СтрумицаНет - RSS

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев ќе биде официјалниот европски промотор на најголемиот спортски настан кој оваа година ќе се одржи…
Десеттина ученици машинската струка, образовен профил автомеханичар при СОУ „Никола Карев“ од Струмица, под менторство на проф. Зоран Петков, успешно…
Меѓу струмичани познатиот вокалист на групата „Алегро“, 37-годишниот Санде Митев, синоќа повторно го освои жирито во популарното балканско ТВ шоу…
Струмичанецот Никола Ѓоргиев, синоќа ја освои шампионската титула во одбојкарската лига на Јапонија, освојувајќи ја двојната круна оваа сезона во…
И синоќа повторно од плоштадот пред споменикот на Гоце Делчев низ улиците на Струмица голем број граѓани го изразуваат своето…
Крстосницата кај силосите на „Жито Струмица“, која ги пресечува булеварот „Климент Охридски“ и булеварот „Гоце Делчев“, каде подолг период е…
„Магијата на Атафу“ е насловот на првиот роман на младата талентирана 17-годишна струмичанка Марија Спасова. Промоцијата е закажана за 28…
Околу 14 часот избувна пожар до трафостаницата на улицата „Ристо Ќурчиев“ во Струмица. Опожарена беше локација која наликува на депонија…
Струмичкиот народен театар „Антон Панов“ на меѓународна турнеја со театарските претстави „Каминот“, „ТАА“ и „Мурлин Мурло“. На денешната прес конференција,…
Во рамките на проектот МАПСИ – Македонска активна платформа за социјална инклузија, кој го имплементира Институт за економски стратегии и…
Денеска во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, во рамките на мини Саемот на книгата на издавачката куќа „Македоника…
Ученици од СОУ „Никола Карев“ од Струмица на вчерашната завршна сесија од проектот „Прва светска војна и млади - мир…
Отчетна, одговорна, транспарентна и секогаш отворена за соработка со граѓаните, ова се квалификациите кои што општина Струмица ги добиваше од…
Фондацијата за развој на мали и средни претпријатија од Струмица, започнува со имплементација на проект од ИПА Програмата за прекугранична…
Во рамките на Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција во образованието, имплементиран од Македонскиот центар за граѓанско образование од Скопје,…
Синоќа околу 1 часот по полноќ избувнал пожар од електричните броила на ЕВН во зградата - „кулата“ до самиот ТЦ…