СтрумицаНет - RSS

Фудбалерите на „Беласица“ со победа го завршија третолигашкото натпреварување во источната група. Во рамките на последното коло славеа против „Осогово“…
Јавното претпријатие „Паркиралишта Струмица“ ги известува сите правни лица чии продажни места се наоѓаат на плоштадот „Гоце Делчев“, а во…
Околу 10 пријави од граѓаните за потреба од помош по силното невреме што го зафати градот Струмица - информираат за…
Во изминатите 9 часа во Струмица наврнале 19 л/м² воден талог, а во текот на ноќта се очекуваат повторно врнежни…
Врнежите кои траеја со посилен интензитет околу 30-тина минути, поплавија дел од улиците „Младинска“, „Браќа Минкови“, „Максим Горки“, „Атанас Караманов“…
Екипи на ЈПКД „Комуналец“ веќе се излезени на терен и работат на отстранување на последиците од силниот дожд кој што…
Обилните врнежи од дожд предизвикаа големи проблеми низ улиците на Струмица и дворовите од семејни куќи на струмичани. Невремето предизвика…
Општина Струмица ги повикува граѓаните и правните лица кои имаат проблеми од невремето што ја зафати попладнево општината и имаат…
Половина час над Струмица обилни врнежи од дожд, предизвикаа застој во сообраќајот по улиците во долниот дел на градот, кои…
Средното општинско училиште „Никола Карев“ од Струмица е дел од пилот проектот, во кои се опфатени пет училишта во државата,…
СВР Струмица поднесе кривична пријава против З.К. (54) од Василево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување…
Во Струмица се одржа јавна трибина на тема „Граѓански иницијативи за образование за клима и енергетска ефикасност“, наменета за идните…
Скромно, едвај половина сала со народ, со неколкумина просветни работници, пред се директори на училиштата, синоќа во Струмица се одбележа…
Денеска на празникот на светите рамноапостолни браќа Кирил и Методиј, се навршија 105 години од изградбата на Соборниот Храм „Свети…
Во изминатите 24 часа во Струмица наврнале 11 литри на м² дожд, најмногу во Штип дури 87 литри. Моменталната температура…
Утре, на празникот на словенските апостоли и просветители, Светите браќа Кирил и Методиј, во истоимениот католички храм во Петралинци, ќе…