Во петок концерт „Струмица во 60-тите и 70-тите“

Среда, 19 Октомври 2016

Десеттина млади струмичани, инструменталисти и вокалисти во петок, во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, организираат Концерт во живо

Десеттина млади струмичани, инструменталисти и вокалисти во петок, во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, организираат Концерт во живо со музика од 60/70-тите години.

 

Овие млади музичари, кои повеќето потекнуваат од музички семејства, ќе ја свират музиката со која израснаа нивните родители, песни на генерациите од тој период на минатиот век.

 

Јовче Пандев, еден од организаторите на овој концерт, вели дека ова не е прв настап пред струмичката публика во ваков сличен проширен состав со повеќе солисти, се чекаше само вистинскиот момент на музичко созревање за ваков чекор, концерт со музика која бара квалитетни музичари и солисти.

 

За изборот да се свири и пее музика од 60/70-тите години вели дека затоа што таа музика од тој период претставуваат пресврт во историјата на музиката и тоа револуционерен. Музика која вреди да се изведува и пред се музика која ја слушаме повеќето од нас секојдневно, а сигурни сме дека оние кои ќе бидат присутни на концертот ќе бидат презадоволни од она што ќе го слушнат.

 

Радио СтрумицаНет: Има ли некој повод за организирање на ваков концерт или...?

 

Јовче Пандев: Прво, поради лична сатисфакција на сите нас и апетит за музицирање пред публика. Второ, во Струмица не се случува ништо посебно и различно од онаа „мејнстрим“ журкање кое е генерално веќе премногу „кичасто“ и трето, Струмица заслужува таков вид на настан.

 

Радио СтрумицаНет: Исклучиво странска музика од тој период или ќе слушнеме нешто и од македонските или бившо-југословенските рок хитови?

 

Јовче Пандев: Претежно преовладува странската музика на која е и базиран овој концерт, но изборот падна и на две екс-ју антологиски песни, кои верувам ќе им се допаднат на публиката. За жал овој пат не интерпретираме македонска музика од тој период. Признаваме наша грешка, но следниот ваков концерт ќе надополниме, ветуваме.

 

Радио СтрумицаНет: Вие десетмината сте организатори, имате ли поддршка од некој?

 

Јовче Пандев: Од идеја до реализација се сведува на десетте луѓе кои ќе го сочинуваат перформансот, финансиска помош добиваме само од општина Струмица.

 

Концертот „Струмица во 60's и 70's“ на младите музичари има за цел да ја презентира златната ера на Rock n Roll музиката, а ќе бидат изведени легендарни хитови од: Elvis Presley, Deep Purple, Led Zeppelin, The Doors, Frank Sinatra, Aretha Franklin, Creedence и други познати изведувачи од тоа време.

 

Учествуваат: Ивана Василева, Ана Цамбулева, Иван Кукиќ, Јовче Шиле Пандев, Љубо Мир, Виктор Крстев, Душко Манушев, Зоран Трендов, Ване Панов и Марјан Стоилов.

 

Петок, 21 октомври | 20:30 часот | НУЦК „Антон Панов“ Струмица | влез: 100 денари...

 

Влезници се продаваат во: СЦЕНА 112, T N T Rock Kafe Strumica, Sub Club и на самиот влез пред почетокот на концертот...

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Денеска Струмица со пет новозаразени лица со Ковид-19

Денеска Струмица со пет новозаразени лица со Ковид-19

Авг 01, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 5.759 тестирања, регистрирани се 72 нови случаи на КОВИД-19, од кои 5 ...

Запалена сува трева кај Просениково, пожарот зафатил и објект

Запалена сува трева кај Просениково, пожарот зафатил и објек…

Авг 01, 2021 Вести

Противпожарната единица на Струмица информира дека утринава во 08:47 часот интервенирале со две противпожарни возила и пет пожарникари во атарот на се...

Пунктот за вакцинација во салата на ООУ„ Никола Вапцаров“ нема да се затвора, теренска вакцинација и за втората доза во селата

Пунктот за вакцинација во салата на ООУ„ Никола Вапцаров“ не…

Авг 01, 2021 Вести

Од ЈЗУ „Здравствен дом“ во Струмица информираат дека поради се поголемиот интерес за вакцинација, пунктот во спортската сала на училиштето „Никола Вап...

Прва изложба на креаторката Данче Лазарова - Морето како инспирација за модните дизајни

Прва изложба на креаторката Данче Лазарова - Морето како инс…

Авг 01, 2021 Вести

Младата креаторка од Струмица, Данче Лазарова, во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица ја постави својата прва изложба со модни креации. Инс...

Во „pop-up продавницата“ со промовирање на био-базирани производи се одржа и работилница за развој на биоекономијата

Во „pop-up продавницата“ со промовирање на био-базирани прои…

Авг 01, 2021 Вести

На вториот ден од отвoрањето на био-базираната pop-up продавница во Струмица, струмичани имаа можност да бидат дел од работилницата каде се дискутираш...

„Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица вработува

„Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица вработува

Авг 01, 2021 Веб Билборд

Поради зголемен обем на работа „Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица има потреба од девојка за работа. Повеќе информации и пријавување на: 071/420-255...

Струмичанката Славица Кутиров ќе раководи со Царинската управа

Струмичанката Славица Кутиров ќе раководи со Царинската упра…

Јул 31, 2021 Вести

Струмичанката Славица Кутиров ја презема директорската функција во Царинската управа од досегашниот в.д. директор Горан Сугарески. Таа досега беше зам...

Уште еден новозаразен со Ковид-19 во Струмица, во Македонија денеска 81 нов случај

Уште еден новозаразен со Ковид-19 во Струмица, во Македонија…

Јул 31, 2021 Вести

Во последните 24 часа од направените 5.315 тестирања, регистрирани се 81 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 27 Тетово – 25 Куманово – 9 Гостивар –...