СтрумицаНет - RSS

Порталот МОТИКА направи интервју со Пере Јованов од Струмица, кој веќе три години живее и работи во Токио, Јапонија. Тој…
Во среда, на 15 ноември и Струмица ќе стане дел од третата европска турнеја на светскиот трибјут - единствениот слободен…
Македонија ќе биде првата земја од Западен Балкан на која Бугарија ќе ѝ предложи билатерално укинување на роамингот, а веќе…
Штипјанката Марина Павлова е дипломиран лаборант, која паралелно работи како фармацевтски техничар и менаџер за продажба во АVON. - Зошто…
По само два месеци од своето формирање, новоформираниот клуб „ФК МАК-СТРУМИЦА“ се развива многу професионално. Веќе педесеттина деца во генерациите…
Македонци и Турци, ученици во Средното општинско училиште „Јане Сандански“ во Струмица, заедно со професори и директорката на училиштето, Невенка…
Синоќа околу 20:00 часот од страна на патрола од униформирани полициски службеници од Полициската станица за гранично преминување и граничен…
Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, денеска имаше работна средба со министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, во неговиот кабинет во Министерството.…
ЈПКД „Комуналец“ Струмица деновиве врши ископување и порамнување на дел од ридот над Градските гробишта во Струмица, каде се подготвува…
Веќе четири дена претставници на невладината организација „Добредојде Македонија“, на фасадата до влезот на основното Музичко училиште „Боро Џони“ во…
Непознат сторител украл 40.000 денари од црквата „Св. Ѓоргија“ во Сушица, општина Ново Село. Според информациите на СВР Струмица, вчера…
Најновите модели на Volkswagen, Arteon и Polo, кои неодамна имаа своја промоција на македонскиот пазар, одсега може да се видат…
Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека денеска (петок, 10 ноември), од 09:00 до 12:30 часот ќе има прекин…
Денеска во Домот на АРМ во Струмица, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, поддржано од проектот финансиран од Европската Унија…
По повод Светскиот ден на науката, денеска во фоајето на СОУ „Јане Сандански“ во Струмица беше отворена изложба на наградени…
На 16 ноември преку социјалните мрежи поп-пејачката Александра Јанева ќе ја промовира својата најнова песна „Бам бам“ со видео-запис. Автор…