекрасни гола, само потврдувајќи дека заслужува и повеќе минутажа во клубот и на натпреварите од Серија А.

 

Резултатот го отвори Џовани Симеоне во 3-та минута од мечот, а Пандев се запиша во листата на стрелците во 37 минута, постигнувајќи прекрасен погодок. Во второто полувреме Џенова се опушти и прими два гола, најпрво Бјанки стрелаше во 53 минута, а Дроле десет минути подоцна го израмни резултатот.

 

Фудбалерите на Џенова се мачеа да го пробијат бедемот на противникот, но откако не успеја во таа намера, се замина на продолженија.

 

Пандев максимално ја искористи шансата укажана од стратегот Јуриќ и со својот втор погодок во 100-та минута донесе водство за Џенова. Шест минути подоцна, Ниниковиќ постигна нов гол за Џенова, а Ди Нолфо во последните секунди ги постави конечните 4-3. Џенова во осминафиналето ќе се сретне со Лацио, клуб во кој Пандев ги помина најубавите фудбалски години.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Денеска Струмица со пет новозаразени лица со Ковид-19

Денеска Струмица со пет новозаразени лица со Ковид-19

Авг 01, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 5.759 тестирања, регистрирани се 72 нови случаи на КОВИД-19, од кои 5 ...

Запалена сува трева кај Просениково, пожарот зафатил и објект

Запалена сува трева кај Просениково, пожарот зафатил и објек…

Авг 01, 2021 Вести

Противпожарната единица на Струмица информира дека утринава во 08:47 часот интервенирале со две противпожарни возила и пет пожарникари во атарот на се...

Пунктот за вакцинација во салата на ООУ„ Никола Вапцаров“ нема да се затвора, теренска вакцинација и за втората доза во селата

Пунктот за вакцинација во салата на ООУ„ Никола Вапцаров“ не…

Авг 01, 2021 Вести

Од ЈЗУ „Здравствен дом“ во Струмица информираат дека поради се поголемиот интерес за вакцинација, пунктот во спортската сала на училиштето „Никола Вап...

Прва изложба на креаторката Данче Лазарова - Морето како инспирација за модните дизајни

Прва изложба на креаторката Данче Лазарова - Морето како инс…

Авг 01, 2021 Вести

Младата креаторка од Струмица, Данче Лазарова, во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица ја постави својата прва изложба со модни креации. Инс...

Во „pop-up продавницата“ со промовирање на био-базирани производи се одржа и работилница за развој на биоекономијата

Во „pop-up продавницата“ со промовирање на био-базирани прои…

Авг 01, 2021 Вести

На вториот ден од отвoрањето на био-базираната pop-up продавница во Струмица, струмичани имаа можност да бидат дел од работилницата каде се дискутираш...

„Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица вработува

„Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица вработува

Авг 01, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа „Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица има потреба од девојка за работа. Повеќе информации и пријавување на: 071/420-255...

Струмичанката Славица Кутиров ќе раководи со Царинската управа

Струмичанката Славица Кутиров ќе раководи со Царинската упра…

Јул 31, 2021 Вести

Струмичанката Славица Кутиров ја презема директорската функција во Царинската управа од досегашниот в.д. директор Горан Сугарески. Таа досега беше зам...

Уште еден новозаразен со Ковид-19 во Струмица, во Македонија денеска 81 нов случај

Уште еден новозаразен со Ковид-19 во Струмица, во Македонија…

Јул 31, 2021 Вести

Во последните 24 часа од направените 5.315 тестирања, регистрирани се 81 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 27 Тетово – 25 Куманово – 9 Гостивар –...