Општина Струмица преку општинските основни училишта ќе учествува во реализацијата на проектот „Креираме заедно“. Станува збор за проект кој има…
ФК „Беласица“ ги почна подготовките во полн состав за пролетниот дел од првенството во Третата фудбалска лига - Исток. Тренерот…
Преку општинскиот сервис за пријавување на комунални проблеми „Систем 48“ во 2016 година биле решени 1817 проблеми на граѓаните од…
Вкупно 6 тимови на ОФК Београд ќе бидат гости на македонскиот фудбалски второлигаш, кој оваа сезона има најдобри шанси да…
Снегот во струмичко уништи стотина оранжерии кои земјоделците ги подготвуваа за сеидба и отпочнување на раноградинарската сезона - пишува порталот…
Поранешниот градоначалник на Струмица, а сега пратеник Зоран Заев, заедно со заменикот градоначалник на Струмица, Коста Костадинов, во Кафе бар…
Во понеделник, 23 јануари започнува второто полугодие од учебната 2016/2017 година за сите ученици од основните и средни училишта. Учениците…
Пред спомен бистата која што се наоѓа во малиот градски парк, денеска со пригодна свеченост беше одбележана 74-годишнината од убиството…
Во рамките на проектот „Запознај ги твоите човекови права“ кој што беше поддржан од општина Струмица, здружението НОВУС спроведе истражување…
СВР Струмица денеска до Основното Јавно обвинителство во Струмица поднесе кривична пријава против М.Д. (19 години) од село Муртино и…
Наместо во осветената вода од базенот во Струмица, отец Димитар Крцев Светиот крст го фрли на дебелата ледена површина од…
Членови на Ловното друштво „Беласица“ од Струмица вчера организираа прихранување на дивечот во овие лоши временски услови. Ловочуварските и стручните…
Промени во Кошаркарскиот клуб „Струмица“ со доаѓањето на бизнисменот Лефтер Андонов на чие чело официјално застана како претседател. Како што…
Снежната покривка во Струмица изнесува 16 сантиметри, во изминатите 24 часа наврнале 16 л/м² дожд, а температурата во 07:00 часот…
ТВ канал ВИС од Струмица е најгледана телевизија во југоисточниот регион. Ова го потврдува извештајот на Агенцијата за аудиовизуелни медиумски…
Годинашното издание на Струмичкиот карневал ќе започне од 22 февруари, а ќе трае до 1 март. Главната интернационална карневалска вечер…
И по новите снежни врнежи, булеварите и улиците во градот Струмица се исчистени, а локалните патишта до населените места проодни.…
До четврток подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на влажна и релативно студена воздушна маса што ќе услови облачно…
Синоќа околу 03:00 часот, две непознати маскирани лица извршиле грабеж на Бензинската станица на „Макпетрол“ во селото Муртино. Од СВР…
По врнежите од снег во изминатото деноноќие снежната покривка во Струмица изнесува 18 сантиметри. Во последните 24 часа наврнале 5…
Страница 10 од 150