СтрумицаНет - RSS

Веќе трета година на плоштадот во Струмица се организира Ифтарска вечера на отворено. Синоќа пред изгрејсонце Здружението на граѓани „Дост…
Вечерва традиционално на Струмичкиот плоштад се организира Ифтарската вечера за околу 2000 граѓани од исламска вероисповед по повод Рамазанските празнувања,…
На 3 август започнува „Струмица Опен фестивал“. Манифестацијата ќе трае 10 дена. Шестото издание на фестивалот ќе се одржи на…
Откако пред два дена стана првак на Италија, струмичанецот Никола Секулов заедно со тимот на Јувентус У15, го освои и…
Здружението НОВУС од Струмица во рамките на проектот „Младите и младинските организации како партнер на општина Струмица“, организираше тренинг со…
Струмичанецот Никола Секулов се закити со злато во Италија откако со неговиот тим „Јувентус“ дојде до титула. Фудбалскиот клуб „Јувентус“…
Поранешниот претседател на Советот на општина Струмица и пратеник во претходниот Парламентарен состав, Марјан Даскаловски, е дел од новиот состав…
Македонската одбојкарска репрезентација, предводена од струмичани, на чело со капитенот Никола Ѓоргиев, вечерва стартуваше со победа во Европската лига, во…
До општинскиот сервис „Систем 48“ во последните два месеца биле доставени вкупно 215 пријави, од кои решени и одговорени се…
„Македонски Спорт“ објави дека Жуниор Жозе Зе Турбо е фудбалерот кој во наредната сезона се очекува да игра за ФК…
Во ТИРЗ Струмица денеска на пладне беше официјално пуштена во употреба фабриката за производство на навлаки за автомобилски седишта „Адиент“.…
Искусниот лев бек на Вардар, струмичанецот Горан Попов не е повеќе фудбалер на ФК Вардар - објави порталот „Македонски Спорт“.…
Градежните работи за изградба на кружниот тек на крстосницата на булеварите „Климент Охридски“ и „Гоце Делчев“ кај „Жито Струмица“, а…
Струмица и дефинитивно ова лето ќе биде европски фудбалски град. Вардар, Шкендија, Работнички и Пелистер своите европски натпревари ќе ги…
Струмица е меѓу првите општини во Република Македонија која што започна со унапредување на условите за родова рамноправност и ефективно…
Привршува доставувањето на решенијата за данок на имот и комунална такса до даночните обврзници во општина Струмица. Според Душко Василев,…