СтрумицаНет - RSS

Денеска сите натпревари од Првата и Втората фудбалска лига започнаа со едноминутно молчење по повод трагичната смрт на Филип Лазаревски,…
Православната и Католичката црква денеска ја слават Велика сабота - последниот ден од Страсната седмица, кој му претходи на Велигден.…
Градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов, по повод Велигден упатува честитка до сите христијани кои го слават овој голем празник.…
Министерството за внатрешни работи - СВР Струмица со официјално соопштение за трагичната несреќа што се случи во петокот, во која…
Поради трагичната смрт на младиот фудбалер од ФК „Академија Пандев“ Филип Лазаревски, денешниот натпревар од 21-то коло во Втората македонска…
Утре претпладне ќе се задржи сончево и топло време со умерена облачност. Попладне и во вечерните часови ќе има зголемена…
Голем број струмичани уште од раните утрински часови ги посетуваат Православните храмови на денешниот празник Велики Петок, кој уште се…
15-годишното момче кое е меѓу двајцата загинати во сообраќајната несреќа, која се случи синоќа на патот Габрово - Банско, е…
Двете млади момчиња кои загинале синоќа, според првичните неофицијални информации, околу 03:00 часот излетувајќи од патот Габрово - Банско, пред…
Две момчиња на возраст околу 17-18 години се пронајдени мртви покрај патот Габрово - Банско. Според неофицијални информации, двете момчиња…
Православните верници го одбележуваат Велики петок, во знак на сеќавањето на денот кога Исус е распнат на крстот. Тоа е…
Учениците од основното музичко училиште „Боро Џони“ во Струмица учествуваа на најстариот натпревар за гитара на Балканот, кој што се…
Членови на Унијата на жени при ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, во пресрет на големиот Христијански празник Велигден, денеска беа…
Во основното општинско училиште „Видое Подгорец“ во Струмица, денеска беше одбележан Денот на училиштето. На празнувањето насловено „Видое Подгорец –…
Денешниот празник е еден од базичните настани за Црквата. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната се­дмица, седмица која е…
Струмичката градежна компанија „Жикол“ ќе ја изведе втората фаза од изградбата на неопходната инфраструктура во Технолошко-индустриски развојната зона во Струмица.…