Испечатете ја страната

Во петок концерт „Струмица во 60-тите и 70-тите“

Среда, 19 Октомври 2016

Десеттина млади струмичани, инструменталисти и вокалисти во петок, во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, организираат Концерт во живо

Десеттина млади струмичани, инструменталисти и вокалисти во петок, во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, организираат Концерт во живо со музика од 60/70-тите години.

 

Овие млади музичари, кои повеќето потекнуваат од музички семејства, ќе ја свират музиката со која израснаа нивните родители, песни на генерациите од тој период на минатиот век.

 

Јовче Пандев, еден од организаторите на овој концерт, вели дека ова не е прв настап пред струмичката публика во ваков сличен проширен состав со повеќе солисти, се чекаше само вистинскиот момент на музичко созревање за ваков чекор, концерт со музика која бара квалитетни музичари и солисти.

 

За изборот да се свири и пее музика од 60/70-тите години вели дека затоа што таа музика од тој период претставуваат пресврт во историјата на музиката и тоа револуционерен. Музика која вреди да се изведува и пред се музика која ја слушаме повеќето од нас секојдневно, а сигурни сме дека оние кои ќе бидат присутни на концертот ќе бидат презадоволни од она што ќе го слушнат.

 

Радио СтрумицаНет: Има ли некој повод за организирање на ваков концерт или...?

 

Јовче Пандев: Прво, поради лична сатисфакција на сите нас и апетит за музицирање пред публика. Второ, во Струмица не се случува ништо посебно и различно од онаа „мејнстрим“ журкање кое е генерално веќе премногу „кичасто“ и трето, Струмица заслужува таков вид на настан.

 

Радио СтрумицаНет: Исклучиво странска музика од тој период или ќе слушнеме нешто и од македонските или бившо-југословенските рок хитови?

 

Јовче Пандев: Претежно преовладува странската музика на која е и базиран овој концерт, но изборот падна и на две екс-ју антологиски песни, кои верувам ќе им се допаднат на публиката. За жал овој пат не интерпретираме македонска музика од тој период. Признаваме наша грешка, но следниот ваков концерт ќе надополниме, ветуваме.

 

Радио СтрумицаНет: Вие десетмината сте организатори, имате ли поддршка од некој?

 

Јовче Пандев: Од идеја до реализација се сведува на десетте луѓе кои ќе го сочинуваат перформансот, финансиска помош добиваме само од општина Струмица.

 

Концертот „Струмица во 60's и 70's“ на младите музичари има за цел да ја презентира златната ера на Rock n Roll музиката, а ќе бидат изведени легендарни хитови од: Elvis Presley, Deep Purple, Led Zeppelin, The Doors, Frank Sinatra, Aretha Franklin, Creedence и други познати изведувачи од тоа време.

 

Учествуваат: Ивана Василева, Ана Цамбулева, Иван Кукиќ, Јовче Шиле Пандев, Љубо Мир, Виктор Крстев, Душко Манушев, Зоран Трендов, Ване Панов и Марјан Стоилов.

 

Петок, 21 октомври | 20:30 часот | НУЦК „Антон Панов“ Струмица | влез: 100 денари...

 

Влезници се продаваат во: СЦЕНА 112, T N T Rock Kafe Strumica, Sub Club и на самиот влез пред почетокот на концертот...

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Борките“ од Струмица дел од хуманитарната манифестација „Напред Розово“

„Борките“ од Струмица дел од хуманитарната манифестација „На…

Сеп 26, 2021 Вести

Здружението „Борка - за секој нов ден“ денеска во Струмица организираше настан „Race for the Cure“, во рамките на 13-то издание на хуманитарната маниф...

Од 1 декември стартува со работа новоформираното Јавното претпријатие за грижа и заштита на бездомните животни

Од 1 декември стартува со работа новоформираното Јавното пре…

Сеп 26, 2021 Вести

Од 1 декември новоформираното Јавното претпријатие „Астра Луна“ во Струмица ќе започне со секојдневни активности за грижа и заштита на бездомните живо...

Гореше нискостеблеста шума кај Вељуса

Гореше нискостеблеста шума кај Вељуса

Сеп 26, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Противпожарната единица на Струмица денеска интервенирала во атарот на селото Ваељуса, каде гореше нискостеблеста шума. Интервенирале 13 пожарникари с...

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и се попишаа на Пописот 2021

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должн…

Сеп 26, 2021 Вести

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската долж...

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...