Поетесата Мариета Дукиќ го промовираше своето првенче - книга со песни насловена „Усменија“

Сабота, 22 Јануари 2022

Ако за Селин Дион или Адел велат дека се жени со моќен глас и нивните песни секогаш се слушаат со емоции и воодушевување, струмичанката Мариета Дукиќ е жена со најмоќниот глас во интерпретација на поезија кај нас, која со својот емотивен здив, чист израз на секој збор, ја прави поезијата ритмична.

Таа по долги години, интерпретирајќи поезија на промоции на многу автори, млади, искусни, признати и докажани, се реши да издаде и своја книга со поезија насловена „Усменија“. Ја промовираше синоќа во еден прекрасен амбиент, во сосема друг простор од тој што сме навикнати и најчесто следиме промоција на книга, во Пијано бар на ресторанот „Космополит“.

Промоцијата не беше само промоција на книгата – стихозбирката, на песните на Мариета Дукиќ, туку и на видео запис во кое улогата ја има таа, нејзиниот глас, нејзиното чекорење низ местото од каде потекнува, покрај старите куќи и дворови во селото Колешино. Преку ова видео документирање направено од Кире Пиличев од ТВ канал ВИС, Мариета ја враќа вербата во поезијата како возбудливо себеискажување.

Првата книга со поезија на Мариета Дукиќ е во издание на Друштвото за наука, литература, култура и уметност „Иван Василевски“ од Струмица, каде таа е член уште од неговото основање, а за поезијата на Мариета говореа проф. д-р Ана Витанова Рингачева и новинарката Сузана Мицева.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Зорица Заева и д-р Венко Филипче донираа перики на 15 пациентки кои се лекуваат на Универзитетската клиниката за радиотерапија и онкологија

Зорица Заева и д-р Венко Филипче донираа перики на 15 пациен…

Окт 06, 2022 Вести

По повод одбележувањето на Октомври како месец за борба против ракот на дојката, Зорица Заева и д-р Венко Филипче од име на Фондацијата „ЗАЕВ – Едно о...

Влада: Ограничени маржи и за млечни производи

Влада: Ограничени маржи и за млечни производи

Окт 06, 2022 Вести

Владата на денешната седница донесе Одлука за дополнување на одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки. Со оваа одлука, на предлог на ...

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Окт 06, 2022 Веб Билборд

Хотел „Studio Inn“ од Струмица има потреба од рецепционер за работа во ноќна смена. Подетални информации и пријавување на: 034 331 851...

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените таму ќе паѓаат до -35%, а следуваат и многу награди за потрошувачите

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените та…

Окт 05, 2022 Магазин

Се ближи 9-от роденден на најголемиот салон за мебел во Македонија „Home by Almak“ на струмичкиот бренд „Алмак“, препознатлив цели 27 години кај нас и...

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот сепак ќе го одигра во Струмица

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ К…

Окт 05, 2022 Вести

Македонскиот одбојкарски шампион „Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот, сепак ќе го одигра на домашен терен. Со оглед на т...

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Окт 05, 2022 Вести

Како резултат на успешната соработка помеѓу општините Босилово (Македонија) и Грмен (Бугарија), преку програмата за прекугранична соработка, во наредн...

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Окт 05, 2022 Вести

Следејќи го успешниот пример на работата на мобилните гинеколошки амбуланти низ различните општини во државата во текот на оваа година, Македонската а...

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на струмичкиот плоштад ја одбележаа Детската недела

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на стру…

Окт 05, 2022 Вести

Денеска на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица беше разиграно, распеано, весело, се слушаше детскиот џагор. Околу 350 деца од предшколска возраст од Ј...