Испечатете ја страната

Вклучете се во Еразмус+ програмата: Сподели љубов, волонтирај

Недела, 13 Ноември 2016

Од Младински Сенат Струмица ги охрабруваат сите млади да земат учество и да ги користат бесценетите можности на Еразмус+ програмата

Во рамките на Еразмус+ програмата, во месец октомври Младински Сенат Струмица, кој постои веќе 7 години и учествувал во повеќе од 50 меѓународни проекти на кои има испратено повеќе од 250 млади од Струмица и струмичкиот регион во 20-тина земји, учествуваше на проект - младинска размена организирана од страна на својата сестринска организација во Естонија, Младински Сенат Талин.

 

Насловот на одржаната младинска размена е „The Science of Boomerang”, и беше на тема волонтерство. Учество во овој проект земаа 50 млади луѓе од 10 земји во Европа (Естонија, Литванија, Германија, Австрија, Словенија, Полска, Турција, Португалија, Унгарија и Македонија).

 

Преку многубројни активности, учесниците споделија свои искуства, мислења и ги проширија своите знаења на тема волонтерство. Некои од земјите учесници имаат поголема стапка на волонтеризам во својата земја, додека некои помалку, па така со сопствени презентации и статистики успејаа да постигнат доволно свесност за тоа колку волонтерството е важна тема за развојот на едно општество и надоградување на самите нас како индивидуи.

 

 

„Како што се приближуваше крајот на младинската размена, сеуште бевме во недвоумица, зошто бумеранг и како тоа е поврзано со волонтерството. Како дел од завршните активности, целата група од педесеттина луѓе бевме поделени во тимови. Некои од нас волонтираа во Шелтер центри за грижа за животни, други во спортски клуб, подигање на свеста за спортски дух, а останатите во Младински центар каде што се работеше со деца на возраст од 8 до 12 години“ - велат од Младински Сенат Струмица.

 

По оваа активност, педесеттината луѓе се собрале во центарот на стариот град во Талин и организирале флеш моб со кој го изразија ставот за тоа колку треба да биде инкорпорирано волонтерството меѓу сите нас се со цел да се развиваат норми на солидарност и реципроцитет, кои се неопходни за една стабилна заедница.

 

Настанот постигнал голем успех со тоа што луѓето биле воодушевени од инволвираноста на толку млади луѓе за одредена причина и цел и притоа во живо се пренесуваше за случувањата на социјалните мрежи, користејќи го хаштагот #voluncare.

 

По сите завршени активности, велат од Младински Сенат Струмица, сфативме зошто младинската размена беше наречена „The Science of Boomerang”. Присетувајќи се на насмевките на лицата на учесниците, радоста кај малите деца, се виде дека тоа не е случајно, туку тоа беше бумерангот на волонтерството кој беше фрлен на почетокот од младинската размена и на крајот се врати назад уште помоќен отколку што очекувавме.

 

Од Младински Сенат Струмица ги охрабруваат сите млади да земат учество и да ги користат бесценетите можности на Еразмус+ програмата.

 

Повеќе информации можете да најдете на следните линкови:

https://www.facebook.com/YouthSenateStrumica/?fref=ts

https://www.facebook.com/YouthSenateTallinn/?fref=ts

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се обврзаа дека ќе водат фер кампања

Кандидатите за градоначалник на Струмица се изгушкаа и се об…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Канидатите за градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов од СДСМ, Жан Дрвошанов од ВМРО-ДПМНЕ и Васе Витанов од ИНТЕГРА, денеска во салата...

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

„Цитроен“ удрил во жена која се движела со велосипед

Сеп 24, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:45 часот во Струмица после кружниот тек на булеварот „Ленинова“ со улицата „Цветан Димов“, пред Амфитеатаро...

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар

„Vertex BPO“ ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои опер…

Сеп 24, 2021 Веб Билборд

Компанијата „Vertex BPO“ Струмица ВРАБОТУВА искусни ДИСПЕЧЕРИ на камиони кои оперираат на американски пазар. Нашиот тим секојдневно расте! Придружете...

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за соработка со струмичкиот бренд „ЖИКОЛ“

Универзитетот Американ Колеџ во Скопје потпиша Меморандум за…

Сеп 23, 2021 Вести

Директорот на струмичката компанија „ЖИКОЛ“, Никола Пандев и проф. д-р Марјан Бојаџиев, Провост на Универзитет Американ Колеџ Скопје, потпишаа Меморан...