Вардаровата фудбалска легенда, Влатко Гроздановски, отвори фудбалска школа во населба Илинден во Скопје која ќе ја има поддршката на Горан…
Од Основното јавно обвинителство во Струмица информираат дека е отворена истрага против три лица за хеликоптерската несреќа што се случи…
Карневалските групи на СОУ „Никола Карев“ и Здружението „Струма“, како дел од „Струмичкиот карневал“, се претставија на годинашното издание на…
Денеска во Хотел „Александар Палас“ во Скопје, Фудбалскиот клуб „Академија Пандев“ од Струмица и сопственикот Горан Пандев, ги промовираа новото…
Од утре започнуваат уписите во прва година во средните училишта во учебната 2017/2018 година. Во трите средни општински училишта во…
Порталот „Плусинфо“ објави дека Уметничката галерија при НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, деновиве повлекува стотина слики кои стоеле со години…
„Време е за летен AVON маникир“ е следниот настан кој ќе биде организиран во регионалната канцеларија на AVON во Струмица…
Синоќа во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица официјално беше означен стартот на 13-от интернационален филмски фестивал „Астерфест“ под мотото „Меѓу…
Струмичките одбојкари од македонскат репрезентација и статистички доминираат по завршувањето на групната фаза во Евролигата. Ѓорѓи Ѓоргиев е најдобар техничар,…
Струмица ја одбележа 61-та година од раѓањето на трагично загинатиот претседател на Република македонија, Борис Трајковски. Споменикот „Македонија“ поставен во…
И годинава со благослов на Митрополитот Струмички Господин Наум, а во организација на НУЦК „Антон Панов“ Струмица и Струмичката епархија,…
Од 26 до 30 јуни, Струмица по тринаесетти пат е домаќин на традиционалниот Интернационален филмски фестивал „Астерфест“, кој годинава се…
Синоќа во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица беше отворена четвртата самостојна изложба на фотографии на струмичанецот Сречко Гунчев.…
Под влијание на многу топла воздушна маса до крајот на месецот продолжува периодот на многу топло време со натпросечни максимални…
Во почетокот на овој месец се запали куќата на семејството на Живко и Убавка Тенкови од селото Костурино, останаа без…
Утрово околу 9 часот во Швајцарскиот град Аскона се случила крвава драма на поранешен брачен пар од струмичко, кои живеат…
Градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов, е прогласен за почесен член на Меѓународниот сојуз за цивилно општество и социјално загрозени…
Од Секторот за внатрешни работи во Струмица со официјална информација за сообраќајката која се случи рано утринава кај Дабиле во…
Здружението „Културен забавен живот“ и Здружението „Новус“, вчера во Домот на АРМ во Струмица реализираа работилница за млади фотографи. Професионалниот…
Утринава околу 03:30 часот на патот Дабиле - Петралинци кај мостот, автомобил „Голф 4“ во кој се наоѓале две лица,…
Страница 10 од 177