Вклучете се во Еразмус+ програмата: Сподели љубов, волонтирај

Недела, 13 Ноември 2016

Од Младински Сенат Струмица ги охрабруваат сите млади да земат учество и да ги користат бесценетите можности на Еразмус+ програмата

Во рамките на Еразмус+ програмата, во месец октомври Младински Сенат Струмица, кој постои веќе 7 години и учествувал во повеќе од 50 меѓународни проекти на кои има испратено повеќе од 250 млади од Струмица и струмичкиот регион во 20-тина земји, учествуваше на проект - младинска размена организирана од страна на својата сестринска организација во Естонија, Младински Сенат Талин.

 

Насловот на одржаната младинска размена е „The Science of Boomerang”, и беше на тема волонтерство. Учество во овој проект земаа 50 млади луѓе од 10 земји во Европа (Естонија, Литванија, Германија, Австрија, Словенија, Полска, Турција, Португалија, Унгарија и Македонија).

 

Преку многубројни активности, учесниците споделија свои искуства, мислења и ги проширија своите знаења на тема волонтерство. Некои од земјите учесници имаат поголема стапка на волонтеризам во својата земја, додека некои помалку, па така со сопствени презентации и статистики успејаа да постигнат доволно свесност за тоа колку волонтерството е важна тема за развојот на едно општество и надоградување на самите нас како индивидуи.

 

 

„Како што се приближуваше крајот на младинската размена, сеуште бевме во недвоумица, зошто бумеранг и како тоа е поврзано со волонтерството. Како дел од завршните активности, целата група од педесеттина луѓе бевме поделени во тимови. Некои од нас волонтираа во Шелтер центри за грижа за животни, други во спортски клуб, подигање на свеста за спортски дух, а останатите во Младински центар каде што се работеше со деца на возраст од 8 до 12 години“ - велат од Младински Сенат Струмица.

 

По оваа активност, педесеттината луѓе се собрале во центарот на стариот град во Талин и организирале флеш моб со кој го изразија ставот за тоа колку треба да биде инкорпорирано волонтерството меѓу сите нас се со цел да се развиваат норми на солидарност и реципроцитет, кои се неопходни за една стабилна заедница.

 

Настанот постигнал голем успех со тоа што луѓето биле воодушевени од инволвираноста на толку млади луѓе за одредена причина и цел и притоа во живо се пренесуваше за случувањата на социјалните мрежи, користејќи го хаштагот #voluncare.

 

По сите завршени активности, велат од Младински Сенат Струмица, сфативме зошто младинската размена беше наречена „The Science of Boomerang”. Присетувајќи се на насмевките на лицата на учесниците, радоста кај малите деца, се виде дека тоа не е случајно, туку тоа беше бумерангот на волонтерството кој беше фрлен на почетокот од младинската размена и на крајот се врати назад уште помоќен отколку што очекувавме.

 

Од Младински Сенат Струмица ги охрабруваат сите млади да земат учество и да ги користат бесценетите можности на Еразмус+ програмата.

 

Повеќе информации можете да најдете на следните линкови:

https://www.facebook.com/YouthSenateStrumica/?fref=ts

https://www.facebook.com/YouthSenateTallinn/?fref=ts

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавадарци, Куманово и Скопје - Ти си на ред! Излези, гласај!

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавада…

Окт 15, 2021 Вести

Оваа недела во рамките на едукативната и информативна кампања „Ти си на ред! Излези, гласај!“, караванот на Државна изборна комисија ги посети градови...

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласајте за бројот 12, гласајте за најдобрите

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласај…

Окт 15, 2021 Избори 2021

Носителот на листата за членови на Советот на општина Струмица на СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Марјан Даскаловски на последниот ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, закани од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, з…

Окт 15, 2021 Вести

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција до медиумите. Според нивното соопштение, сакат да ја информираат струмичката јавност за „...

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Окт 14, 2021 Вести

УХМР информира дека во текот на денешниот ден, односно од 08:00 до 17:00 часот во Струмица наврнало најмногу дожд - 18 л/м². Од југоисточниот регион в...

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во …

Окт 14, 2021 Вести

Во рамките на Манифестацијата „Струмица – град на културата 2021“, денеска во НУ Завод и Музеј во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики за ли...

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов најави изградба на велосипедска патека

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 14, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ, Костадин Костадинов во денешното сво...

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички пат, во Старо и Ново Добрејци и дел во Василево

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички …

Окт 14, 2021 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 15 октомври) од 11:30 до 13:30 часот без електрична енергија ќе бидат: „Роко 2000“, „На...

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата во Струмица

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата…

Окт 13, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од СДСМ и Коалицијата, Костадин Костадинов, денеска ги презентираше постигнувањата во културата и наја...