СтрумицаНет - RSS

Поранешниот градоначалник на општина Струмица, Зоран Заев, кој функцијата градоначалник ја извршуваше до 30-ти декември, е добитник на меѓународното признание…
Струмичанецот Ване Тасевски, кој е родум Ново Коњарево, а живее во Пјаченца, Италија, потпишал за италијанскиот калчолигаш Сасуоло - пишува…
Денеска во библиотеката „Благој Јанков Мучето“ во Струмица беа доделени наградите по распишаниот конкурс на тема „Карневал“. Според директорката Тања…
Струмица го започна осумдневното карневалско славје со синоќешниот детски маскенбал на кој учествуваа околу 250 маски, а Јован Багашовски и…
Принцот Јован Багашовски и принцезата Тања Андонова избрани на вечерашниот Детски маскенбал, кој по трет пат се организира во рамките…
Петнаесеттина планинари од Струмица и Радовиш утрово од пред споменикот „Македонија“ во Струмичкиот парк, по 12-ти пат во организација на…
Жената оди на работа, а мажот го чува бебето. Минатата година според податоците од Фондот за здравство, 54 татковци во…
Од ЕВН Македонија - КЕЦ Струмица информираат дека денеска (среда, 22 февруари), од 09:00 до 12:00 часот ќе биде прекинато…
Синоќа на јубилејното 20-то издание на мега-популарната манифестација „Златна Бубамара на популарноста“, светскиот трубач од Струмица, Џамбо Агушев, по трет…
Струмичанката Александра Јанева ја започнува 2017 година со нова емотивна балада. Денес преку социјалните мрежи таа на своите фанови им…
Основното Јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координација со Основното Јавно обвинителство во Струмица, превзема дејствија за…
Седум лица од кои три потешко се повредени во сообраќајна незгода која вчера околу 3:30 часот се случила кај кружниот…
Евроамбасадорот Самуел Жбогар е во посета на општина Струмица, во рамките на кампањата „ЕУ за тебе“. На средбата со ВД…
Седум лица се повредени од кои тројца со потешки повреди, во сообраќајната незгода која се случила утринава околу 4 часот…
Виолета Митровска е „вештата жена“, која ќе ја претставува општина Струмица на Републичкиот натпревар „Вешта жена 2017“, која ќе се…
Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска ќе ја посети општина Струмица во рамки на кампањата „ЕУ за вас“. Жбогар ќе се сретне…