Даун синдром не е збор за плашење, туку дете за сакање – денеска е Ден на лицата со Даун синдром

Недела, 21 Март 2021

Денеска е Денот на лицата со Даун синдром. Денеска се одбележува убавината на различностите и инклузијата, затоа што во нивната разновидност всушност се крие најголемата убавина, која се открива преку топлата, весела, нежна и емоционална природа, која го освојува сечие срце.

Анче Туфекчиева, мајка на девојче родено со Даун синдром, борец, но и жена хуманитарец, која несебично се вложува во поддршка на семејствата каде што имаат дете со попреченост, секојдневно се бори и за нив со препреките и стереотипите во општеството. Таа е и основач на Здружението „Вера“ од Струмица - здружение за помош и поддршка на лица со Даун синдром.

„Од 2006 година насекаде во светот се одбележува 21 март, една година подоцна со раѓањето на мојата ќерка Верче се вклучивме и ние во „семејството одбележувачи“ се со една цел: Да испратиме една порака дека овие луѓе се тука меѓу сите нас и дека треба да ги имаат сите права како секој граѓанин. Медицината не е секогаш правилна и праведна кон нас, понекогаш не опишува поцрно и полошо од тоа што сме. Ништо не е случајно, сепак најтешките борби се за најсилните „играчи“. Понекогаш се прашувам дали Верче навистина има еден хромозом повеќе, или ние имаме еден помалку... затоа што таа не знае за омраза и завист... Поради нејзината состојба многу добри луѓе влегоа во нашите животи, а лошите луѓе едноставно ги снема. За таквите нема место во нашите животи“ – вели Туфекчиева.

Според Туфекчиева, среќа голема што Верче ја има моќта да ги препознае луѓето кои вистински ја сакаат и не гледаат попреченост кај неа, но и да ги препознае луѓето на кои им пречи нејзиното присуство.

„Затоа со нејзина помош дознавме дека постои еден поинаков свет, свет без предрасуди... запознавме многу семејства со кои секојдневно заедно ги делиме нашите проблеми и си помагаме едни со други... Денес после скоро 14 години можам слободно да кажам дека Верче е силата во мојот живот, и дека кога би имале можност да бираме пак една со друга би се избрале, затоа што животот без неа не би бил толку вреден за живеење“ – додава Туфекчиева.

Дауновиот синдром влијае, но не го одредува развојот на личноста. Луѓето кои го имаат овој синдром се уникатни, со сопствени таленти, способности, размислувања и интереси. На секои 700 до 900 случаи мајките раѓаат дете со Даун синдром и е застапен кај сите луѓе од било која етничка, расна и социјална популација.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Happy Pluto Pizza Factory“ итно има потреба од работничка

„Happy Pluto Pizza Factory“ итно има потреба од работничка

Јун 16, 2021 Веб Билборд

„Happy Pluto Pizza Factory“ Струмица итно има потреба од девојка за работна позиција помошничка на пица мајстор. Пријавување и повеќе информации на: 0...

Актерите од струмичкиот театар утре два часа ќе ја блокираат раскрсницата пред зградата на Општина Струмица

Актерите од струмичкиот театар утре два часа ќе ја блокираат…

Јун 15, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Иницијативниот одбор на иницијативата „Култура или Фис-култура“ ја информира струмичката јавност дека утре, (среда, 16 јуни), од 11:00 до 13:00 часот ...

Се отвораат карневалите низ Европа, струмички карневалисти на карневал во Албанија

Се отвораат карневалите низ Европа, струмички карневалисти н…

Јун 13, 2021 Вести

Струмичкиот карневал и традицијата на градот под Царевите кули претставени пред публиката во Албанија. На покана од Центарот за уметност и култура-те...

„Angels“ бара девојка за работа во бутикот

„Angels“ бара девојка за работа во бутикот

Јун 13, 2021 Веб Билборд

„Angels“ бара девојка за работа во бутикот. Пријавување на Facebook и Instagram профилите на бутикот: www.facebook.com/AngelsStrumica www.instagram...

Отворена канцеларија на премиерот Зоран Заев во Струмица за непосредни средби со граѓаните

Отворена канцеларија на премиерот Зоран Заев во Струмица за …

Јун 12, 2021 Вести

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. ...

Трет ден блокада во центарот на Струмица

Трет ден блокада во центарот на Струмица

Јун 10, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Трет ден блокирана главната раскрсница пред ТЦ „Глобал“ во Струмица. Блокадите кои ги има во повеќе градови во терминот од 15 до 17 часот се организир...

Струмичката полиција приведе 36-годишен жител од Василево, кај него пронајдено марихуана и малолетничка која живеела во неговиот дом

Струмичката полиција приведе 36-годишен жител од Василево, к…

Јун 09, 2021 Вести

Денеска во Василево, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Т.М.(36) од Василево. При претрес во неговиот дом, извршен со судска на...

„Да и девојките играат фудбал“ - промовирана родовата еднаквост во фудбалот

„Да и девојките играат фудбал“ - промовирана родовата еднакв…

Јун 08, 2021 Вести

Во организација на ЖФК „Тиверија“, а со поддршка на градоначалникот и Советот на општина Струмица, денеска во спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“ ...