Даун синдром не е збор за плашење, туку дете за сакање – денеска е Ден на лицата со Даун синдром

Недела, 21 Март 2021

Денеска е Денот на лицата со Даун синдром. Денеска се одбележува убавината на различностите и инклузијата, затоа што во нивната разновидност всушност се крие најголемата убавина, која се открива преку топлата, весела, нежна и емоционална природа, која го освојува сечие срце.

Анче Туфекчиева, мајка на девојче родено со Даун синдром, борец, но и жена хуманитарец, која несебично се вложува во поддршка на семејствата каде што имаат дете со попреченост, секојдневно се бори и за нив со препреките и стереотипите во општеството. Таа е и основач на Здружението „Вера“ од Струмица - здружение за помош и поддршка на лица со Даун синдром.

„Од 2006 година насекаде во светот се одбележува 21 март, една година подоцна со раѓањето на мојата ќерка Верче се вклучивме и ние во „семејството одбележувачи“ се со една цел: Да испратиме една порака дека овие луѓе се тука меѓу сите нас и дека треба да ги имаат сите права како секој граѓанин. Медицината не е секогаш правилна и праведна кон нас, понекогаш не опишува поцрно и полошо од тоа што сме. Ништо не е случајно, сепак најтешките борби се за најсилните „играчи“. Понекогаш се прашувам дали Верче навистина има еден хромозом повеќе, или ние имаме еден помалку... затоа што таа не знае за омраза и завист... Поради нејзината состојба многу добри луѓе влегоа во нашите животи, а лошите луѓе едноставно ги снема. За таквите нема место во нашите животи“ – вели Туфекчиева.

Според Туфекчиева, среќа голема што Верче ја има моќта да ги препознае луѓето кои вистински ја сакаат и не гледаат попреченост кај неа, но и да ги препознае луѓето на кои им пречи нејзиното присуство.

„Затоа со нејзина помош дознавме дека постои еден поинаков свет, свет без предрасуди... запознавме многу семејства со кои секојдневно заедно ги делиме нашите проблеми и си помагаме едни со други... Денес после скоро 14 години можам слободно да кажам дека Верче е силата во мојот живот, и дека кога би имале можност да бираме пак една со друга би се избрале, затоа што животот без неа не би бил толку вреден за живеење“ – додава Туфекчиева.

Дауновиот синдром влијае, но не го одредува развојот на личноста. Луѓето кои го имаат овој синдром се уникатни, со сопствени таленти, способности, размислувања и интереси. На секои 700 до 900 случаи мајките раѓаат дете со Даун синдром и е застапен кај сите луѓе од било која етничка, расна и социјална популација.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Пожар на ридот над Струмица, гореше нискостеблеста шума, гореше и кај Габрово и Баница

Пожар на ридот над Струмица, гореше нискостеблеста шума, гор…

Јул 30, 2021 Вести

Попладнево околу 16:40 часот избувна пожар на ридот над Струмица во непосредна близина на турските гробишта. Гореше сува трева и нискостеблеста шума. ...

Повторно почнува да расте бројката со новозаразени со Ковид-19, Струмица со три нови случаи

Повторно почнува да расте бројката со новозаразени со Ковид-…

Јул 30, 2021 Вести

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регис...

Жителите на „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“ останаа без вода за пиење, ќе немат вода до утре наутро

Жителите на „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“ останаа …

Јул 30, 2021 Вести

Жителите кои живеат на улиците „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“, во горниот дел на градот Струмица, односно турското маало, во моментот се без ...

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционирање на возачи кои брзо возат

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционира…

Јул 29, 2021 Вести

Секторот за внатрешни работи Струмица синоќа во периодот од 21:00 до 01.00 часот по полноќ презеде засилени мерки за санкционирање на возачи кои управ...

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (морски ѕвезди)

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (м…

Јул 29, 2021 Најава

Во петок (30 јули) од 19:00 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, младата дизајнерка Данче Лазарова за прв пат ќе постави Изложба на...

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и…

Јул 29, 2021 Веб Билборд

Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понеделник до петок од 08:00 до 16:00 ч...

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

Јул 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради зголемените температури на воздухот ЈПКД „Комуналец“ Струмица апелира до сите граѓани за совесно и рационално користење на водата за пиење. Вод...

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на селото Куклиш

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на се…

Јул 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 јули), од 07:00 до 19:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците во на...