Васко Георгиев отвори фудбалски терен за рекреативци, но и за тренинг на млади фудбалери

Недела, 09 Мај 2021

Поранешниот фудбалер, сега тренер, Васко Георгиев отвори фудбалски терен за рекреативци, но и за тренинг на млади фудбалери. Станува збор за игралиште за мал фудбал за рекреативно спортување кое се наоѓа на излезот од Струмица кон Дабиле, зад Бензинската станица „Лукоил“.

Љубителите на рекреативниот фудбал можат да закажат термин за користење на игралиштето, како и организатори на турнири во мал фудбал. Игралиштето е осветлено и истото ќе може да се користи и во ноќните часови.

Како што ни кажа Георгиев, на овој терен се планира да се организираат и турнири, кампови во соработка со Академија „Пандев“, каде децата ќе уживаат и учат кога играат на ваков мал простор со прилагодени правила.

Георгиев вели дека на ваков терен младите категории фудбалери имаат повеќе допири со топката, учат побрзо и одлучуваат во повеќе ситуации за време на играта, односно натпреварот. Имаат повеќе движења и пракса и уживаат многу повеќе отколку на голем терен, а и со помалку играчи на терен секој учесник ќе добие повеќе индивидуално внимание.

За да закажете термин за рекреација или користење на новото фудбалско игралиште за тренинг, можете да се јавите на: 075/259-453.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Happy Pluto Pizza Factory“ итно има потреба од работничка

„Happy Pluto Pizza Factory“ итно има потреба од работничка

Јун 16, 2021 Веб Билборд

„Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица итно има потреба од девојка за работна позиција помошничка на пица мајстор. Пријавување и повеќе информации на: 0...

Актерите од струмичкиот театар утре два часа ќе ја блокираат раскрсницата пред зградата на Општина Струмица

Актерите од струмичкиот театар утре два часа ќе ја блокираат…

Јун 15, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Иницијативниот одбор на иницијативата „Култура или Фис-култура“ ја информира струмичката јавност дека утре, (среда, 16 јуни), од 11:00 до 13:00 часот ...

Се отвораат карневалите низ Европа, струмички карневалисти на карневал во Албанија

Се отвораат карневалите низ Европа, струмички карневалисти н…

Јун 13, 2021 Вести

Струмичкиот карневал и традицијата на градот под Царевите кули претставени пред публиката во Албанија. На покана од Центарот за уметност и култура-те...

„Angels“ бара девојка за работа во бутикот

„Angels“ бара девојка за работа во бутикот

Јун 13, 2021 Веб Билборд

„Angels“ бара девојка за работа во бутикот. Пријавување на Facebook и Instagram профилите на бутикот: www.facebook.com/AngelsStrumica www.instagram...

Отворена канцеларија на премиерот Зоран Заев во Струмица за непосредни средби со граѓаните

Отворена канцеларија на премиерот Зоран Заев во Струмица за …

Јун 12, 2021 Вести

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. ...

Трет ден блокада во центарот на Струмица

Трет ден блокада во центарот на Струмица

Јун 10, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Трет ден блокирана главната раскрсница пред ТЦ „Глобал“ во Струмица. Блокадите кои ги има во повеќе градови во терминот од 15 до 17 часот се организир...

Струмичката полиција приведе 36-годишен жител од Василево, кај него пронајдено марихуана и малолетничка која живеела во неговиот дом

Струмичката полиција приведе 36-годишен жител од Василево, к…

Јун 09, 2021 Вести

Денеска во Василево, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Т.М.(36) од Василево. При претрес во неговиот дом, извршен со судска на...

„Да и девојките играат фудбал“ - промовирана родовата еднаквост во фудбалот

„Да и девојките играат фудбал“ - промовирана родовата еднакв…

Јун 08, 2021 Вести

Во организација на ЖФК „Тиверија“, а со поддршка на градоначалникот и Советот на општина Струмица, денеска во спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“ ...