СтрумицаНет - RSS

По двете пријавувања во трите средни општински училишта во Струмица, од планираните 1282, досега се запишани 775 ученици, па за…
Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека денеска (четврток, 6 јули), во периодот од 09:00 до 15:00 часот без…
Ансамблот за народни игри и ора „Тримери“ од Струмица деновиве го одбележува своето 10-годишното постоење. „Тримери“ со своите концерти низ…
Џамбо Агушев, светски познатото момче на труба од Струмица, кој со својот оркестар настапува насекаде низ светот, со неговата музика…
Порталот „еМагазин“ објави фотографии од крштевката на вториот син на брачниот пар, Александар, Македонец од струмичко Василево и Сајака од…
Вечерва во големата сала на Домот на АРМ во Струмица, пред голем број љубители на афоризмите беше промовирана втората збирка…
Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 5 јули), во периодот од 09:00 до 09:40 часот ќе…
Нема повредени лица во пожарот кој избувна денеска напладне во стан од зграда на улицата „Васил Сурчев“ број 3 во…
Нешто пред 12:00 часот во зградата на улицата „Васил Сурчев“ број 3 во Струмица избувна пожар во стан на вториот…
Воинот на коњ, споменикот на Александар Македонски беше нем сведок на доаѓањето на европските „сребрени“ момци во Скопје, по завршувањето…
Најдобриот македонски одбојкар, струмичанецот Никола Ѓоргиев, е прогласен за најдобар поентер во Европската лига за сезоната 2016/2017. Ѓорѓиев одигра вкупно…
Организаторите на „Струмица Опен фестивал“ неодамна и официјално ја објавија годинашната програма за шестото издание што ќе се одржи од…
Македонската одбојкарска репрезентација, во која играт дури осуммина струмичани, не успеа да ја освои Европската лига, откако во осмиот натпревар…
Претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица и пратеник во Собранието на Република Македонија, Ванковер Манчев, денеска на прес конференција…
Одбојкарска Македонија се пласира во финалето на Европската лига по вечерашната победа над Данска со 3:2 во сетови. Нашите „спартанци“…
Во трите средни општински училишта во првото пријавување од јунскиот уписен рок во новата учебна 2017/2018 година се запишале вкупно…