ТВ канал ВИС денеска одбележува 29 години постоење

Недела, 11 Октомври 2020

На 11-ти октомври во далечната 1991 година во Струмица се појави првата локална телевизија, ТВ канал ВИС, која денеска полни 29 години и со професионален пристап и постојана потрага по вистината го издигна локалното новинарство на едно повисоко ниво.

Телевизија ВИС почна како ентузијастички проект на младите струмичани Васе Пиперевалиев и Илија Патаров, а на којшто за неколку месеци им се придружи и Јанко Мицев.

Од првите вработени во телевизијата меѓу кои, Ѓорги Калајџиев, Наско Митров, Тане Коџабашиев, Сузана Тасева, Љупчо Атанасов, Ване Арапов, Мите Трајков, Крсте Христов, Боби Николиќ, Никола Гидалов, Борче Стојанов, Душко Трајанов, Тиме Панчуров, низ годините овде работеле преку 100 врвни телевизиски работници коишто оставиле печат врз медиумскиот и општествениот живот на градот.

На екраните се уште се гледаат некои од успешните емисии и проекти на Десанка Кацарска, Лидија Дикова Андонова, Сашко Попов, Јулија Граматикова, Даниел Ѓоргиев, но и на бројни хонорарни соработници како Бранко Бенинов, Лазо Илиески, Горан Енимитев, Јани Бојаџи, Ристо Вучков и други.

Некогашната локална телевизија во прв момент зрачела само на територијата на градот Струмица, додека подоцна и во целиот струмички регион.

ОД 2013 година телевизија ВИС добива регионална концесија, во периодот кога главен менаџер е Миле Милановиќ, а нејзината програма ја следат околу 200.000 гледачи од целиот Југоисток.

Во моментов во ТВ канал ВИС се вработени двесетина медиумски и административни работници, а телевизијата е фокусирана на продукција на информативна програма - вести и десетина авторски емисии.

Телевизијата своите успеси ги темели пред се на професионалниот и посветен новинарско – водителски тим со децениска медиумска традиција што го сочинуваат, Ване Трајков, Ѓорги Калајџиев, Стојне Митева, Катерина Дафчева, Сузана Мицева и Ивана Вангелова, камера и фото мајсторите, Тане Коџабашиев, Кире Пиличев и Георги Кончалиев, компјутерско-техничката поддршка, Мики Граматиков и Јане Поп Иванов како и одговорните лица за маркетинг, Мери Јанчева и главниот и одговорен уредник и директор на ВИС, Илија Шулев. Во менаџерскиот тим на телевизијата во моментов е Димитар Мицев.

Пред само шест месеци, телевизијата преживеа голем пожар во којшто изгоре целосната опрема и просториите. Од јуни, ТВ канал ВИС е во нови простории со целосно нова опрема и студио.

ТВ ВИС остана единствената телевизија во Струмица од петте што постоеја во изминатите 29 години, ТВ Јул, ТВ Интел, ТВ Струмица и Телеканал А1.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

УХМР: Особено студено време - ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег

УХМР: Особено студено време - ќе има локални врнежи кои речи…

Јан 12, 2021 Вести

До изутрина количествата на воден талог за изминатите 24 часа на југоистокот надминуваа 40 л/м², а на повисоките планини има дополнителна снежна покри...

Жител на Борисово извршил обљуба врз 46-годишна струмичанка

Жител на Борисово извршил обљуба врз 46-годишна струмичанка

Јан 10, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека вчера околу 16:00 часот во СВР Струмица, 46-годишна жителка на Струмица пријавила дека во куќа во село Борисово, сопствено...

Бутик „ИМИЏ-М“ бара деловна просторија – дуќан во градот Струмица

Бутик „ИМИЏ-М“ бара деловна просторија – дуќан во градот Стр…

Јан 10, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ бара деловна просторија – дуќан за продажба на гардероба во градот Струмица. Дуќанот да биде од минимум 60м². Понуди на телефон: 071/23...

Вечерва „онлајн“ концерт на солидарност кон оштетените во „Глобал“

Вечерва „онлајн“ концерт на солидарност кон оштетените во „Г…

Јан 10, 2021 Магазин

Струмичката гимназија „Јане Сандански“ од Струмица на почетокот од секоја нова година, заедно со некогашниот Младински совет го организираа традициона...

Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Струмица – Радовиш

Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Струмица – Радо…

Јан 09, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Сообраќајот на магистралниот пат А4 Струмица – Радовиш, кој поради сообраќајна незгода беше во прекин од 18:10 часот е нормализиран, информираат од АМ...

Сопственици на тезги од „Глобал“ повикуваат пожарот да не се користи за политички препукувања

Сопственици на тезги од „Глобал“ повикуваат пожарот да не се…

Јан 09, 2021 Вести

„Ги замолуваме политичките партии да не го користат пожарот во „Глобал“ да добиваат поени кај своите симпатизери и активисти зошто со тоа не ни помага...

Во прекин е патниот правец Струмица - Радовиш

Во прекин е патниот правец Струмица - Радовиш

Јан 09, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од АМСМ информираат дека од 18:10 часот во прекин е магистралниот пат А4 Струмица – Радовиш, поради случена сообраќајна незгода. Сообраќајот се пренас...

До понеделник врнежливо време, на некои места поројни дождови, од вторник заладување

До понеделник врнежливо време, на некои места поројни дождов…

Јан 09, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од вечерва до понеделник ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд. Врнежите во западните и северозападните делови повремено ќе бидат пообилни (н...