СтрумицаНет - RSS

Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ реагира по страшната глетка што ги шокираше жителите на Струмица. Според нив, познат…
Од ЕВН Македонија информираат дека поради дефект на мрежата, без напојување со електрична енергија се населените места во Струмичкиот регион:…
Јавното комунално претпријатие „Комуналец“ од Струмица е подготвено за зимската сезона и најавата на првите снежни врнежи. Во магазините и…
Познатото излетничко место на струмичани, Суви Лаки на планината Огражден, утрово ја доби првата снежна покривка. Фотографиите со прекрасниот зимски…
Веќе четврта година, „вештите жени“ од Струмица ја организираа манифестацијата „Етно Вешта жена 2017“, а годинава домаќин беше ресторанот „Сент…
Мало кученце врзено со јаже и влечено од автомобил со струмички регистарски ознаки ги преплави социјалните мрежи и предизвика револт…
Вардар победи со 2:0 против Академија Пандев на стадионот „Младост“ во Струмица во заостанатиот натпревар од 8-то коло во Првата…
СВР Струмица информира дека синоќа во 20:00 часот на локалниот пат Струмица - сло Просениково се случила сообраќајна незгода во…
Да се ​​создаде заедничка асоцијација на општините од двете страни на границата помеѓу Бугарија и Македoнија. Таква идеја била предложена…
Вечерва некаде околу 21:00 часот на локалниот пат од Струмица кон Просениково се случила страшна сообраќајна несреќа во која едно…
Новинарите и критичарите на дневниот весник „Российская газета“ („Rossiyskaya Gazeta“) го наградија режисерот Горан Тренчовски со Специјална награда за филмот…
Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски е избран за нов претседател на Советот на Југоисточниот плански регион, во кој членуваат…
Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против Е.Ѓ. (21 година) од село Просениково,…
Натпреварот меѓу „Академија Пандев“ и „Вардар“ вo недела од 13:00 часот ќе биде шлаг на есенскиот дел од сезоната за…
Во петок и сабота (24 и 25 ноември), во Продажниот салон на „Разнопромет АС“, голема Викенд акција со намалување на…
Владата на Република Бугарија на Општина Струмица и донираше специјално возило за превоз на лица со посебни потреби. Клучевите од…