Тригодишниот Антонио Мавров од Добрејци ја загуби битката со болеста. Тој боледуваше од лимфоидна леукемија, но силните болки не ги…
Васко Атанасов ќе го предводи составот на Струмица во наредниот период, и тој ќе биде наследникот на Власис Влаикидис на…
СВР Струмица поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Василево и против поранешниот в.д директор на ЈПКД „Турија“ за „злоупотреба…
Власис Влаикидис повеќе не е тренер на струмичкиот прволигаш, Кошаркарскиот клуб „Струмица“. По серијата од шест порази во низа, во…
Под влијание на циклонска активност со центар над јужна Италија, до петок ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд.…
Во рамките на проектот инициран од Министерството за образование и наука, во соработка со УНИЦЕФ, учениците и наставниците од основните…
И годинава во дворот на Струмичката болница, лекарите и медицинскиот персонал го одбележуваат празникот Св. Козма и Дамјан - вечните…
Секторот за внатрешни работи во Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица, поднесе кривична пријава против Б.В (53) од Ново…
Порталот МОТИКА направи интервју со Пере Јованов од Струмица, кој веќе три години живее и работи во Токио, Јапонија. Тој…
Во среда, на 15 ноември и Струмица ќе стане дел од третата европска турнеја на светскиот трибјут - единствениот слободен…
Македонија ќе биде првата земја од Западен Балкан на која Бугарија ќе ѝ предложи билатерално укинување на роамингот, а веќе…
Штипјанката Марина Павлова е дипломиран лаборант, која паралелно работи како фармацевтски техничар и менаџер за продажба во АVON. - Зошто…
По само два месеци од своето формирање, новоформираниот клуб „ФК МАК-СТРУМИЦА“ се развива многу професионално. Веќе педесеттина деца во генерациите…
Македонци и Турци, ученици во Средното општинско училиште „Јане Сандански“ во Струмица, заедно со професори и директорката на училиштето, Невенка…
Синоќа околу 20:00 часот од страна на патрола од униформирани полициски службеници од Полициската станица за гранично преминување и граничен…
Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, денеска имаше работна средба со министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, во неговиот кабинет во Министерството.…
ЈПКД „Комуналец“ Струмица деновиве врши ископување и порамнување на дел од ридот над Градските гробишта во Струмица, каде се подготвува…
Веќе четири дена претставници на невладината организација „Добредојде Македонија“, на фасадата до влезот на основното Музичко училиште „Боро Џони“ во…
Непознат сторител украл 40.000 денари од црквата „Св. Ѓоргија“ во Сушица, општина Ново Село. Според информациите на СВР Струмица, вчера…
Најновите модели на Volkswagen, Arteon и Polo, кои неодамна имаа своја промоција на македонскиот пазар, одсега може да се видат…
Страница 2 од 198