Млади гимназијалци еден и пол саат се лангрдисуваа и пејаа за едно време как било у Струмица

Петок, 27 Мај 2022

Арни бее гимназијалците, на струмички си гувурии, на македонски си пејаа. Пет момички и пет машки дутерани, кој уд Чифлико, кој од Бежанско маало, од Варош маало, кој од Бамјак, од Маџир маало на гулемата сцена у Културнио дом еден и пол саат се лангрдисуваа. Расправаа за едно време как било у Струмица, за љубовта, за серенадите, за младоста, как они да бее ного стари, расправаа как краделе ѕрн’ѕрлии, тикви, љубеници, а од них правиле фенере... Расправаа за струмичките еснафе, калајџии, кујумџии, терзии, папучаре, шиваче, шапкаре... за фурнаџиите, за топлото лепче...  Ујдее и за Вељуса цреши да берат, ама не уд кај Баница, страх им било уд баничане, уд кај Ангелци ујдее... Тук беше и хоро на СОУ „Јане Сандански“ од лево и оркестаро од десно (на сцеен’та), едните дрнкаа, другите пејаа... а у публиката уд најстари струмичане до ептен маленки деца... Митто сакаше да се чифтосе со Веерто, ама после тва дали биде, кој знаа...

Прекрасно усмислена приредба на струмички начин, исфилувана со македонски песни, не’ма некоо староградска струмичка, повеќето бее новокомпонирани, дудуша од струмички пејаче, од Перо „Во црно вино утеха нема“, од Гоцето „Ќе пијам, ќе лумпувам“, ги раздрма малко песната, откачии се на сцеен’та децата, кршии снага, как шо кажа Трајчето изморииме се, ама млади сме, можаме... и па си продолжии до краај’та...

Повод немаше за таа прекрасна приредба, едноставно да ја пополнаа празниин’та во изминатите две години коо поради короон’та не се одржаа Новогодишно-Божиќниот концерт во 2021 и 2022, ги нема ни тии музичко-сценски изведби по повод патрониот празник на СОУ „Јане Сандански“, па така од коо си ујде короон’та и се тргнаа мерките, професорите Катерина Милушева, Анита Станковска и Денис Кирчанов, заедно со овие ученици ја осмислија и направија таа приредба насловена „Струмички лангрдии су ного такрафате и ич мастрафе“.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Се извинуваме за стилот на известување за ова музичко-сценска изведба на СОУ „Јане Сандански“, но истиот е поттикнат од самиот настан и интерпретацијата на актерите на сцената во Центарот за култура во Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Чифлик маало започна турнирот во мал фудбал „Струмица 2022“

Во Чифлик маало започна турнирот во мал фудбал „Струмица 202…

Јун 28, 2022 Вести

Синоќа на реконструираното спортско игралиште во Чифлик маало, спроти главниот влез на поранешната касарна во Струмица започна одржувањето на турнирот...

Вечерва на струмичкото корзо – Изложба „Птиците во Градскиот парк“ на Марјан Ѕингаров

Вечерва на струмичкото корзо – Изложба „Птиците во Градскиот…

Јун 28, 2022 Вести

Вечерва од 20:00 часот на струмичкото корзо ќе биде поставена фотографска изложба на струмичанецот Марјан Ѕингаров, насловена „Птиците во Градскиот па...

Во Струмица „South Side Cocktail Bar“ - првиот крипто бар во Македонија

Во Струмица „South Side Cocktail Bar“ - првиот крипто бар во…

Јун 28, 2022 Магазин

South Side Cocktail Bar е прв и единствен крипто коктел бар во Македонија, сместен во срцето на Струмица и место коешто има за цел да ја промовира кри...

На Табановце санкционирани струмичани кои вршеле меѓународен превоз на патници без поседување на соодветна документација

На Табановце санкционирани струмичани кои вршеле меѓународен…

Јун 27, 2022 Вести

МВР информира дека полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце и Полициската станица за граничен премин Долно Блаце изврш...

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала и Нова Маала

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала и …

Јун 27, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 28 Јуни) најавува прекин на електричната енергија од 09:00 до 15:00 часот во населените места: Добраши...

Трагедија во струмичко – две лица загинаа превртувајќи се со трактор

Трагедија во струмичко – две лица загинаа превртувајќи се со…

Јун 27, 2022 Вести

Вчера околу 16:00 часот на локалниот пат од село Трибичино кон село Едрениково, струмичко, на место викано „Бресто“, трактор „ИМТ 533“, со струмички р...

Одбележан 66-от роденден на загинатиот претседател Борис Трајковски

Одбележан 66-от роденден на загинатиот претседател Борис Тра…

Јун 25, 2022 Вести

Струмица ја одбележа 66-та година од раѓањето на трагично загинатиот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски. Споменикот „Македонија“ п...

Приведен 60-годишен струмичанец, кај него била пронајдена марихуана

Приведен 60-годишен струмичанец, кај него била пронајдена ма…

Јун 24, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

На 23.06.2022 година во 00:15 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода И.С.(60) од Струмица, затоа што кај него би...